Zastanawiasz się nad wyborem Firmao jako oprogramowania do zarządzania firmą?
W tym artykule opowiem ci o wszystkich najważniejszych funkcjonalnościach Firmao, dzięki czemu podejmiesz decyzję czy warto skorzystać z tego programu.
Czym jest Firmao?
Firmao to oprogramowanie należące do łódzkiej firmy o tej samej nazwie, które swoimi początkami sięga jeszcze 2010 roku.
Firmao to program do podstawowego zarządzania małą firmą, który oferuje szereg funkcji, takich jak:
- CRM (zintegrowany z Email i SMS)
- ERP (produkcja, magazyn)
- Fakturowanie
- Ofertowanie
- Obsługa zamówień
- Ewidencja pracy
- Projekty,
- Kalendarz
- Integracje (min. ecommerce, księgowość, Allegro)
Oprogramowanie cieszy się dużą popularnością i jest szóstym najpopularniejszym systemem CRM w Polsce.
Jakie funkcje oferuje Firmao?
Firmao to naprawdę rozbudowane narzędzie, które oferuje wiele funkcji.
Zacznijmy od modułu fakturowania. W Firmao możemy wystawić najpopularniejsze dokumenty sprzedażowe, między innymi fakturę VAT, bez VAT, paragon, fakturę korygującą, itp.
Samo wystawianie faktury odbywa się bardzo sprawnie. Niezbędne pola, takie jak data sprzedaży, czy numer dokumentu generują się automatycznie. Aby wpisać dane klienta, wystarczy tylko jego NIP, ponieważ nazwa firmy oraz dane adresowe pobiorą się z GUS. Podczas wystawiania faktury klienta możemy zapisać w systemie.
Jeśli chodzi o produkt lub usługę, której tyczy się faktura, można go wpisać lub wybrać z listy zapisanych wcześniej towarów lub usług. Pola takie jak ceny netto i brutto liczą się automatycznie.
Fakturę wystawimy w wielu walutach. Wśród nich są te popularne jak euro czy dolar amerykański, ale i te mniej powszechne, np. brazylijskie reale. Czego nie udało mi się znaleźć to opcja wydruku faktury w innym języku niż polskim. Nie było tej opcji w ustawieniach, a gdy zmieniłem język całego programu, to podczas generowania faktury wystąpił błąd.
W każdym razie, faktura gotowa do druku prezentuje się w ten sposób:
Nie znalazłem też opcji zmiany wyglądu faktury i kolorystyki. Można jedynie zmienić format, np. daty wystawienia czy numeru faktury. Co za to można zrobić to wgrać plik z logo naszej firmy, by pojawiało się na dokumentach.
Oprócz drukowania, fakturę można wysłać do kontrahenta e-mailem bezpośrednio z Firmao. Wystawiona faktura zostaje zapisana w systemie.
Jeżeli chodzi o system CRM dostępny w Firmao, to jest on dość rozbudowany. Jest on przeznaczony dla małych i średnich firm produkcyjnych, usługowych i sprzedażowych.
Można w nim między innymi tworzyć i monitorować szanse sprzedaży. Aby tworzyć szanse sprzedaży, wystarczy tylko kliknąć przycisk “Dodaj” i uzupełnić pola, takie jak sposób pozyskania (Cold Calling, Google Ads, SEO), wybrać etap, czy uzupełnić dane potencjalnie nowego klienta.
CRM pozwala również sprawnie zarządzać bazą klientów. W systemie są zapisani wszyscy kontrahenci, a przy każdym z nich mamy oś czasu, możemy utworzyć dla niego ofertę, zamówienia, czy wysłać przypomnienie o płatności.
Firmao pozwala również skontaktować się z klientem telefonicznie z poziomu samej aplikacji, bez używania fizycznego telefonu. Co prawda konfiguracja call center jest dość trudna, ponieważ wymaga poprawnego ustawienia VOIP/SIP, lecz niektóre firmy na pewno będą korzystać z tego rozwiązania.
Ogólnie rzecz biorąc, CRM Firmao jest moim zdaniem dobrze zaprojektowany dla firm, które obsługują dziesiątki lub setki klientów. Pozwala automatyzować sprzedaż oraz zarządzać klientami w taki sposób, by zwiększać zyski naszej firmy.
Program do zarządzania firmą nie może istnieć bez modułu magazynowego. Magazyn Firmao zdefiniowałbym jako podstawowy. Nie jest to bardzo rozbudowany moduł i jeśli zależy ci na zaawansowanym magazynie, to tutaj raczej tego nie znajdziesz.
Przykładowo nie odczytuje on produktów ze skanera, czy nie pozwala na generowanie dokumentów magazynowych. Pozwala jednak na monitorowanie produktów, czy przegląd historii magazynowych.
Z pewnością ciekawą funkcją jest również opcja generowania ofert/zamówień dla naszych klientów. Jest to dość rozbudowany moduł a nasze oferty możemy wysyłać masowo e-mailem, korzystać z gotowych i wzorów czy obsługiwać oferty wariantowe.
Fajną opcją, zwłaszcza jeśli masz pracowników jest dodawanie zadań i projektów. Możesz dodać dowolne zadanie na dany dzień, zaznaczyć termin jego wykonania, do kogo będzie ono przypisane, ustawiać przypomnienia, itd.
W zakładce “Kalendarz” możemy również prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników, zaznaczać urlopy, oraz monitorować wszelkie zadania prowadzone aktualnie w naszej firmie.
Firmao posiada jeszcze więcej funkcji, takich jak między innymi:
- Ewidencja sprzętu/serwis
- Dysk sieciowy na pliki firmy
- Chat/livechat;
- Integracje (min. ecommerce, księgowość, Allegro)
Ile kosztuje Firmao?
Firmao można testować za darmo przez 14 dni. Przez ten czas mamy dostęp do wszystkich funkcji, ponieważ korzystamy z najbogatszej wersji Enterprise. Po tym czasie jesteśmy zobligowani do wykupienia jednego z trzech pakietów.
Standard (64 zł/mies. lub 49 zł/mies. przy wykupie z góry na rok): Ten pakiet przeznaczony jest głównie jeśli chcesz fakturować i korzystać z CRM. Jest pozbawiony wielu funkcji, np. magazynu, integracji z drukarką fiskalną, czy integracji e-commerce.
Professional (103 zł/mies. lub 79 zł/mies. przy wykupie z góry na rok): Jest to wersja Standard, ale wzbogacona o kilka funkcji, w tym możliwości call center i livechat, szanse sprzedaży, oraz generowanie plików JPK VAT.
Enterprise (169 zł/mies. lub 129 zł/mies. przy wykupie z góry na rok): Pełna wersja programu, którą masz podczas testów ze wszystkimi możliwymi funkcjami.
Dodatkowe opłaty wiążą się również ze zwiększeniem miejsca na pliki, dodatkowe konta e-mail, czy też skanowanie faktur kosztowych metodą OCR. Dostęp dla dodatkowego użytkownika również jest dodatkowo płatny.
Uważam, że biorąc pod uwagę cennik podobnych konkurentów, takich jak Salesforce, czy Hubspot, ceny Firmao są w normie, a nawet nieco tańsze, choć oczywiście będą one zależne od naszych indywidualnych potrzeb.
Plusy i minusy
Plusy:
- Kompleksowe narzędzie do zarządzania firmą
- Wiele przydatnych funkcji
- Niewygórowane ceny
Minusy:
- Mało rozbudowany moduł magazynowy
- Drobne błędy w funkcjonowaniu programu
Czy warto korzystać z Firmao?
Firmao to prawdziwy kombajn, jeśli chodzi o oprogramowanie firmą. Testowałem ten program co prawda krótko, ale przez te kilka dni właściwie nie zabrakło mi żadnej funkcji, może poza kilkoma drobnymi, takimi jak szablony faktur czy generowanie dokumentów magazynowych.
Jeżeli chcesz korzystać z Firmao, na pewno rozważ z jakich narzędzi będziesz korzystać, ponieważ może okazać się, że płacisz za coś, czego nie używasz. Przykładowo, wystawiasz tylko faktury i nie korzystasz z CRM i innych funkcji- wówczas lepiej wybrać inny, tańszy program do faktur, a propozycje takich znajdziesz w tym rankingu.
Pamiętaj o bezpłatnej wersji testowej programu, w której przez 2 tygodnie możesz zapoznać się z funkcjami Firmao.