W dzisiejszej recenzji programów do fakturowania przyjrzymy się Melpe.

Opowiem o jego funkcjach, plusach, minusach, kosztach, oraz podpowiem czy warto z niego korzystać.

Czy jest Melpe?

Melpe to program do faktur online wrocławskiej firmy Ruberone sp. z o.o.

Program powstał w okolicach 2016 roku, lecz stale się rozwija. Na pewno nie można go zaliczyć do grona najpopularniejszych programów do faktur na rynku, ale Melpe z pewnością robi dużo, by do takowych się zaliczać.

W Melpe możemy nie tylko wystawić faktury, ale i prowadzić ewidencję kosztów, planować działania sprzedażowe oraz kontrolować statusy płatności za faktury.

Jakie funkcje posiada Melpe?

Nadrzędną funkcję Melpe jest wystawianie faktur. Początkowo trudno było mi znaleźć opcję wystawienia innego dokumentu niż faktura VAT, jednak w końcu znalazłem opcję wystawiania innych dokumentów sprzedażowych. Trzeba było się do nich kilka razy przeklilkać i moim zdaniem powinny być one nieco łatwiejsze w odnalezieniu.

W Melpe możemy więc wystawić również rachunek, paragon, pro formę i nie tylko.

melpe rodzaje faktur

Samo wystawianie faktury jest moim zdaniem urządzone bardzo dobrze. Aby dodać nabywcę wpisujemy jego numer NIP i automatycznie jesteśmy zobligowani, by zapisać go w systemie, by użyć go w ponownych fakturach. Melpe jest wyposażone w pobieranie danych klientów z GUS, jednak w moim przypadku ta funkcja nie zadziałała i musiałem wypełniać pola danymi klienta samodzielnie. Co zadziałało to sprawdzenie czy kontrahent jest na białej liście podatników VAT.

Na fakturze mamy wszystkie pola, które są zgodne z obowiązującymi standardami, które możemy zmieniać, np. sposób i termin płatności, datę wystawienia faktury i sprzedaży, itp.

Towary sprzedawane przez nas możemy wpisać na fakturę lub wybrać je z listy, jeżeli na bieżąco zapisujemy je w systemie. Stawki i ceny końcowe liczą się automatycznie.

melpe wystawianie faktury

Wystawiając dokument możemy kliknąć w zakładkę “Dodatkowe”, gdzie znajdziemy opcję zmiany waluty czy języka dokumentu. Fakturę możemy przetłumaczyć na angielski, niemiecki i rosyjski. Walut jest dość sporo, bo naliczyłem ich aż 35.

melpe waluty

Gdy wystawimy dokument, automatycznie jest on zapisywany na naszym koncie. Po jego utworzeniu możemy go na przykład wydrukować a graficznie prezentuje się on moim zdaniem bardzo ładnie.

melpe wyglad faktury

Możemy jednak zmienić jego wygląd, ponieważ dostępne jest też kilka szablonów faktur. Kolory również możemy dostosować pod własne potrzeby. Istnieje również możliwość dodania logo na fakturę.

melpe szablony faktur

Oprócz druku możemy również wysłać fakturę klientowi na adres e-mail bezpośrednio z systemu. Jest również opcja wysyłki przypomnienia o płatności kontrahentowi, jednak z jakiegoś powodu w moim przypadku po kliknięciu w tę opcję nic się nie działo.

Jeśli chodzi o inne dokumenty oraz paragon, wystawianie ich odbywało się u mnie bardzo sprawnie i szybko.

W sekcji rozrachunków możemy wprowadzać operacje bankowe, takie jak wpłaty oraz wypłaty, by móc je na bieżąco kontrolować. Osobiście nie mam potrzeby korzystać z tej opcji, lecz może być ona przydatna, jeśli ktoś wykonuje dużo operacji.

melpe platnosc

Sekcja CRM jest również dostępna i można w niej przewidywać szanse sprzedaży i generować umowy. Dostępne są także analizy sprzedaży, które możemy pobrać na dysk komputera.

Warto też wspomnieć o możliwości wprowadzania faktur kosztowych do Melpe. Można to zrobić manualnie i jest to przydatne wtedy, gdy chcemy lepiej kontrolować finanse naszej firmy oraz sprawdzać terminy płatności.

Panel główny programu prezentuje się dość ładnie i prosto. Po lewej stronie mamy szybki dostęp do skrótów. W centralnej części widnieją statystyki finansowe, a po prawej dodatkowe ustawienia.

melpe wykresy

Ile kosztuje Melpe?

Melpe możemy testować bez opłat przez 30 dni. Po tym czasie jesteśmy zobowiązaniu wykupić jeden z trzech pakietów.

Handel: Jest to pakiet głównie przeznaczony do wystawiania faktur. Cena miesięczna to 9 zł netto, jeśli wykupimy go z góry za rok, oraz 11 zł netto/mies, jeśli wykupimy na pół roku z góry.

CRM: Jest to moduł, który możemy wykupić dodatkowo do programu do fakturowania za 4 zł/mies. w rozliczeniu rocznym i 6 zł/mies. w rozliczeniu raz na 6 miesięcy. Posiada on opcję szansy sprzedaży i generowania umów.

Magazyn: Za dodatkowe 10 zł miesięcznie w rozliczeniu rocznym lub 12 zł w rozliczeniu półrocznym mamy funkcje magazynowe, takie jak generowanie dokumentów magazynowych, czy inwentaryzacja.

Melpe na pewno nie zalicza się do programów drogich. Z racji tego, że nie jest to aż tak popularne oprogramowanie jak konkurencyjne, to jego ceny są nieco poniżej średniej.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Szybkie wystawianie faktur
  • Niskie ceny
  • Magazyn i CRM

Minusy:

  • Drobne błędy w funkcjonowaniu
  • Dostęp do niektórych funkcji wymaga poprawy

Czy warto korzystać z Melpe?

Melpe to z pewnością niedroga i ciekawa propozycja, jeśli chodzi o program do fakturowania. W programie wystawimy fakturę szybko i łatwo, a do tego mamy do wyboru kilka ciekawych szablonów kolorystycznych, co sprawia, że faktury wyglądają ładnie.

Podczas testowania natknąłem się jednak na kilka błędów technicznych, które wymagają poprawy, np. pobieranie danych z GUS czy wysyłanie przypomnień o płatnościach. Jeśli szukasz bardziej niezawodnego programu do faktur, przejdź do mojego stale aktualizowanego rankingu najlepszych programów do fakturowania.