Mega Fakturka to jedna z wielu propozycji do wyboru jeśli chodzi o programy do fakturowania.

Czy warto korzystać z tego programu? Jakie ma wady i zalety?

Zapraszam do recenzji tego programu Mega Fakturka.

Czym jest Mega Fakturka?

Mega Fakturka to rozbudowany program do zarządzania fakturami stworzony przez polską firmę M2Dev, która na rynku istnieje od 2001 roku.

Mega Fakturka oferuje 4 różne wersje swojego produktu, które różnią się ceną oraz funkcjonalnościami.

Darmowa wersja programu jest nieco ograniczona, jednak płatne wersje oferują duże możliwości, sprawiając, że może być to kompleksowa aplikacja w małych firmach. Program wykupujemy raz i mamy do niego dożywotni dostęp.

Jakie funkcjonalności oferuje Mega Fakturka?

Oczywiście pierwszą i najważniejszą funkcjonalnością tej aplikacji jest wystawianie faktur. O ile w wersji bezpłatnej wystawimy tylko fakturę VAT i bez VAT, to w płatnych wersjach wystawimy już każdy typ dokumentu sprzedażowego, wliczając w to paragon, proformę, fakturę marża i inne.

Możemy także edytować wygląd faktury wybierając 1 z 4 dostępnych szablonów. Istnieje możliwość tłumaczenia faktur na angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Dodatkowo dokumenty możemy wystawiać w wielu walutach.

mega fakturka wygląd faktury

W programie istnieje możliwość zapisywania klientów oraz produktów wraz z cenami i stawkami VAT, by móc podczas wystawiania faktur wybrać z listy i przyspieszyć cały proces.

Faktury są zgodne z obowiązującymi przepisami i można na nich wprowadzać kody GTU, wybrać mechanizm podzielonej płatności, a na koniec je wydrukować lub wysłać pocztą e-mail.

Ponadto Mega Fakturka jest wyposażona w moduł generowania plików kontrolnych, takich jak między innymi JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M.

Program obsługuje również kasy fiskalne. Dodatkową zaletą jest funkcja kilometrówki, która pozwala na rozliczanie wydatków związanych z eksploatacją samochodu w firmie.

W programie mamy też opcję dodawania każdego zakupu. Dzięki temu możemy łatwiej monitorować nasze finanse, ponieważ mamy też dostęp do statystyk finansowych naszej firmy.

mega fakturka statystyki

Mega Fakturka posiada jeszcze wiele innych funkcji, między innymi generowanie przelewów bankowych, zestawienia sprzedaży, remanenty, moduły finansowe, czy licencje na wiele stanowisk.

Cennik Mega Fakturki

Jak wspomniałem na początku, Mega Fakturka posiada kilka wersji cenowych, a dokładniej 4.

Wersja darmowa, czyli wersja Lite jest bardzo podstawowa i właściwie będzie dobra tylko jeśli wystawiamy faktury VAT lub faktury bez VAT, choć również nie będzie ona w stu procentach funkcjonalna, ponieważ na fakturze nie będziemy mogli dodać kodów GTU.

Najtańsza wersja Pro to wydatek 199 zł netto. Wersja ta na pewno pozwala na więcej niż wersja bezpłatna, ponieważ wystawimy tu prawie każdy rodzaj dokumentu sprzedażowego. Prawie każdy, bo nie będziemy w stanie np. wygenerować faktury zaliczkowej.

Aby mieć dużo większą swobodę warto pomyśleć o pakiecie Pro+ za 259 zł netto. Powinien on być odpowiedni dla większości małych firm, ale jego największym minusem jest brak możliwości pracy wielostanowiskowej.

Pełne Możliwości Mega Fakturki poznamy dopiero wykupując wersję Pro+ LAN za 599 zł netto.

Możemy także dokupić usługi dodatkowe, np. moduł WZ w cenie 150 zł netto czy pomoc zdalną za 150 zł/h.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Wersja bezpłatna
  • Dożywotnia licencja po zakupie
  • Regularne aktualizacje
  • Mnogość funkcji

Minusy:

  • Trudny w obsłudze interfejs
  • Wysoka cena za pakiet Pro+ LAN
  • Konieczność pobierania programu na komputer

Czy warto korzystać z Mega Fakturka?

Mega Fakturka to moim zdaniem dobry program do fakturowania. Ma funkcje, które powinny być wystarczające dla większości małych przedsiębiorców.

Na pewno dużym plusem jest to, że program wykupujemy raz i mamy go na całe życie. Mega Fakturka ma w zasadzie wszystko, czego można wymagać od programu do zarządzania fakturami.

Osobiście nie korzystam z tego programu, głównie dlatego, że jest on dość trudny w obsłudze, mało intuicyjny i zabiera miejsce na dysku komputera. Z tego powodu polecam zajrzeć do rankingu 10 najlepszych moim zdaniem programów do faktur, który znajdziesz tutaj.