Szukasz programu do zarządzania magazynem w swojej firmie?

W tym artykule do tablicy przywołam program magazynowy LoMag i sprawdzę jego funkcje, ocenię dla jakich firm jest przeznaczony, oraz czy warto z niego korzystać.

Zapraszam do recenzji LoMag.

Czym jest LoMag?

LoMag jest programem magazynowym polskiej firmy programistycznej LONGINT z siedzibą we Wrocławiu, która swoje początki datuje na 2004 rok.

Program uchodzi za prosty w obsłudze i intuicyjny. Korzysta z niego już ponad 10.000 firm. Najlepiej sprawdza się w firmach handlowych, usługowych, oraz produkcyjnych.

Magazyn LoMag jest podstawowym produktem, jednak opcjonalnie możemy wykupić dodatkowo inne moduły, takie jak moduł z fakturami, z zamówieniami, czy z wypożyczalnią.

Jakie funkcje oferuje LoMag?

Zacznijmy od tego, że LoMag jest dostępny do pobrania na system Windows. Nie zajmuje dużo miejsca, choć warto mieć wolne około 500 MB, by spokojnie zmieścić go na dysku komputera.

Głównym oknem programu jest okno przeszukiwania magazynu. W tym oknie możemy wyszukiwać w magazynie naszej firmy rzeczy takie jak towary, dokumenty, kontrahenci, oraz dostawy. Fajną opcją jest to, że przykładowo produktu możemy szukać po nazwie, kodzie kreskowym, czy grupie towarów.

lomag wyszukiwanie produktu

Obsługa tego programu przypadła mi do gustu, ponieważ aby wyszukać daną rzecz w magazynie, wystarczy tylko wpisać fragment a program podpowie nam czego szukamy i szybko możemy potwierdzić wybór klawiszem “enter”.

Aby dodać towar na magazyn, należy wpisać jego nazwę i kilka innych danych, takich jak ceny, czy marża. Możemy generować kody kreskowe towarów czy umieszczać je w odpowiednich grupach dla lepszej organizacji.

lomag dodawanie towaru

Dane naszych kontrahentów również łatwo zapiszemy w systemie. Przydatną i już dość typową dla tego typu programów opcją jest pobieranie danych kontrahenta z GUS, dzięki czemu po numerze NIP dane, takie jak nazwa i adres firmy pobiorą się i wpiszą same.

lomag dodawanie kontrahenta

W LoMag utworzymy wiele rodzajów dokumentów magazynowych, wśród nich: PZ, WZ, MM, PW, czy RW.

Tworzenie tych dokumentów jest bardzo proste. Wystarczy tylko wybrać kontrahenta, który dostarczył lub odebrał towar, wybrać jakich produktów dotyczy dokument, oraz wskazać inne dane takie jak cena czy ilość.

lomag nowy dokumet

Proces jest analogiczny z każdym dokumentem. Dokumenty magazynowe możesz zapisać lub wydrukować i wyglądają one mniej więcej w ten sposób:

lomag przyjecie na magazyn

Jeśli chodzi o inne dokumenty, np. wystawianie dokumentów handlowych, takich jak faktury, czy paragony, to są one dostępne dopiero przy wykupie modułu do wystawiania faktur. Można za to tworzyć remanenty, ustawiać daty ważności artykułów, czy sprawdzać historię danego produktu.

lomag historia ruchów magazynowych

LoMag można oczywiście zintegrować z czytnikiem kodów, czy drukarką fiskalną i ustawiać różne opcje wydruku.

lomag ustawienia

Dostępne są analizy, raporty, oraz przeceny. Co jest dużym plusem to fakt, że w LoMag możemy dodawać dowolną liczbę magazynów bez dodatkowych opłat. Aby jednak dodać kolejnego użytkownika, musimy wykupić dla niego stanowisko.

Z innych funkcji wymienię jeszcze możliwość eksportu danych do Excela, obsługę plików JPK, czy możliwość trzymania danych w chmurze.

Ile kosztuje LoMag?

Zacznijmy od tego, że LoMag możemy pobrać i testować za darmo przez pierwsze 30 uruchomień. Następnie musimy wykupić płatną wersję.

Jeśli chcemy wykupić tylko podstawową wersję z magazynem, to koszt wynosi 100 zł, a licencja jest dożywotnia, choć po drodze będą jeszcze pojawiać się aktualizacje płatne. Nie musimy robić każdej, ale warto co jakiś czas zaktualizować program. Cena aktualizacji to 50 zł za każde stanowisko.

Dostępne są też inne wersje, np. program magazynowy + moduł faktur na 1 stanowisko w cenie 200 zł netto.

Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj.

Jeśli chodzi o poziom cenowy, to na pewno nie można powiedzieć, że magazyn LoMag jest drogi. Jego cena w porównaniu do konkurencji jest moim zdaniem trochę poniżej średniej.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Szybka i łatwa obsługa programu
  • Umiarkowany cenowo
  • Integracje z drukarkami fiskalnymi, czytnikami kodów, drukarkami etykiet

Minusy:

  • Brak możliwości wystawiania faktur w wersji podstawowej

Czy warto korzystać z LoMag?

Uważam, że magazyn LoMag to jeden z lepszych programów do zarządzania magazynem na rynku. Świetnie sprawdzi się w małych i średnich firmach, które potrzebują szybkiego, prostego w obsłudze programu do magazynu z wszelkimi niezbędnymi funkcjami.