Jeśli szukasz programu do wystawiania faktur, Wapro Fakturka może być jedną z wielu propozycji.

Czy jednak warto korzystać z tego programu? Jakie oferuje możliwości, ile kosztuje, oraz jakie są jego wady i zalety?

Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest Wapro Fakturka?

Wapro Fakturka to program do fakturowania polskiej firmy Asseco, która oferuje rozwiązania dla mikro, małych oraz średnich firm.

Program ten należy do linii programów Wapro ERP, która posiada również wiele innych programów do zarządzania firmą.

Wapro Fakturka skupia się jedynie na fakturowaniu i w porównaniu do wielu konkurencyjnych aplikacji jest pozbawiona dodatkowych funkcji, takich jak na przykład magazyn.

Jakie funkcje oferuje Wapro Fakturka?

Wapro Fakturka to program do pobrania na komputer, lecz działający w chmurze, co oznacza, że wystarczy tylko go pobrać na dowolny komputer i zalogować się naszymi danymi, dzięki czemu wszelkie informacje zapisane na naszym koncie będą dostępne z dowolnego miejsca.

Po pobraniu program zajmuje ponad 1GB miejsca na komputerze, dlatego warto upewnić się, że mamy wystarczająco miejsca na dysku oraz kilka minut czasu na instalację oprogramowania.

Pulpit główny Wapro Fakturka jest prosty a interfejs jest dość typowy dla tego typu programów. Nie ma on żadnych fajerwerków graficznych i opisałbym go jako pragmatyczny i spełniający swoją rolę, choć na pewno początkujący użytkownicy muszą spędzić trochę czasu, by intuicyjnie wiedzieć gdzie się co znajduje.

wapro fakturka panel główny

Jeśli chodzi o wystawianie dokumentów przychodowych, to mamy do wyboru między innymi fakturę VAT, rachunek, paragon pro formę, czy VAT marża.

Każdego kontrahenta przed dodaniem na fakturę należy zapisać w systemie, aby później móc go jedynie wybrać z listy przy następnej fakturze. Przy dodawaniu kontrahenta musimy mieć jego pełne dane, czyli nazwę firmy, NIP oraz lokalizację firmy. Nie ma możliwości pobrania jego danych z GUS. Możemy natomiast sprawdzić czy kontrahent przykładowo jest płatnikiem VAT.

wapro fakturka edycja kontrahenta

Wystawienie faktury sprowadza się do wyboru rodzaju dokumentu, wybrania kontrahenta i ewentualnych zmian form płatności, danych wystawiającego, waluty, itp.

wapro fakturka wystawianie faktury

Podczas wystawiania faktury musimy też zapisać w systemie produkt, który sprzedajemy wraz z cenami, by przy ponownym użyciu jedynie wybrać go z listy. Ceny liczą się automatycznie na podstawie VATu i liczby sprzedanych sztuk.

Możemy wybrać dowolną walutę i nie ograniczać się jedynie do złotówek.

Wystawiona faktura zapisuje się później w systemie. Na podstawie faktur z danego miesiąca czy innego okresu rozliczeniowego możemy wygenerować plik JPK.

Faktura gotowa do druku prezentuję się tak jak poniżej. Nie ma zbyt wielu konfiguracji jej wyglądu, ale znajduje się na niej wszystko, co powinno.

wapro fakturka do druku

Możemy ją również wysłać jako e-mail bezpośrednio z systemu lub zapisać na dysk w postaci PDF. Nie znalazłem z kolei opcji drukowania faktury w zagranicznym języku.

Oprócz wystawiania faktur do systemu możemy wprowadzać faktury kosztowe, co będzie użyteczne, jeśli chcesz generować pliki JPK w tym systemie.

Moduł raportów jest dość rozbudowany i możemy wygenerować raport na podstawie typów dokumentów oraz konfigurować je pod swoje potrzeby.

wapro fakturka ustawienia

Ile kosztuje Wapro Fakturka?

Wapro Fakturkę można testować bez opłat nawet do 60 dni. Po tym czasie należy wykupić licencję.

Licencje są bezterminowe, co oznacza, że za program płacimy jednorazowo. Cena podstawowa to 244,77 zł brutto, jednak w cenie specjalnej kupimy program za 220,17 zł brutto.

Nie jest to więc program drogi, zwłaszcza jeśli planujemy korzystać z niego przez kilka długich lat.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Niska cena
  • Funkcjonalność i użyteczność
  • Działanie w chmurze

Minusy:

  • Mało opcji konfiguracji
  • Może nie pasować do każdego typu działalności

Czy warto korzystać z Wapro Fakturka?

Wapro Fakturka to program do faktur przeznaczony moim zdaniem dla specyficznych rodzajów działalności, które chcą wystawiać faktury szybko i łatwo w czasie rzeczywistym. Będzie to dobre rozwiązanie na przykład dla sklepów, stacji benzynowych, czy hurtowni.

Jeżeli masz inny biznes i szukasz programu do faktur, który jest prosty w obsłudze, ma ładną szatę graficzną, ma opcje zmiany kolorystyki faktury, nanoszenia własnego logo i dodatkowo którego nie musisz pobierać na komputer, zapraszam cię do mojego rankingu najlepszych programów do faktur.