Jeżeli poszukujesz platformy, która oferuje chatboty do obsługi zapytań, to ManyChat może być jedną z opcji dla ciebie.
W tym poradniku przyjrzymy się jakie funkcje posiada ta platforma, jakie są jej plusy, minusy, ile kosztuje, oraz czy warto z niej korzystać.
Czym jest ManyChat?
ManyChat to aplikacja oferująca usługi automatycznej obsługi klientów dzięki chatbotom AI.
Aplikacji tej używa się głównie do odpowiadania na pytania klientów w mediach społecznościowych i komunikatorach, czyli na Instagramie, Messengerze, WhatsAppie, czy Telegramie.
ManyChat cechuje się tym, że jest łatwy w użyciu i pozwala tworzyć dowolne automatyzacje bez znajomości kodowania.
Jakie funkcje posiada ManyChat?
Aby zacząć korzystać z ManyChat, możesz kliknąć tutaj. Na początku aplikacja poprosi nas o zintegrowanie się z platformą, którą chcemy obsługiwać. Integracja to prosty proces, ponieważ wybierasz platformę, logujesz się do niej i po kilku sekundach ManyChat jest połączony, np. z Messengerem.
Oprócz wspomnianych wcześniej komunikatorów, ManyChat można również zainstalować na stronie internetowej, gdzie pojawi się w postaci widżetu czatu. Istnieje także możliwość obsługi poczty e-mail z poziomu ManyChat.
Interfejs główny jest bardzo prosty w obsłudze i nie ma w nim zbyt wielu niepotrzebnych elementów, dlatego każdy szybko połapie się o co w nim chodzi.
Po połączeniu z moją stroną na Facebooku, od razu wysłałem do niej wiadomość, by sprawdzić jak szybko pojawi się ona w panelu ManyChat. Okazało się, że pojawiła się od razu po wysłaniu tekstu oraz otrzymałem powiadomienie dźwiękowe.
Jeżeli chodzi o czat na żywo, to interfejs bardzo przypomina ten z Messengera. Możesz wysyłać emotikonki, pliki, obrazki, a także korzystać z automatyzacji, czy tzw. “Canned responses”.
Canned responses to wcześniej przygotowane gotowe odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów. Jeśli wiesz, że klienci często pytają o czas dostawy, możesz wpisać do programu formułkę z odpowiedzią i otagować ją np. #czas. Po zastosowaniu tego taga w konwersacji, automatycznie pojawi się wcześniej przygotowana formułka.
Wszystkie czaty zarówno te na żywo, jak i archiwalne ze wszystkich połączonych komunikatorów i aplikacji będą w jednym miejscu- w zakładce “Live Chat”.
Jeżeli masz współpracowników, to istnieje opcja przydzielania im czatów według zasad, np. pracownik A obsługuje Facebooka, a pracownik B e-maila. W płatnych planach możesz dodać nielimitowaną liczbę współpracowników.
Jeżeli chodzi o automatyzacje, to istnieje kilka gotowych szablonów, np. szablon przechwytywania leadów czy wysyłania ludzi do twojego sklepu internetowego. Szablonów nie jest jednak dużo i warto pomyśleć o budowaniu ich od zera, zwłaszcza, że mamy spore możliwości.
Aby stworzyć automatyzację, na początku wybierasz wyzwalacz. Może być to po prostu zdarzenie. że ktoś pisze do ciebie na Messengerze. Są też jednak inne opcje i wyzwalaczem może być to, że ktoś skomentuje twój post na Facebooku. Wówczas ustawiasz wiadomość, jaką bot ma wysłać do tej osoby. Możesz na przykład napisać, że dziękujesz za komentarz i dodać przycisk przekierowujący do twojej strony internetowej, podać swój numer telefonu, adres e-mail, itp.
Kreator automatyzacji jest niezwykle prosty w obsłudze i polega na przeciąganiu elementów i ustawianiu ich we właściwiej kolejności, by wytworzyć sekwencję rozmowy.
Podczas tworzenia automatyzacji możesz na bieżąco testować ją w panelu ManyChat. Jeżeli masz wiele automatyzacji, możesz dzielić je na foldery dla lepszej organizacji pracy.
Jeżeli chodzi o to, jak zaawansowane są funkcje AI w ManyChat, to moim zdaniem są one dość podstawowe. Przykładowo, aby odpowiedzieć automatycznie na zapytanie klienta na temat czasu dostawy, należy wprowadzić słowa kluczowe do wiadomości, by naprowadzić bota.
Każda osoba, z którą kiedykolwiek wszedłeś w interakcję widnieje w zakładce “Contacts” wraz z niektórymi danymi. Możesz z nią rozpocząć czat w dowolnym momencie.
Masz również możliwość wysłania masowo wiadomości, oraz automatyzacji do swoich bieżących kontaktów w zakładce “Broadcast”. Działa to jak wysyłanie newslettera, tylko, że na Messengera. Jest to nieoceniony plus marketingowy, ponieważ za jednym zamachem możesz wysłać wiadomości do wszystkich (lub wybranych) kontaktów, co może przełożyć się to na potencjalne zyski, jeśli np. wysyłasz osobom z twojej listy kupon rabatowy.
ManyChat możemy również zintegrować z kilkoma popularnymi aplikacjami, w tym Arkusze Google, ChatGPT, Mailchimp, ConvertKit, oraz wieloma innymi, które są dostępne w ManyChat App Store.
Ile kosztuje ManyChat?
ManyChat udostępnia darmowy plan, z którego możemy korzystać do 1000 kontaktów. Jest on co prawda okrojony o niektóre funkcje automatyzacji oraz posiada branding ManyChat, ale może być to dobra opcja na start.
Pakiet Pro zaczyna się od $15/mies. ale jego cena jest uzależniona od liczby kontaktów. Przykładowo, cena za 2000 kontaktów to $25. Poza tym w tej cenie mamy pełną funkcjonalność ManyChat.
Istnieje również plan indywidualny, gdzie dostajesz opiekę eksperta od automatyzacji, priorytetową pomoc i inne udogodnienia. Cena jest do ustalenia indywidualnie.
Plusy i minusy
Plusy:
- Łatwe tworzenie automatyzacji
- Narzędzie do wysyłania “newsletterów” na komunikatory
- Prostota obsługi
Minusy:
- Narzędzie powinno być wyposażone w więcej funkcji AI
Czy warto korzystać z ManyChat?
ManyChat to z pewnością bardzo dobre narzędzie do tworzenia automatyzacji na popularne komunikatory, głównie Messenger i Instagram. Odpowiednio ułożone automatyzacje mogą przyczynić się do zwiększenia twoich zarobków i bazy kontaktów.
Raczej nie będzie to najlepsze narzędzie dla osób poszukujących czatu live na stronę internetową. Jeśli szukacie takiego narzędzia, odwiedźcie ten ranking.