Subiekt 123 to całkiem popularny program do fakturowania online.

Sporo osób zastanawia się czy warto z niego korzystać i czy ma wszystkie potrzebne funkcje.

Postanowiłem go wypróbować i napisać na ten temat recenzję.

Jeśli chcesz wiedzieć czy warto skorzystać z Subiekt 123, przeczytaj ten artykuł.

Czym jest Subiekt 123?

Subiekt 123 to program do fakturowania polskiej firmy InsERT S.A. z siedzibą we Wrocławiu, która na rynku istnieje już od 1992 roku. Firma ta zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla małych i średnich firm.

Subiekt 123 to jeden z najpopularniejszych produktów tej firmy, który pozwala nie tylko na fakturowanie w chmurze, ale i zarządzania informacjami o klientach, czy prowadzenia kartotek usług i towarów.

Jakie funkcje posiada Subiekt 123?

Subiekt 123 stawia na szybkość i prostotę. W programie możemy wystawić fakturę VAT, bez VAT, paragon, faktury cykliczne, zaliczkowe, marże, czy pro formy.

Dokumenty te wystawimy szybko, ponieważ klientów możemy zapisywać do późniejszego użycia a ich dane możemy pobrać bezpośrednio z GUS bez konieczności uzupełniania wszystkich pól. Dodatkowo produkty i usługi możemy zapisać w systemie wraz z cenami, przez co również wybierzemy je wygodnie z listy.

Dokumenty sprzedażowe wystawimy w 11 walutach, w tym oczywiście w euro i dolarze. Podczas wystawiania faktury możemy zaznaczyć rodzaj transakcji (np. sprzedaż krajowa, eksport towarów, itd.) i oznaczenia JPK. Możemy też zaznaczyć mechanizm podzielonej płatności.

subiekt 123 wystawianie faktury

Sam interfejs wystawiania faktury jest przejrzysty i domyślnie w ciemnym kolorze, co bardzo mi się podoba, ponieważ podczas jego korzystania nie męczy nam się wzrok. Wygląd można zmienić na biały.

Faktury możemy wydrukować również w językach obcych-angielskim i niemieckim. Po wystawieniu możemy wydrukować fakturę, pobrać ją w formacie PDF lub wysłać e-mailem do kontrahenta.

Jak wspomniałem wcześniej, Subiekt 123 ma opcję faktur cyklicznych, które po odpowiednim ustawieniu będą wystawiały się same w wybrany dzień miesiąca a wysyłka do klienta będzie również automatyczna.

subiekt 123 faktura cykliczna

W aplikacji dostępna jest również sekcja zestawień, która pozwala na dostęp do wystawianych faktur, faktur zakupowych i innych parametrów. Trochę rzuca się w oczy brak wykresów przedstawiających trendy finansowe naszej firmy.

subiekt 123 zestawienia

W Subiekt 123 możemy również generować pliki kontrolne JPK_VAT oraz JPK_FA.

Podoba mi się panel główny, który po lewej stronie zawiera menu, jest w nim przycisk wystawiania nowych dokumentów oraz terminarz, który przypomina o nadchodzących płatnościach za faktury oraz do kiedy należy zapłacić składki i podatki. Możemy dodawać też inne skróty, np. notatki czy skróty do zestawień.

W tle mamy ciekawy obrazek, który tylko dodaje uroku aplikacji. Tło można zmienić na dowolny obrazek z dysku naszego komputera.

subiekt 123 panel główny

Ile kosztuje Subiekt 123?

Subiekt 123 kosztuje 14,90 zł netto, jeśli zapłacisz za miesiąc, 39,90 zł za 3 miesiące i 149 zł za cały rok. Pakiety nie różnią się niczym oprócz ceny.

Możemy dokupić jeszcze dodatkowy moduł fiskalizacji, dostęp dla dodatkowego użytkownika oraz moduł magazynu.

Nie wiem dlaczego, ale na stronie główniej nie napisano, że program możemy testować 30 dni bez opłat, co zdziwiło mnie, ponieważ przygotowałem już kartę płatniczą, ale dowiedziałem się, że nie ma potrzeby płatności.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Ładny i intuicyjny interfejs
  • Baza produktów i klientów
  • Szybkie wystawianie dokumentów
  • Bezpłatny okres próbny

Minusy:

  • Brak aplikacji mobilnej
  • Wysoka cena dla dodatkowego użytkownika
  • Brak zestawień w postaci wykresów

Czy warto korzystać z Subiekt 123?

Moje ogólne odczucia po przetestowaniu Subiekt 123 są dość pozytywne. Aplikacja jest ładnie zaprojektowana, co wyróżnia ją na tle konkurencji. Jest też wyposażona w większość niezbędnych funkcjonalności. Fakturowanie z Subiekt 123 jest szybkie i wygodne.

Na minus na pewno należy zaliczyć brak aplikacji mobilnej oraz bardziej obszernych statystyk finansowych. Jeśli szukasz lepszej aplikacji do faktur, zapraszam cię do mojego stale aktualizowanego rankingu najlepszych programów do fakturowania, który znajduje się tutaj.