Poszukujesz platformy gdzie zamieścisz swój kurs online?
Dzisiaj na tapet bierzemy Kajabi, czyli platformę, które specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla osób, które sprzedają produkty edukacyjne w internecie.
Czy warto korzystać z Kajabi? Jakie wady i zalety ma ta platforma? A może jej ceny są zbyt wysokie jak na możliwości?
Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Czym jest Kajabi?
Kajabi to platforma, która w jednym miejscu oferuje niezbędne narzędzia do zbudowania biznesu opartego głównie na materiałach edukacyjnych.
Jest to jedna z najpopularniejszych tego typu platform, która na rynku działa już 2010 roku. Swój sukces zawdzięcza głównie dzięki swojej wszechstronności.
Kajabi oferuje bowiem więcej funkcji niż tylko umieszczanie kursów online. Z tym narzędziem możemy jeszcze m.in. prowadzić lekcje na żywo, wysyłać automatyczne e-maile, zbudować stronę internetową, czy budować społeczność.
Jakie funkcje posiada Kajabi?
1. Tworzenie kursów
Najważniejszą funkcją dla której większość osób korzysta z Kajabi jest tworzenie kursów. Cały proces jest bardzo intuicyjny i prosty i jest to duża przewaga Kajabi, ponieważ ostatnio recenzowany przez mnie Web To Learn miał dużo trudniejszy do nauczenia się interefejs.
Cały proces tworzenia składa się z kilku kroków, takich jak wybór kolorystyki na stronę z kursem (możemy też skorzystać z kilku gotowych szablonów), nazwania kursu, podzielenia go na moduły, oraz umieszczenia plików.
Możemy wybrać czy chcemy dodać plik wideo, czy audio. Możemy także ustawić miniaturkę kursu, czy wgrać dodatkowe pliki do pobrania.
Do każdego kursu możemy też utworzyć quizy, czy certyfikat ukończenia.
Nie znalazłem czegoś takiego jak gotowe szablony certyfikatów, które mogłyby być bardzo pomocne, by szybko stworzyć i zaprojektować certyfikat.
Strona z kursem w widoku kursanta wygląda tak, jak poniżej. Z racji tego, że Kajabi jest dostępne w języku angielskim, to niektóre elementy pozostaną nieprzetłumaczone.
Aby zarabiać na kursie, istnieją dwie opcje integracji płatności- Stripe i PayPal, które umożliwiają klientom płatność np. kartą płatniczą. Możesz skonfigurować różne rodzaje płatności, w tym jednorazową, subskrypcję, plan płatności, bezpłatny i płatny okres próbny.
2. Tworzenie stron internetowych
Kajabi umożliwia również tworzenie stron internetowych z gotowych szablonów. Jest ich co prawda niewiele, bo około 10, choć mamy także możliwość dokupienia płatnych szablonów.
Szablony te dostosujemy pod własne potrzeby. Zmienimy na nich wszystko- od tekstów, przez obrazki, po przyciski czy kolorystykę. Dodamy lub usuniemy dowolny element. Dzięki prostemu edytorowi nie musimy znać się na kodowaniu i profesjonalnym tworzeniu stron.
Możliwość tworzenia stron jest przydatna, ponieważ aby sprzedać kurs najpierw musimy go zareklamować potencjalnym kupującym. Strony są na dodatek responsywne na każdym urządzeniu i pozwalają umieścić wiele ciekawych elementów, np. formularz, czy minutnik.
3. Wysyłanie automatycznych e-maili
Kajabi umożliwia wysyłanie wiadomości e-mail masowo do twoich potencjalnych klientów. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiednią opcję (jednorazowy e-mail, automatyzacja, lub sekwencja), ustawisz czas wysyłki i regułę (np. wyślij e-mail do osób, które nie potwierdziły subskrypcji przez 24 h).
Również mamy kilka gotowych szablonów wiadomości e-mail. Oczywiście od Kajabi nie należy oczekiwać tego, że będzie mieć tak zaawansowane ustawienia jak typowe respondery, np. GetResponse, jednak do podstawowej obsługi e-mail marketingu to narzędzie powinno w zupełności wystarczyć.
4. Automatyczne oferowanie dodatkowych produktów
Niezwykle pomocną opcją w kontekście zwiększania swoich zysków jest możliwość tworzenia produktów dodatkowych i oferowania ich od razu po zakupie np. kursu.
Aby to ustawić, nie potrzebujesz zaawansowanej wiedzy. Wystarczy tylko, że stworzysz inny, podobny produkt do tego, który oferujesz i wybierzesz, by od razu po zakupie twojego kursu został on zareklamowany kupującym.
Szanse sprzedaży są wysokie, ponieważ osoby, które już zdecydowały się na zakup jednego produktu, być może nie będą miały oporów, by kupić kolejny.
5. Narzędzie społeczności
W zakładce “Community” utworzymy specjalny pokój społeczności dla dowolnie wybranej grupy osób, np. twoich kursantów. Dzięki temu masz szansę na utrzymywanie dobrych relacji z twoimi klientami.
Narzędzie społeczności działa w podobny sposób, co grupy na Facebooku. Jest jednak wzbogacone o kilka dodatkowych opcji, jak np. wyzwania, tabele liderów, czy spotkania na żywo.
6. Podcasty i coaching
Abyś nie musiał korzystać z innych platform, w Kajabi znajdziesz także opcję tworzenia podcastów zarówno darmowych, jak i płatnych.
Proces ich tworzenia jest podobny jak proces tworzenia kursów. Wystarczy tylko ustawić nazwę, wybrać kolorystykę, design strony, wgrać plik audio i gotowe.
Następnie możesz udostępniać podcast na platformach do tego przeznaczonych i monitorować statystyki.
Narzędzie coachingowe jest również bardzo ciekawe, ponieważ pozwala skonfigurować sesje coachingowe w prosty sposób.
Po ustawieniu dostępności klienci mogą automatycznie rezerwować swoje sesje. Następnie możesz skorzystać z wideo na żywo Kajabi, aby prowadzić swoje lekcje.
7. Inne funkcje
Pozostałe funkcje, o których warto wspomnieć to:
- Możliwość stworzenia bloga podobnego jak na WordPressie
- Aplikacja mobilna dla kursantów i twórców
- Funkcje AI
- Narzędzie analityczne i statystyki
Cennik Kajabi
Kajabi możemy testować za darmo przez 14 dni. W tym czasie nie pobierze się opłata z naszej karty, jednak przy rejestracji musimy wprowadzić dane karty, dlatego jeśli nie zamierzamy korzystać dłużej niż 14 dni, warto pamiętać o anulowaniu subskrypcji.
Jeśli jednak chcesz korzystać z Kajabi, oto plany cenowe:
Basic-$119/mies: Plan ograniczony do 3 produktów, 10.000 kontaktów i 1 strony internetowej.
Growth-$159/mies: Możemy w nim mieć 15 produktów, 25.000 kontaktów i 1 stronę internetową.
Pro-$319/mies: Do 100 produktów, 100.000 kontaktów i 3 stron internetowych.
Istnieją jeszcze produkty dodatkowe, takie jak np. szablony premium.
Warto wspomnieć, że powyższe ceny dotyczą, gdy zakupisz abonament z góry za rok. Płacąc co miesiąc, będzie to wyższa suma o 20%.
Plusy i minusy
Plusy:
- Bardzo prosta obsługa
- Podcasty i coaching
- Mnóstwo narzędzi marketingowych
Minusy:
- Ceny
- Brak języka polskiego
Czy warto korzystać z Kajabi?
Nie dziwi mnie popularność Kajabi. Jest to znakomicie zaprojektowana platforma, która ma wszystko, czego potrzebujesz, jeśli tworzysz kursy internetowe. Z Kajabi możesz stworzyć kurs od A do Z uwzględniając zarówno publikację, jak i późniejszą promocję.
Z dużymi możliwościami idzie też duża cena. Kajabi jest drogie, choć biorąc pod uwagę fakt, że oferuje funkcjonalność kilku płatnych platform, to ta cena wcale nie jest aż tak wysoka, zwłaszcza jeśli zarabiasz regularnie na swoim kursie.
Z pewnością warto skorzystać z okresu próbnego, by przekonać się jak dobre jest to narzędzie i czy warto za nie płacić.