Szukasz programu do wystawiania faktur?

W takim razie Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT może być jedną z opcji dla ciebie.

W tym artykule przyjrzę się temu programowi, przetestuję jego działanie i podpowiem czy warto z niego korzystać.

Czym jest Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT?

Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT to program do faktur polskiej firmy Fineco Software z siedzibą w Zielonej Górze, która na rynku działa od 2007 roku.

Firma ta zajmuje się tworzeniem programów głównie dla małych przedsiębiorstw i obsługuje na co dzień aż około 100.000 tys. firm.

Program do faktur Faktura VAT jest przeznaczony na komputery z systemem Windows i sprawdza się najlepiej dla firm handlowych i usługowych nieprowadzących magazynu. Oprócz wystawiania faktur w programie można znaleźć jeszcze kilka innych funkcji, takich jak zapisywanie klientów, towarów, czy tworzenie i wysyłka plików kontrolnych JPK.

Jakie funkcje oferuje ten program?

Pomimo tego, że program jest nazwany Faktura VAT, to można w nim wystawić dużo więcej dokumentów.

Są to między innymi paragony, proformy, ale w sekcji “więcej dokumentów” znajdziemy też oferty czy zamówienia.

Pakiet Przedsiębiorcy rodzaje dokumentów

Wystawienie faktury to bardzo prosta czynność. Dane takie jak numer faktury, data wystawienia, czy data sprzedaży ustawiają się automatycznie, choć można je zmienić. Po wpisaniu NIP-u kontrahenta jego dane adresowe pobiorą się automatycznie z bazy GUS. Przy okazji możemy zapisać klienta w systemie do ponownego użycia w przyszłości. Przydatną funkcją jest też sprawdzanie czy kontrahenci na pewno są zarejestrowanymi VATowcami.

Jeśli chodzi o sprzedawany towar lub usługę na fakturze, również mamy możliwość wpisania go na fakturę lub po prostu dodania z listy istniejących towarów. Ceny wyliczają się automatycznie na podstawie ceny jednostkowej, ilości i stawki VAT.

Pakiet Przedsiębiorcy dodawanie nowego wpisu

Możemy zmieniać formę płatności, zaznaczać split payment, oraz dodawać notatki do faktury.

Fakturę możemy wystawić nie tylko w złotówkach, ale i innych popularnych walutach.

Pakiet Przedsiębiorcy waluty

Początkowo w ustawieniach nie znalazłem opcji drukowania faktury w innym języku niż polskim, jednak jest to możliwe i wystarczy tylko wybrać rodzaj dokumentu jako fakturę walutową. Faktura do druku prezentuje się w ten sposób:

Pakiet Przedsiębiorcy druk faktury

W ustawieniach można zmieniać jej wygląd, lecz tylko w niewielkim zakresie i możemy modyfikować czcionkę, marginesy, czy styl tabel. Możemy za to wgrać logo naszej firmy, by drukowało się na fakturach.

Oprócz wydrukowania dokumentu możemy go też wysłać e-mailem bezpośrednio z systemu.

Pakiet Przedsiębiorcy wysyłka e-maila

Warto zaznaczyć, że Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT obsługuje KSeF. Ponadto program współpracuje z drukarkami fiskalnymi zgodnymi z protokołami Posnet i Thermal.

W programie mamy również opcję generowania i drukowania miesięcznych i kwartalnych ewidencji VAT. Oprócz tego, możemy generować pliki na potrzeby kontroli skarbowych danych w formie JPK, JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M lub JPK_V7K. Dodatkowo z programu możemy wysłać te pliki bezpośrednio do Ministerstwa Finansów.

Pakiet Przedsiębiorcy panel

Znajdziemy też sekcję “Należności”. Możemy w niej spojrzeć na zaległe płatności od klientów czy generować zestawienia niespłaconych należności. Na pewno będzie to przydatna opcja, jeśli mamy dużą liczbę faktur, ponieważ wówczas trudno jest zapamiętać wszystkie terminy.

Z ciekawszych rzeczy mamy również dostęp do zestawień finansowych, dzięki którym przejrzymy statystki sprzedaży naszej firmy.

Pakiet Przedsiębiorcy statystyki

Czy Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT jest darmowy?

Pobranie samego programu jest darmowe. Początkowo myślałem, że również korzystanie z niego jest darmowe, ponieważ na stronie programu nie znalazłem informacji na temat tego, że pobieramy tylko wersję próbną. Tak więc Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT pobieramy w wersji demo na 14 dni za darmo. Po tym czasie musimy wykupić pełną licencję.

Pełna licencja na jedno stanowisko w regularnej cenie kosztuje 349,99 zł, choć ja akurat załapałem się na promocję, gdzie kosztowała ona 100 zł mniej.

Pakiet Przedsiębiorcy cena

Przez pierwszy rok mamy darmowe aktualizacje, jednak po tym czasie każda aktualizacja jest dodatkowo płatna. Oczywiście nie musimy ich wykupować, jednak co jakiś czas warto to zrobić, by mieć pewność, że nasze faktury są zgodne z obowiązującymi standardami.

Porównując te ceny do konkurencji, na pewno nie można powiedzieć, że to tani program i myślę, że określiłbym jego koszt jako wyższy niż średni.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Program nie zajmuje dużo miejsca
  • Szybkość i intuicyjność
  • Możliwość generowania i wysyłki dokumentów księgowych

Minusy:

  • Koszt

Czy warto korzystać z tego programu?

Program Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT ogólnie przypadł mi do gustu. W przeciwieństwie do konkurencji, zajmuje on mało miejsca na dysku a jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Działa on szybko i ma wszelkie potrzebne funkcje.

Moim zdaniem jest on dość drogi. Jeśli szukasz czegoś tańszego, odwiedź mój stale aktualizowany ranking najlepszych programów do fakturowania.