Księgowość 360 to jedna z propozycji, jeśli chodzi o program księgowy dla przedsiębiorców oraz biur rachunkowych.

Jeżeli zastanawiasz się czy warto z niego skorzystać, to zapraszam cię do recenzji Księgowość 360, w której poznasz funkcje tego programu oraz jego wady i zalety.

Czym jest Księgowość 360?

Księgowość 360 to program do księgowania stworzony przez firmę Merit Aktiva Sp. z o.o. Firma ta swój pierwszy program do księgowości stworzyła 30 lat temu, jednak Księgowość 360 rozpoczęła działalność w 2015 roku.

Księgowość 360 jest wykorzystywana w aż prawie 100 000 firmach. Program ten jest przeznaczony dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek, oraz biur księgowych.

Jakie funkcje posiada Księgowość 360?

Księgowość 360 to kompleksowy program do prowadzenia samodzielnej księgowości, a więc pierwszą funkcją będzie fakturowanie.

W programie wystawimy najpopularniejsze dokument sprzedażowe, między innymi fakturę VAT, paragon, rachunek, fakturę zbiorczą, itp.

Podczas wpisywana danych kontrahenta możemy zapisać go w systemie do ponownego użycia. Aby wprowadzić jego dane wystarczy nam tylko jego NIP, a reszta pobierze się z danych GUS.

ksiegowosc 360 wystawianie faktury

Pozycje na fakturze również obliczą się automatycznie. Możemy także zapisywać produkty w systemie w celu późniejszego użycia.

Fakturę możemy wystawić w PLN, EUR, GBP i USD, lecz w ustawieniach możemy dodać też inne waluty świata. Fakturę możemy przetłumaczyć na angielski i rosyjski.

Ogólnie rzecz biorąc dokumenty w Księgowość 360 są zgodne z obowiązującym prawem i na bieżąco aktualizowane. Gotowa faktura wygląda następująco:

ksiegowosc 360 faktura do druku

Możemy modyfikować wygląd faktury i wgrać nasze logo, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Oprócz wystawiania faktur księgowość prowadzi się również na podstawie wydatków. W Księgowość 360 możemy więc wgrywać nasze faktury kosztowe.

Jest to bardzo proste i musimy po prostu uzupełnić wszystkie pola, które zasugeruje nam program.

Tworząc koszt możemy sprawdzić czy podatnik widnieje na białej liście, zaznaczyć mechanizm podzielonej płatności, czy zaznaczyć typ dokumentu. Po zapisaniu kosztu będzie on ujęty w rejestrach.

ksiegowosc 360 koszty

Proces jest podobny jak do wystawiania faktury sprzedażowej. Może brakować tutaj opcji skanowania faktur kosztowych i wgrywania ich do programu co znacznie usprawniłoby pracę.

Jeżeli chodzi o same funkcje księgowania, to w Księgowość 360 możemy prowadzić księgowość na ryczałcie, KPiR, oraz pełną księgowość dla spółek.

W programie wykonamy więc każdą czynność niezbędną do prawidłowego księgowania. Między innymi wygenerujemy raporty KPiR, rejestry VAT, czy wyliczymy składki ZUS. Bez trudu wyliczymy też podatki niezależnie od naszej formy opodatkowania.

ksiegowosc 360 ewidencje

Oczywiście mamy także zakładkę z środkami trwałymi, gdzie możemy między innymi tworzyć listy środków trwałych, tworzyć raporty amortyzacji, czy zakładać likwidacje środków trwałych.

Analogicznie w Księgowość 360 możemy prowadzić też pełną księgowość, gdzie prowadzimy księgę główną, możemy generować sprawozdania finansowe, czy fakturować.

Warto też wspomnieć o opcji magazynu. Jest to moduł wyposażony w podstawowe funkcje magazynowe, które powinny być jednak wystarczające dla większości firm. Magazyn umożliwia nam tworzenie dokumentów, wprowadzanie produktów, przeglądanie list i monitorowanie stanów magazynowych.

ksiegowosc 360 magazyn

Ogólnie rzecz biorąc, Księgowość 360 ma wystarczająco funkcji księgowych, choć testując tego typu programy, to w oczy rzuca się brak jednej funkcji a mianowicie pomocy kwalifikowanych księgowych. Brak tej funkcji oznacza, że Księgowość 360 jest przeznaczona na pewno nie dla początkujących, lecz dla osób, które mają choć trochę wiedzy w tym zakresie oraz dla profesjonalnych księgowych.

Ile Kosztuje Księgowość 360?

Księgowość 360 oferuje hojny pakiet darmowy o nazwie KPiR+Ryczałt Free. Pakiet ten jest bezpłatny i pozwala wprowadzić 100 faktur sprzedaży i100 faktur zakupu w ciągu 6 miesięcy od daty utworzenia konta. W tym czasie wszystkie funkcje będą dokładnie takie same jak w pakiecie PRO.

Gdy minie 6 miesięcy, to z darmowego planu musimy przenieść się na płatny, np. KPiR+Ryczałt Standard. Jest to program dla jednoosobowych działalności, który jest okrojony o niektóre funkcje, np. faktury cykliczne, ograniczenie do jednego magazynu, czy brak grupowania klientów. Ogólnie rzecz biorąc można w nim księgować, choć jest to mniej wygodne. Cena takiego pakietu to 39 zł netto/mies.

Najwygodniejszą opcją, jeśli chodzi o księgowanie JDG jest pakiet KPiR+Ryczałt PRO. Na jednym koncie możesz prowadzić nawet 2 firmy, nie ma tu żadnych limitów wprowadzania dokumentów a program ma wszystkie niezbędne funkcje. Cena to 59 zł netto na miesiąc. Dodatkowo płacimy 29 zł za każdego nowego użytkownika.

Jeśli chodzi o pełną księgowość, również mamy darmowy pakiet do 100 dokumentów przez pierwsze pół roku.

Później możemy przejść na Pełną Księgowość Standard okrojoną o między innymi prowadzenie kilku firm, czy brak możliwości tworzenia ofert. Takie rozwiązanie to koszt 89 zł netto/mies.

Pełna Księgowość PRO ze wszystkimi możliwościami kosztuje 109 zł nett/mies. i również każdy nowy użytkownik to koszt 29 zł.

Dla biur rachunkowych również udostępniony jest darmowy program do 100 dokumentów, oraz pakiet Biuro Standard za 119 zł/mies. oraz Pro za 149 zł/mies.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Niskie ceny
  • Możliwość księgowania JDG oraz spółek
  • Dostęp do magazynu
  • Nowoczesny interfejs

Minusy:

  • Brak pomocy specjalistów w księgowaniu
  • Brak możliwości odczytu plików z kosztami

Czy warto korzystać z Księgowość 360?

Księgowość 360 to pełnoprawny program do prowadzenia księgowości w niemal każdej firmie, niezależnie od jej rozmiarów. Powinien być on wystarczający również dla księgowych. Warto z niego skorzystać i zapoznać się z jego możliwościami, dlatego, że oferuje aż do 6 miesięcy darmowych testów.

Osobiście w oczy rzuciło mi się to, że dokumentów kosztowych nie możemy dodać w postaci pliku, by system sam odczytał z niego dane. Dodatkowo Księgowość 360 nie oferuje pomocy księgowych, dlatego musimy pamiętać, że może nie być to najlepsza opcja dla początkujących. Jeżeli szukasz czegoś lepszego dla początkujących, przejdź do rankingu programów do samodzielnej księgowości.