Jeżeli poszukujesz narzędzia do e-mail marketingu i natknąłeś się na Mailjet, to przeczytaj ten artykuł.
Dowiesz się w nim jakie funkcje posiada to narzędzie, ile kosztuje, jakie są jego wady i zalety, oraz czy w ogóle warto z niego korzystać.
Zapraszam do recenzji Mailjet.
Czym jest Mailjet?
Mailjet to dostawca oprogramowania do obsługi e-mail marketingu. Został założone we Francji w 2010 roku i jest używany przez ponad 40.000 firm na całym świecie.
W Mailjet wyślemy kampanie e-mail oraz e-maile transakcyjne. Co wyróżnia Mailjet to fakt, że wyposażony jest w funkcję współpracy wielu użytkowników w czasie rzeczywistym, a rozliczenia są oparte na liczbie wiadomości e-mail, a nie na liczbie kontaktów.
Inne funkcje Mailjet to automatyzacje, wysyłka SMSów, testowanie wiadomości A/B, oraz wiele integracji.
Jakie funkcje posiada Mailjet?
1. Edytor wiadomości e-mail
Mocną stroną Mailjet jest ich edytor wiadomości e-mail. Zacznijmy od tego, że wiadomość e-mail możemy stworzyć od pustej kartki lub korzystając z gotowego szablonu. Szablonów nie jest wiele w porównaniu do konkurencyjnych programów, bo około 70.
Szablony są podzielone na różne kategorie, np. szablony okolicznościowe, rabatowe, e-commerce, czy podróżnicze.
Przed utworzeniem wiadomości wybieramy jeszcze temat, adresatów, oraz e-mail wysyłającego. W następnym kroku możemy przystąpić do edycji wiadomości.
Jeśli chodzi o możliwości edycji, to są one całkiem spore, ponieważ do dyspozycji mamy edytor “przeciągnij i upuść”, który umożliwia zaprojektowanie tekstu bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.
W edytowaniu ogranicza nas więc własna fantazja. Możemy między innymi dodawać tekst, przyciski, obrazki, wideo, i wiele innych. Możemy też zmieniać, usuwać, przesuwać i dostosowywać niemal każdy element.
Warto też wspomnieć o ciekawej funkcji, którą jest tworzenie bloków treści specjalnie dla danej grupy odbiorców. Działa to tak, że pewien element, np. kod rabatowy, czy specjalny tekst możemy pokazać tylko określonej grupie odbiorców. Pozwoli to na lepsze dopasowanie treści.
Jak wspomniałem na początku, edytor wiadomości w Mailjet wyróżnia to, że może w nim pracować kilka osób na raz a zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym.
Czego nie znalazłem to opcji podglądu widoku wiadomości na różnych urządzeniach, np. na telefonie.
Jeśli chodzi o opcje wysyłania wiadomości, można doczepić się do tego, że nie ma opcji dostępnej w innych programach, czyli opcji wysyłania wiadomości automatycznie o takim czasie, który zmaksymalizuje szansę otwarcia jej przez adresata.
2. Zarządzanie kontaktami
Kontakty e-mail w Mailjet możemy dodać na kilka sposobów- poprzez API, wgrywając plik, oraz manualnie. Następnie dane, takie jak adres e-mail, imię i nazwisko oraz lokalizacja uzupełnią się automatycznie.
Kontakty, które masz możesz także dzielić na segmenty według danych demograficznych oraz tego, czy ostatnio otworzyli i kliknęli wiadomość e-mail.
3. Autorespondery
Ważną funkcją każdego programu do e-mail marketingu są autorespondery. Są to automatycznie wysyłane wiadomości według ustalonej reguły, np. gdy klient zapisze się do newslettera, gdy ma urodziny, itd.
Zazwyczaj programy do e-mail marketingu mają wiele szablonów oraz wyzwalaczy autoresponderów. W Mailjet znajdziemy tylko 4- wiadomość powitalną, wiadomość, gdy osoba zaktualizuje dane kontaktowe, wiadomość urodzinową, oraz wiadomość o określonej dacie.
Zdecydowanie powinno być dużo więcej. Konkurenci są w tym dużo lepsi i oferują np. szablony autorespodnerów gdy klient porzuci koszyk zakupowy, czy jeśli zapisze się na webinar.
Dodatkowo możliwości edycji powinny być znacznie bardziej rozbudowane, jeśli chodzi o dodawanie warunków oraz elementów, aby jak najlepiej zoptymalizować szablon.
4. Edytor formularzy
W Mailjet możemy również stworzyć proste strony z formularzami zapisu. Znajdziemy kilka gotowych szablonów a ich edycja obywa się również przy pomocy edytora “przeciągnij i upuść”.
Mamy tutaj również podgląd jak formularze wyglądają na komputerze i na telefonie, choć nie są one w stu procentach responsywne.
5. E-maile transakcyjne
W Mailjet istnieje również możliwość tworzenia e-maili transakcyjnych. Są do nich przeznaczone specjalne szablony, np. e-maila powitalnego, e-maila z fakturą, czy potwierdzenia subskrypcji.
Jest to przydatna funkcja, a jeśli jest ustawiona poprawnie, z pewnością przyczyni się do zwiększenia Twoich zysków.
Szablony te możemy edytować w taki sam sposób, jak inne szablony za pomocą edytora “przeciągnij i upuść”.
6. Statystyki
Mailjet oferuje również panel ze statystykami. Możemy dowiedzieć się z niego sporo rzeczy, np. ile osób otworzyło wiadomości, ile osób wypisało się z newslettera, jak często nasze wiadomości trafiają do SPAMu, itd.
7. Inne funkcje
Funkcje, które warto jeszcze wymienić to:
- Split testy A/B
- Wgrywanie obrazków na serwer Mailjet i możliwość użycia ich w każdym momencie
- Możliwości integracji
Cennik
Dobra informacja jest taka, że Mailjet oferuje darmowy plan, jeśli wysyłasz mniej niż 6000 e-maili miesięcznie. Będzie on dobry dla początkujących, ale ma pewne ograniczenia, np. brak funkcji segmentacji, brak AI, czy widoczne logo Mailjet w wiadomościach.
Następnie mamy plan Essential, który kosztuje od $15/mies. Nie ma w nim dziennego limitu wysyłanych wiadomości, ale również jest ograniczony np. o brak testów A/B, zaawansowane statystyki, czy automatyzacje marketingowe.
Plan Premium kosztuje $25/mies. i będzie miał większość funkcji.
Powyższe ceny to ceny, gdy płacimy miesiąc po miesiącu. Przy płatności z góry na rok mamy rabat 10%. Im więcej e-maili wysyłamy, tym więcej zapłacimy. Ceny planu Essential i Premium dotyczą 15.000 wiadomości miesięcznie.
Plusy i minusy
Plusy:
- Tryb współpracy w czasie rzeczywistym
- Dość korzystne ceny
- Szablony dla e-maili transakcyjnych
Minusy:
- Ograniczona segmentacja
- Ograniczone opcje autorespondera
Czy warto korzystać z Mailjet?
Mailjet to niezły program do e-mail marketingu, ale nic poza tym. Oferuje podstawowe funkcje, a nawet możliwość współpracy w czasie rzeczywistym, jednak ma też sporo minusów.
Trudno stworzyć w nim skuteczny autoresponder, nie ma zbyt wielu szablonów, a segmentacja kontaktów jest dość ograniczona.
Z tych względów raczej nie wybrałbym tego oprogramowania. Jeśli poszukujesz czegoś lepszego, sprawdź ten ranking.