Jeżeli poszukujesz programu do wystawiania faktur, jedną z propozycji może być Taxon.

Jakie funkcje ma ten program? Ile kosztuje i jakie są jego plusy i minusy?

Zapraszam do recenzji programu do fakturowania online Taxon.

Czym jest Taxon?

Taxon to stosunkowo świeży program do fakturowania na polskim rynku. Firma Taxon Sp. z o.o. powstała pod koniec 2018 roku a domena taxoninvoice.com została zarejestrowana w 2022 roku, dlatego do końca nie wiadomo w którym roku program ma swoje początki.

Wiadomo jednak, że rozwija się dość szybko, ponieważ w porównaniu do konkurencji, która na rynku istnieje już od końcówki lat 90. Taxon zdążył zaskarbić sobie serca znacznej grupy klientów.

Taxon oferuje program do fakturowania, gdzie można m.in. wystawiać kilka typów faktur, wprowadzać dokumenty kosztowe, oraz prowadzić ewidencję klientów. W programie można znaleźć kilka braków, lecz są one stopniowo uzupełniane w miarę rozwoju firmy.

Jakie funkcje oferuje Taxon?

Na początek na pewno warto zwrócić uwagę na wyróżniającą się szatę graficzną Taxon. Zarówno strona główna, jak i panel główny po zalogowaniu prezentują się bardzo nowocześnie. Bez wątpienia stwierdzam, że to jeden z najlepiej wyglądających wizualnie programów do faktur na rynku.

Po zalogowaniu się po lewej stronie widzimy menu, a w centralnej części zobaczymy nasze finanse, ostatnią aktywność oraz podatki do zapłaty. U góry umieszczono zielony przycisk “utwórz”, który jest skrótem do stworzenia faktury VAT.

Jeżeli chodzi o typy faktur, które w Taxon można wystawić, to są to między innymi faktura VAT, pro forma, czy faktura bez VAT. Nie jest to duży wybór i brakuje na przykład możliwości wystawiania paragonów.

Sam proces wystawiania faktury jest prosty. Program jest zoptymalizowany tak, by jak najbardziej zaoszczędzić nasz czas. W związku z tym wiele danych jest uzupełnianych automatycznie, np. numer faktury, data sprzedaży, data płatności, czy sposób płatności.

Dodawanie kontrahenta również jest proste, ponieważ po jego numerze NIP, jednym kliknięciem pobierzemy resztę danych jego firmy, a na koniec klient zapisze się w ewidencji, aby użyć go ponownie w kolejnych fakturach.

Taxon umożliwia też sprawdzanie tego, czy klient jest płatnikiem VAT.

Pozycje na fakturze musimy wpisywać ręcznie, ponieważ Taxon nie umożliwia zapisywania towarów. Wszelkie kwoty wyliczają się jednak automatycznie.

Po utworzeniu faktury, zapisuje się ona w systemie, po czym możemy ją wysłać klientowi na e-mail bezpośrednio z systemu Taxon, lub wydrukować. Druk prezentuje się jak poniżej.

Nie ma możliwości żadnej konfiguracji wyglądu faktury, co jest minusem. Większość programów do faktur oferuje możliwość wgrania na fakturę logo firmy, zmianę szablonu, czcionek, lub kolorystyki.

Dokument wydrukujemy zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Tutaj Taxon również mógł pójść o krok dalej i dodać kilka innych języków obcych, co jest standardem u konkurencji.

Wspomnę jeszcze o walutach, w których możemy wystawić fakturę. Nie powinno nam tutaj niczego zabraknąć i obecne są wszystkie najpopularniejsze.

Dodawanie faktur kosztowych jest również proste i sprowadza się do uzupełnienia odpowiednich danych do rubryk. Gdy Taxon zaproponował dodawanie pliku z fakturą kosztową, pomyślałem, że jest wyposażony w sczytywanie danych z pliku, jednak załącznik służy jedynie do podglądu pliku.

W celu odróżnienia się od konkurencji, Taxon umożliwił tworzenie wycen. Dla niektórych firm może być to przydatna opcja, więc warto postawić za to plusa.

Przechodząc dalej, w zakładce “podatki/ZUS” wprowadzimy wysokości naszych opłat do uregulowania. Służy to jedynie przypominaniu nam o tych obowiązkach. Nie jest to żaden moduł księgowy. W Taxon nie ma żadnych funkcji księgowych, które swoją drogą powinny zostać wprowadzone.

Jak już wspomniałem, w Taxon, istnieje ewidencja naszych kontrahentów, którym w przeszłości wystawialiśmy fakturę. Oprócz podglądu kontrahentów raczej nie ma ona innych funkcji, takich jak np. statystyki sprzedaży dla poszczególnego klienta, czy nadawanie indywidualnych rabatów.

W ustawieniach Taxon nie znajdziemy zbyt wiele, jedynie bardzo podstawowe konfiguracje. W zakładce “komunikaty” znajdują się ostatnie działanie na koncie.

Ile kosztuje Taxon?

Taxon możemy przetestować za darmo przez 30 dni, jeśli nie przekroczymy 10 faktur. Jeżeli ten limit przekroczymy lub minie miesiąc od utworzenia konta, musimy uiścić opłatę.

Pakiety są bardzo proste i nie różnią się one funkcjami, a jedynie wysokością opłaty za dany okres. Jeśli płacimy co miesiąc, to koszt programu wyniesie 29 zł. Gdy jednak zdecydujemy się zapłacić z góry za rok, czeka nas spora oszczędność, bo zapłacimy 174 zł.

Czy Taxon jest więc drogi? Biorąc pod uwagę jego nadal dość okrojone funkcje oraz ceny konkurencyjnych programów, to trzeba sobie powiedzieć, że uiszczając miesięczną opłatę, jest bardzo drogo. Oplata z góry za rok opłaca się nieco bardziej, jednak moim zdaniem również nie jest to niska cena.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Program atrakcyjny wizualnie
  • Możliwość tworzenia wycen
  • Przypomnienia o podatkach

Minusy:

  • Niewiele ustawień
  • Brak funkcji księgowych
  • Dość wysokie ceny

Czy warto korzystać?

Taxon to nowy, ciekawy projekt, który moim zdaniem potrzebuje jeszcze czasu na usprawnienia. Z pewnością posiada podstawowe funkcjonalności, takie jak wystawianie faktur, ewidencja kontrahentów, a nawet wyceny, jednak aby był warty swojej ceny musi wprowadzić jeszcze kilka funkcji.

Jeżeli szukasz lepszych pozycji, zajrzyj do mojego stale aktualizowanego rankingu najlepszych programów do fakturowania.