Poszukujesz programu kadrowo-płacowego do twojej firmy?

Zapraszam cię do recenzji programu do kadr i płac od Pakietu Przedsiębiorcy.

Poznasz funkcje programu, plusy, minusy oraz podpowiem czy warto z niego korzystać.

Czym jest Pakiet Przedsiębiorcy?

Pakiet Przedsiębiorcy to nazwa linii produktów dla przedsiębiorstw autorstwa firmy Fineco Software, które na rynku działa od 2006 roku.

Firma w sumie dysponuje siedmioma różnymi programami dla firm, w tym omawianym dzisiaj programem Kadry i Płace.

Program ten jest stale rozwijany i aktualizowany pod panujące przepisy oraz trendy a lista jego funkcji jest dosyć obszerna.

Jakie funkcje posiada Pakiet Przedsiębiorcy Kadry i Płace?

Program kadrowo-płacowy Pakietu Przedsiębiorcy jest dostępny do pobrania na komputer z systemem Windows. Nie działa w chmurze, tylko lokalnie, choć możemy dokupić archiwizację danych w chmurze.

Sam proces obsługi programu jest niezwykle prosty i wszystko jest zaprojektowane tak, by nawet początkujące osoby nie miały problemu ze znalezieniem konkretnej rzeczy.

Pierwsza funkcja to prowadzenie ewidencji pracowników. W zakładce “pracownicy, umowy” znajdziemy listę pracowników wraz z przypisanymi do nich danymi, takimi jak dane osobowe, data zatrudnienia, umowa, czy wynagrodzenie.

W tym oknie możemy również dodawać dowolne umowy dla nowych pracowników wraz z wszelkimi danymi na ich temat, oraz na temat sposobu zatrudnienia czy harmonogramu pracy.

W zakładce “lista obecności” znajdziemy wszelkie opcji ewidencjonowania czasu pracy. Każdemu pracownikowi możemy przypisywać obecność, godziny pracy, a jeśli jest nieobecny, np. z powodu delegacji, mamy możliwość otwarcia kalkulatora podróży służbowej, gdzie obliczymy wszystkie koszty związane z wyjazdem. Znajdziesz tu również wszystkie kwestie związane z urlopami czy nadgodzinami.

Przechodząc dalej, w kolejnej zakładce znajdziemy wszystko, co związane z wypłatami. Wyliczymy tu kwoty do wypłaty, które możemy dostosowywać w zależności od zmiennych, takich jak typ umowy, liczbę przepracowanych godzin, potrąceń, itp. Na koniec miesiąca rozliczeniowego możemy również wydrukować listę płac.

Na podstawie wyliczeń możliwy jest również eksport dokumentów lub generowanie raportów DRA, RCA, RSA, RZA.

W programie Pakiet Przedsiębiorcy Kadry i Płace wygenerujemy również formularze PIT-11, PIT-4R, IFT-1/1R oraz wyślemy je do systemu e-deklaracje.

Program ma możliwość wydrukowania wszystkich niezbędnych umów, list i ewidencji, np. umów o pracę, świadectw pracy, list płac, kart pracy, itp.

Z innych funkcji warto jeszcze wspomnieć o:

  • Wysyłaniu dokumentów ZUS do Płatnika
  • Wysyłaniu dokumentów ZUS do systemu ZUS-PUE
  • Tworzeniu, wysyłce i weryfikacji e-Deklaracji.
  • Generowaniu graficznych i tabelarycznych zestawień w oparciu o dane z programu według wielu kryteriów.
  • Konfiguracji stylu wydruków i wyglądu programu

Jeśli chodzi o funkcje programu, to ma on wszelkie niezbędne możliwości, by móc używać go w małych i średnich firmach. Można doszukiwać się jeszcze opcjonalnych funkcji, które mają inne tego typu programy, np. przypominanie o zadaniach kadrowych, czy moduł rekrutacji, jednak większość firm nie korzysta z tego typu opcji.

Czy program rzeczywiście jest darmowy?

Program Pakiet Przedsiębiorcy Kadry i Płace jest darmowy, ale tylko w czasie okresu próbnego, który trwa 30 dni.

Po tym czasie cena programu to 399 zł brutto za jedną licencję. Licencja jest dożywotnia i mamy darmowe aktualizacje, ale tylko przez pierwsze 12 miesięcy od zakupu. Po tym czasie aktualizacje są opcjonalne, choć zaleca się przeprowadzać je przynajmniej raz w roku, lecz wiąże się to z dodatkowym kosztem.

Biorąc pod uwagę cenę dożywotniej licencji oraz późniejsze płatne aktualizacje to program cenowo nie jest ani drogi, ani tani. Plasuje się w średniej półce cenowej, lecz jego wartość jest adekwatna do możliwości.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Generowanie wydruków
  • Prostota obsługi
  • Dostosowany pod panujące przepisy

Minusy:

  • Brak niektórych funkcji, jak np. modułu rekrutacji

Czy warto korzystać z programu Pakiet Przedsiębiorcy Kadry i Płace?

Pakiet Przedsiębiorcy Kadry i Płace to bardzo solidny program do obsługi kadrowo-płacowej. Jest wyposażony we wszystkie niezbędne opcje do zarządzania danymi na temat ewidencji pracowników w firmie.

Powinien sprawdzić się w większości małych i średnich firm. Dla bardziej wymagających może okazać się, że program nie ma opcji zarządzania rekrutacją czy zarządzania projektami. Warto jednak skorzystać z okresu testowego i przekonać się czy będzie dla nas wystarczający.

Jeśli chcesz poznać ranking najlepszych programów kadrowo-płacowych, przejdź tutaj.