Masz już pomysł na kurs, ale nie wiesz, w jaki sposób go opublikować?

Istnieje wiele platform, na których możesz zamieścić własny kurs online. Platformy te dzielą się na kilka typów.

W tym artykule przedstawię ci więc 3 rodzaje platform do kursów, oraz przedstawię 6 najlepszych platform do zamieszczenia kursu.

Jakie są 3 rodzaje platform, na których możesz stworzyć swój kurs?

Istnieją 3 główne rodzaje platform, w których możesz stworzyć swój kurs:

1. Samodzielne platformy abonamentowe

Najbardziej profesjonalnym podejściem do kursów online jest wybór samodzielnej platformy.

Na samodzielnych platformach stworzysz stronę dla kursu, umieścisz filmy, dostosujesz wygląd do własnych potrzeb, a także masz pełną kontrolę nad danymi Twoich klientów.

Zwykle samodzielne platformy do kursów pobierają miesięczną opłatę za korzystanie z platformy, a w rzadkich przypadkach pobierają też procent od każdego sprzedanego przez Ciebie kursu.

2. Marketplace dla kursów

Nieco bardziej amatorskim, lecz tańszym i dobrym dla początkujących rozwiązaniem może okazać się marketplace dla kursów. Jeśli nie wiesz, z czym to się je, to pomyśl o tym jako Allegro, ale zamiast przedmiotów, użytkownicy wystawiają tu kursy.

Korzystając z marketplace’u dla kursów, dostajesz narzędzia do jego stworzenia oraz możesz od razu zacząć sprzedawać swój produkt edukacyjny, ponieważ te platformy są odwiedzane przez wielu użytkowników.

Z drugiej jednak strony konkurencja jest ogromna i masz ograniczone możliwości promocji. Na dodatek nie masz kontroli nad danymi kontaktowymi klientów.

Jeśli jednak nie planujesz tworzyć marki osobistej, marketplace’y mogą być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, że często jedynym kosztem jest tylko prowizja za sprzedaż, którą taka firma pobiera.

3. Wtyczki do WordPressa

Wtyczki LMS (Learning Management System) również pozwalają stworzyć swój kurs dla osób, które posiadają stronę lub bloga na platformie WordPress. Wtyczki LMS rozszerzają naszą stronę o platformę e-learnignową.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz publikować swoje filmy wideo do platformy z kursami. Zwykle cena takiego rozwiązania jest niższa niż w przypadku samodzielnej platformy abonamentowej, a często jeśli nie korzystasz z płatnych opcji, z takiej platformy możemy skorzystać za darmo.

Teraz poznajmy 6 najlepszych platform do zamieszczenia kursu online.

1. Web to Learn

Web to Learn to jedna z najlepszych opcji do stworzenia kursu online. Jest to samodzielna platforma abonamentowa polskiej firmy, na której zarejestrowane jest prawie 500.000 aktywnych użytkowników.

Możliwości Web to Learn są spore. Można tu publikować nie tylko kursy, ale i e-booki, zapisy z konsultacji, czy nagrania z webinarów.

Co ważne, z Web to Learn stworzysz stronę do zapisu dla kursu oraz utworzysz własny branding dobierając elementy do własnych potrzeb. Istnieją setki łatwych w edycji szablonów, dzięki czemu utworzysz strony nawet z własną domeną bez znajomości programowania.

Funkcje Web to Learn obejmują automatyzację procesów (automatyczne płatności, dostępy, wysyłka e-maili), możliwość tworzenia certyfikatów dla osób, które ukończą kurs, czy generowanie egzaminów końcowych.

Narzędzie możesz przetestować bezpłatnie przez 14 dni. Najtańszy pakiet kosztuje 97 zł/mies. Więcej o Web To Learn pisałem w tym artykule.

2. Tutor LMS

Tutor LMS to dodatek do WordPressa, który pozwoli ci za darmo stworzyć własną platformę, na której będzie znajdować się Twój kurs online.

Kurs stworzony z Tutor LMS wygląda bardzo profesjonalnie. Osoby biorące w nim udział na bieżąco mogą monitorować swój progres, kontynuować lekcje, pobierać materiały dodatkowe dostarczone przez Ciebie do kursu, czy zaznaczać ukończone lekcje.

Jeśli posiadasz stronę na WordPressie, będzie to bardzo atrakcyjna opcja na stworzenie kursu, zwłaszcza, że możesz to zrobić za darmo. Dostęp do niektórych funkcji jest jednak ograniczony, np. statystyk, czy certyfikatów ukończenia.

3. Teachable

Teachable to bardzo popularne oprogramowanie do tworzenia kursów online. Strony kursu wyglądają bardzo profesjonalnie i przejrzyście a ich konfiguracja jest prosta i nie wymaga żadnej wiedzy technicznej.

Platforma posiada takie zalety, jak możliwość stworzenia nieograniczonej liczba kursów, dodania nieograniczonej liczba kursantów, czy pełny hosting kursów. Możesz dostosować witrynę i dodawać elementy marki osobistej.

Ponadto Teachable pozwala prowadzić program partnerski, który polega na tym, że dowolna osoba może promować Twój kurs w zamian za prowizję ze sprzedaży.

Teachable oferuje bezpłatną wersję kreatora kursów, dzięki czemu możesz zacząć tworzyć swój kurs i sprawdzić platformę bez żadnego ryzyka. Pakiety płatne z większą liczbą funkcji zaczynają się od $39/mies.

4. Learn Dash

Learn Dash to kolejna wtyczka do WordPressa, która w przeciwieństwie do Tutor LMS nie oferuje bezpłatnego planu, jednak jej możliwości są spore.

Z Learn Dash w łatwy sposób stworzysz, zaprojektujesz, zareklamujesz i sprzedasz swój kurs online. Fajną funkcją jest edytor “przeciągnij i upuść”, który w prosty sposób pozwala przejść przez proces tworzenia kursu.

Z innych wartych wspomnienia funkcji Learn Dash to tryb skupienia dla kursantów, możliwość tworzenia quizów, różne sposoby zakupu kursu (np. płatność jednorazowa, czy subskrypcja), czy certyfikaty na koniec kursu.

Ceny tego popularnego narzędzia LMS zaczynają się od $199/rok.

5. Udemy

Udemy to jedyna na tej liście pozycja z kategorii marketplace’ów z kursami, do których dostęp wykupiło już łącznie ponad 40 mln kursantów.

Plusem Udemy jest z pewnością brak kosztów prowadzenia kursu. Konfiguracja kursu jest niezwykle prosta i nie potrzebujesz wiedzy technicznej. Dodatkowo Udemy odwiedzają miliony osób miesięcznie, dlatego mamy już gotową potencjalną bazę klientów.

Jeśli stworzysz dobry kurs, Udemy będzie go sam promował. Udemy pobiera opłatę w wysokości 3% od kursów sprzedanych za pośrednictwem Twoich linków. Prowizje od sprzedaży, które sprzedaje dla Ciebie Udemy, są dość wysokie i wynoszą 50-75%.

6. myVOD

myVOD to kolejny polski serwis do stworzenia własnego kursu. Jest on niezwykle prosty w obsłudze.

Jedynie co musisz zrobić, to założyć konto w myVOD, utworzyć wygląd serwisu za pomocą wizualnego edytora, podpiąć system płatności on-line, dodać materiały wideo, pogrupować je w kursy, i uruchomić sprzedaż.

Przez 30 dni możesz testować myVOD bez opłat. Następnie ceny zaczynają się od 55 zł/mies.