Jeżeli poszukujesz programu do prowadzenia firmy z możliwością wystawiania faktur, prowadzenia magazynu, czy nawet księgowości, Rafsoft.net Faktura VAT to oprogramowanie, które to umożliwia.

W tym artykule poznasz najważniejsze funkcje tego programu, ceny, plusy i minusy. Dodatkowo podpowiem, dla kogo jest Rasoft.net i czy warto z niego korzystać.

Czym jest Rafsoft.net Faktura VAT?

Faktura VAT to program do zarządzania firmą stworzony przez firmę Rafsoft.net z siedzibą we Wrocławiu.

Firma istnieje od ponad 20 lat i zatrudnia fachowców z dziedziny programowania, dzięki czemu program jest stale ulepszany, rozwijany i dostosowywany do panujących trendów i przepisów.

Faktura VAT to dość zaawansowany w funkcjach program, o których za chwilę sobie powiemy. Oprogramowanie dostępne jest w trzech wersjach, gdzie każda różni się nieco zakresem funkcji.

Jakie funkcje oferuje Rafsoft.net Faktura VAT?

1. Wystawianie dokumentów sprzedażowych

Główną funkcją, która jest nawet podana w nazwie programu jest wystawianie faktur. W programie wygenerujemy wiele rodzajów dokumentów sprzedażowych, takich jak faktury VAT, rachunki, paragony, pro formy, i wiele więcej.

Przed stworzeniem dokumentu mamy do wyboru waluty (PLN, EUR, USD, GBP, DKK, CZK), a także języki (polski, angielski, niemiecki, czeski, szwedzki, francuski).

Samo wystawianie faktury jest proste, ale nieco różni się technicznie od innych programów. Nie mamy tutaj typowego panelu z danymi do uzupełnianie, ale okno, które jest podzielone na 4 zakładki, w których uzupełniamy dane.

Przy uzupełnianiu danych kontrahenta, po jego numerze NIP, pobierzemy dane jego firmy z GUS. Przy dodawaniu towarów, możemy automatycznie dodać produkt z magazynu lub jeśli jest to nowy towar, mamy możliwość dodania go na magazyn.

Sama faktura do druku prezentuje się jak poniżej. Możemy ją również wysłać e-mailem do kontrahenta bezpośrednio z programu. Jeśli chodzi o możliwości edycji wyglądu, to istnieje możliwość dodania na dokument logo firmy, zmiany tła, oraz wyrównania elementów.

2. Dodawanie dokumentów zakupu

Oprócz dodawania dokumentów sprzedażowych, mamy też możliwość prowadzenia ewidencji dokumentów zakupu. Polega to po prostu ma wprowadzaniu danych zawartych na fakturach kosztowych naszej firmy do programu.

Proces jest właściwie taki sam jak podczas wystawiania faktur sprzedażowych i sprowadza się do skopiowania danych z dokumentów na program Faktura VAT.

3. Tworzenie zamówień i ofert

Nie każdy tego typu program jest wyposażony w możliwość tworzenia zamówień, dlatego należy postawić tu duży plus.

Mamy możliwość utworzenia zamówień od klienta, dla dostawcy, zleceń wewnętrznych, oraz ofert.

Proces ich tworzenia jest analogiczny do wystawiania faktur, więc można to zrobić łatwo i szybko.

4. Magazyn

Rafsoft.net udostępnia również moduł magazynowy. Warto podkreślić, iż ta funkcja dostępna jest jedynie w najdroższej wersji Faktura VAT PRO.

Jeśli chodzi o liczbę magazynów, to możemy dodawać ich wiele i nie musimy ograniczać się tylko do jednego.

Dodawanie towarów jest intuicyjne. Możemy ustalać takie dane, jak jednostki miary, stawki VAT, ceny, marże, czy upusty. Istnieje nawet opcja dodania zdjęcia produktu. Oprócz towarów, w magazynie możemy mieć też usługi.

Lista towarów i usług jest na bieżąco aktualizowana na podstawie wystawianych dokumentów magazynowych.

Dokumenty magazynowe, które możemy wystawić to:

 • WZ – wydanie zewnętrzne 
 • RW – rozchód wewnętrzny 
 • PZ – przyjęcie zewnętrzne
 • PW – przyjęcie wewnętrzne 
 • MM – przesunięcie międzymagazynowe 
 • ZW – zwrot wewnętrzny 

Ponadto utworzymy plik JPK_MAG oraz przeprowadzimy spis z natury.

5. Kasa, płatności, druki

Z innych dostępnych modułów, istnieje też moduł kasowy, gdzie wygenerujemy miesięczne raporty kasowe, a także druki KP oraz KW.

Z kolei w module płatności, mamy opcję raportowania wszystkiego, co jest związane z dokonywaniem wpłat.

Możemy więc generować druki przelewów do różnych instytucji, takich jak ZUS, czy US. Dostępny jest również rejestr płatności, co bardzo ułatwi organizację, zwłaszcza, gdy na naszym koncie bankowym odbywa się wiele transakcji. W zakładce “Terminy płatności” możemy mieć wgląd do terminów nieopłaconych faktur przez nas lub przez naszych klientów.

Bardzo przydatna jest zakładka “Druki”. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy w niej popularne w firmach dokumenty do druku. Wśród nich znajdziemy takie druki, jak np. koperty, dowody wpłat, noty odsetkowe, kody kreskowe, czy etykiety.

Druki nie są jednak dostępne w najtańszej wersji START.

6. Księgowość

Faktura VAT posiada moduł księgowości, który pozwala prowadzić uproszczoną księgowość i prowadzenie takiej dokumentacji jak:

 • Rejestry VAT
 • Ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
 • Ewidencje przebiegu pojazdu (kilometrówka) dla celów podatku VAT

Z pomocą Faktura VAE możesz więc wyliczać zaliczki na podatek dochodowy, składać deklaracje VAT, opłacać składki ZUS, oraz drukować i przechowywać podatkowe księgi przychodów i rozchodów.

Księgowość jest dostępna tylko w wersji PRO.

7. Inne

Z pozostałych funkcji, o których warto wspomnieć, należy wymienić:

 • Integracje z Allegro, Woocommerce, PrestaShop
 • Umowy (o dzieło, pracę, zlecenie)
 • Raporty i statystki finansowe
 • CRM
 • Faktury cykliczne
 • Obsługa drukarek fiskalnych i czytnika kodów kreskowych

Ile kosztuje program?

Faktura VAT od Rafsoft.net możemy testować w dowolnej wersji za darmo przez 30 dni. Po tym czasie musimy wybrać jeden z trzech pakietów:

START: Możliwość fakturowania, ale bez modułu wydruków, magazynu, oraz księgowości w cenie 89 zł/rok. Odnowienie licencji po roku kosztuje 99 zł.

STANDARD: To samo, co w wersji START, ale z wydrukami i fakturami cyklicznymi w cenie 129 zł/rok. Odnowienie licencji po 12 miesiącach to koszt 119 zł

PRO: Najbogatsza wersja ze wszystkimi funkcjami za 199 zł/rok. Za odnowienie zapłacimy 179 zł/rok.

Każda wersja umożliwia zalogowanie się na trzech komputerach. Jeżeli mamy potrzebę dokupić dostęp dla większej liczby pracowników, zapłacimy nieco więcej.

Biorąc pod uwagę możliwości tego programu, to uważam, że ceny nie są wygórowane i można je zaliczyć do niskich. W szczególności opłaca się plan PRO, który ma wszystkie funkcje i jest zdecydowanie warty swojej ceny.

Plusy i minusy

Plusy:

 • Niskie ceny
 • Integracje ze sklepami internetowymi
 • Druki, umowy, raporty

Minusy:

 • Wersje START i STANDARD nieco okrojone o przydatne funkcje

Czy warto korzystać z Faktura VAT od Rafsoft.net?

Program Faktura VAT od Radsoft.net pozytywnie mnie zaskoczył dużą liczbą funkcji. Oprócz klasycznych funkcji fakturowania, magazynu, czy księgowości, program posiada także druki, integracje, umowy, czy przypomnienia o płatnościach.

Oprogramowanie powinno sprawdzić się głównie w małych firmach, choć może być też dobrym wyborem dla mikroprzedsiębiorstw.

Wybierając wersję, warto zdecydować się na wersję PRO, by móc korzystać z pełnej wersji programu. A jeśli nie jest potrzebny ci magazyn i szukasz jeszcze tańszego, ale równie dobrego programu do fakturowania, możesz zapoznać się z moją listą najlepszych programów do faktur, którą znajdziesz tutaj.