Poszukujesz bezpiecznego miejsca do przechowywania plików?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się chmurze online Tresorit.

Dowiemy się jakie funkcje oferuje, czy jest droga, jakie ma plusy i minusy, oraz czy warto z niej korzystać.

Czym jest Tresorit?

Tresorit to szwajcarska firma oferująca usługę przechowywania danych w chmurze.

Firma stawia głównie na bezpieczeństwo danych oraz prostotę obsługi.

Aplikację można zainstalować zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Dzięki temu możemy synchronizować pliki, oraz udostępniać je.

Jakie funkcje oferuje Tresorit?

Tresorit to narzędzie, które nie posiada wielu funkcji, lecz z pewnością posiada te, które są ważne.

Dysk

Najważniejszą funkcją Tresorit jest naturalnie wirtualny dysk w chmurze. Z dysku Tresorit możemy korzystać na kilka sposobów. Oprócz korzystania z niego w przeglądarce, po zainstalowaniu aplikacji na komputer, utworzy nam się dysk Trestrit Drive.

Dzięki temu jeżeli będziesz chcieć przenieść do chmury jakiś plik, nie musisz logować się na swoje konto Tresorit, tylko przenieść plik na utworzony dysk T, czyli Tresorit Drive.

Cyfrowy podpis

Funkcją, która wyróżnia Tresorit jest eSign, czyli cyfrowy podpis. Jest to funkcja, która umożliwia wysłanie pliku PDF do dowolnej osoby w celu uzyskania bezpiecznego podpisu cyfrowego.

Tworzenie prośby o podpis elektroniczny odbywa się z dedykowanej karty po lewej stronie konta. Plik musi być plikiem PDF z miejscem na podpisy, w przeciwnym razie proces może zakończyć się niepowodzeniem. Po utworzeniu dodajesz niezbędne adresy e-mail z opcją dodania siebie jako sygnatariusza.

Tresorit automatycznie szyfruje plik po utworzeniu. Można również ustawić datę wygaśnięcia pliku. Po utworzeniu otrzymasz link, który możesz wysłać bezpośrednio do potrzebnych sygnatariuszy. Istnieje również możliwość umieszczenia linku w wiadomości e-mail z menu rozwijanego.

Żądanie plików

Funkcja dostępna jedynie w planach biznesowych to File Request, czyli żądanie dostępu do plików.

Jeśli potrzebujesz pliku od osoby posiadającej konto Tresorit lub z zewnętrznego źródła, możesz poprosić o otrzymanie pliku na konto Tresorit. Możesz nazwać swój plik, wybrać miejsce docelowe pliku i ustawić datę wygaśnięcia.

W razie potrzeby możesz wymagać weryfikacji adresu e-mail. Na karcie File Request znajduje się pole wyboru, które pozwala zobaczyć prośby o pliki utworzone przez inne osoby.

Integracja z e-mailem

W zakładce Marketplace znajdziemy aplikacje, z którymi możemy zintegrować Tresorit. Przykładowo, integrując Tresorit z Gmailem, możemy tworzyć zaszyfrowane wiadomości e-mail, zastąpiając ryzykowne załączniki do wiadomości e-mail bezpiecznymi linkami.

Jest to niestety również dodatkowo płatna funkcja.

Wersjonowanie plików

Tresorit pozwala również na przechowywanie historycznych wersji danego pliku. W zależności od planu możemy przechowywać 10, 50, lub 100 ostatnich wersji pliku.

Czy Tresorit jest łatwy w obsłudze?

Tresorit jest podobny w obsłudze do innych popularnych dysków w chmurze. Dla osób, które mają jednak trudności z użytkowaniem aplikacji, Tresorit oferuje szybki proces wdrażania, która polega na wykonaniu 7 kroków.

Kroki te to np. pobranie aplikacji na komputer czy wysłanie pliku za pomocą linku. Oczywiście nie musisz wykonywać ich wszystkich.

Interfejs Tresorit jest minimalistyczny i nie ma w nim zbyt wielu elementów, przez co obsługuje się go łatwo.

Warto wspomnieć o tym, że usuwanie pliku nie wiąże się z usunięciem go na stałe. Aby się tak stało, musisz zaznaczyć, że godzisz się na całkowite usunięcie pliku. W przeciwnym razie będzie on niewidoczny, ale nadal będzie zajmował miejsce na dysku.

Tresorit z poziomu swojego panelu pozwala na podgląd niektórych typów plików, np. PDF, czy JPG. Niestety nie ma możliwości edycji żadnego typu pliku, nawet plików tekstowych, co jest nieco rozczarowujące.

Tresorit jest dostępny na wszystkie popularne systemy, czyli Mac, Windows, Linux, Android i iOS. Funkcje i wygląd są na tych systemach podobne i analogiczne. Warto jednak zainstalować aplikację mobilną, ponieważ umożliwia tworzenie plików offline oraz automatycznego przesyłania zdjęć z aparatu.

Opcje udostępniania i synchronizacji plików

Tersorit pozwala na udostępnianie zarówno poszczególnych plików, jak i całych folderów.

Jeżeli ktoś posiada konto na Tresorit, możesz udostępnić mu plik, wpisując jego e-mail użyty w Tresorit. Alternatywnie, możemy utworzyć link do pobrania pliku i wysłania go dowolnej osobie.

W ustawieniach mamy takie opcje jak ustalanie hasła dla pliku, limit otwarć, czy data wygaśnięcia linku.

Warto pamiętać, że pliki przesyłane na konto w przeglądarce nie są automatycznie synchronizowane i wszelkie zmiany będą wymagały manualnego przesłania i pobrania całego pliku.

Szybkość i bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o szybkość pobierania i przesyłania, to jest ona na dobrym poziomie. Prędkość jest bardzo zbliżona przez cały czas i nie zauważyłem, by Tresoirt odstawał w tej kwestii od innych dysków w chmurze.

W kwestii bezpieczeństwa, na pewno nie musimy się martwić o nasze dane. Tresorit posiada szyfrowanie end-to-end, które szyfruje pliki przed ich przesłaniem lub pobraniem.

Ponadto, Tresorit szyfruje metadane pliku za pomocą losowo generowanych unikalnych kluczy szyfrowania połączonych z Twoim profilem użytkownika. Firma nie może więc uzyskać dostępu do tych kluczy szyfrowania ani do hasła. Jeśli zapomnisz swoich danych logowania, Tresorit nie może Ci pomóc, chociaż zawsze możesz zresetować hasło.

Twoje dane w spoczynku są również chronione za pomocą 256-bitowego szyfrowania AES.

Tresorit jest firmą z siedzibą w Szwajcarii, co oznacza, że przestrzega ścisłych przepisów dot. prywatności. Wykorzystuje szyfrowanie z zerową wiedzą, które chroni Twoje konto i poufne dane, ponieważ Twoje hasło pozostaje na Twoim urządzeniu.

Cennik

W każdym planie Tresorit możemy testować za darmo przez 14 dni. Po tym czasie z naszej karty zostanie pobrana płatność. Ceny Tresorit kształtują się następująco:

Personal- 9,99 EUR/mies: Dla 1 użytkownika, do 1 GB miejsca, rozmiar jednego pliku do 10 GB. Brak żądania plików, można pobrać aplikację na max. 3 urządzania.

Business- 16 EUR/mies: Dostęp dla kilku użytkowników, 10 podpisów elektronicznych miesięcznie, 2 TB pamięci na użytkownika, w sumie 6 TB pamięci. Maksymalny rozmiar pliku to 15 GB.

Professional- 23,99 EUR/mies: 4 TB pamięci, brak możliwości dodania innych użytkowników, rozmiar pliku max. 10 GB, 10 e-podpisów.

Enterprise- Cena indywidualna: Indywidualna przestrzeń, możliwość podpięcia nawet 50 pracowników, wszystkie dostępne funkcje.

Dodatkowo możemy dokupić dodatkowe e-podpisy oraz integrację z Gmailem. Ceny różnią się w zależności od posiadanego planu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, z pewnością można stwierdzić, że ceny Tresorit nie należą do niskich. Plan indywidualny jest mało opłacalny i nie ma sensu z niego korzystać. Plany biznesowe oferują więcej funkcji, choć również nie są mistrzem opłacalności.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności
  • Integracja z Gmailem
  • Łatwość obsługi

Minusy:

  • Wysokie ceny
  • Brak możliwości edycji plików z poziomu Tresorit

Czy warto korzystać z Tresorit?

Tresorit to dysk w chmurze kierowany bardziej do firm, niż osób prywatnych. Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo danych w swojej firmie, z pewnością warto go wybrać. Co czyni Tresorit bardziej atrakcyjnym wyborem to z pewnością opcja e-podpisu oraz integracje z Gmailem.

Należy jednak pamiętać, że jest to dość drogie narzędzie. Jeżeli szukasz tańszych, ale równie dobrych alternatyw, sprawdź ten ranking dysków w chmurze.