Jasper AI to jedno z popularniejszych narzędzi związanej ze sztuczną inteligencją.

Czy jego popularność niesie za sobą jakość? Jakie funkcje posiada Jasper AI? Czy jakość treści generowanych przez to narzędzie jest odpowiednia?

Tym i innym rzeczom przyjrzymy się w dzisiejszej recenzji Jasper AI.

Czym jest Jasper AI?

Jasper AI to narzędzie do automatycznego tworzenia różnorakich rodzajów treści, które bazuje na sztucznej inteligencji a konkretniej na silniku GPT-4.

Narzędzie to przeznaczone jest głównie dla firm do pisania tekstów takich jak artykuły na blogi, teksty do postów w mediach społecznościowych, opisy produktów czy treści wiadomości e-mail.

Sposób działania Jasper AI jest prosty. Wystarczy wpisać odpowiednią komendę i odpowiednio naprowadzić chatbota, aby wygenerował pożądaną odpowiedź.

Jakie funkcje posiada Jasper AI?

Pierwszą istotną funkcją Jasper AI są szablony treści. Jest to niezwykle pomocna funkcja, ponieważ dzięki niej Jasper AI zoptymalizuje dowolną treść w taki sposób, aby pasowała do typu tekstu.

W sumie naliczyłem 68 szablonów, co powinno wystarczyć większości użytkowników, ponieważ są to popularne szablony wykorzystywane w biznesie. Możemy do nich zaliczyć:

  • Treści do newsletterów
  • Artykuły
  • Sekwencje e-mail
  • Treści do reklam (również radiowych)
  • Instrukcje użytkowania

Aby napisać dowolną treść, na początku wybieramy szablon. Załóżmy, że dla potrzeb tej recenzji chcę napisać artykuł o lasach w Polsce.

Klikam więc “Create a blog post”. Następnie Jasper AI poprosi nas o naprowadzenie go. Musimy więc wpisać potrzebne informacje, takie jak temat, widownia, i inne. Jeśli nie mamy pomysłu np. na nagłówki, Jasper AI może wymyślić je za nas.

Na koniec możemy dodać jeszcze więcej informacji, by artykuł był lepszy, oraz możemy ustawić ton wypowiedzi i język. Dostępnych jest ponad 30 języków, w tym polski, angielski, niemiecki, hiszpański, francuski i i inne.

Po kliknięciu “Generate now”, Jasper AI rozpocznie pisanie. Zwykle zajmuje mu to kilkanaście sekund, w zależności od długości wypowiedzi.

Im więcej artykułów pisze Jasper AI, tym bardziej uczy się naszych wymagań i wytycznych, dzięki czemu z czasem jakość artykułów będzie wyższa.

Co warte zaznaczenia, w Jasper AI mamy zakładkę “Knowledge base”. Jest ona szczególnie istotna w tekstach firmowych. Zakładkę tę możemy “nakarmić” faktami np. o naszej firmie. W kolejnych tekstach system będzie korzystał z tych faktów.

Oprócz samych funkcji pisania, Jasper AI posiada narzędzie do polepszania treści, takie jak przeformułowanie zdań, zmiana tonu wypowiedzi, czy usuwanie powtórzeń.

W zakładce “My content” znajdziemy listę wszystkich naszych tekstów, które stworzyliśmy. Możemy zajrzeć do nich w dowolnym czasie oraz ustawiać status dla lepszej organizacji pracy.

Oprócz tekstów, Jasper AI jest w stanie wykreować również obrazy za pomocą komend. Wystarczy tylko wpisać to, co chcemy, by pojawiło się na obrazie, oraz ustawić opcje, takie jak style, jakość, czy rozdzielczość. Istnieje też możliwość wgrania przykładowego obrazu, by program zainspirował się.

Możemy też wybrać szablon obrazu. Przykładowo, wybierając “Stock photo”, Jasper AI wygeneruje nam obrazek w stylu zdjęcia stockowego.

Moim zdaniem jakość obrazów pozostawia trochę do życzenia. Z pewnością aby wygenerować obraz taki, jaki chcemy musimy wpisać bardzo dokładne komendy, ponieważ bywa, że Jasper AI nie do końca trafi w nasze gusta.

Z pewnością możliwość generowania obrazów to dobra wiadomość, ponieważ nie musimy osobno płacić za tego typu program. Myślę jednak, że nie powinniśmy bazować na Jasper AI chcąc regularnie generować grafiki.

Jasper AI dodatkowo jest wyposażony w zakładkę “Chat”. W tym miejscu możesz porozmawiać z chatbotem AI. Chat bardzo przypomina Chat GPT. Możemy zadać mu przeróżne pytania oraz zaznaczyć czy chcemy, by odpowiedź była szybka, czy bardziej dokładna. Aby chatbot działał po polsku, należy w ustawieniach ustawić język polski.

Jego działanie oceniam pozytywnie. Odpowiedzi są zazwyczaj dobre i szybkie, ponieważ system bazuje na odpowiedziach znalezionych online.

Z pewnością ważną funkcją Jasper AI jest funkcja dodawania głosów. Nie chodzi tutaj o głos w formie audio a bardziej o ton wypowiedzi. Jasper AI pozwala na wklejenie tekstu, wgranie dokumentu lub zeskanowanie dowolnej strony www, aby na tej podstawie rozpoznać twój styl i ton wypowiedzi. Ten styl i ton będziesz mógł zapisać i zastosowywać w twoich kolejnych artykułach.

Jeżeli chodzi o wrażenia z użytkowania Jasper AI, to są one jak najbardziej pozytywne. Interfejs jest zaprojektowany minimalistycznie i tak, aby każdy, nawet początkujący użytkownik mógł się go szybko nauczyć.

Czy treści generowane przez Jasper AI są wysokiej jakości?

Aby przetestować jak dobry jest Jasper AI, postanowiłem poprosić o napisanie artykułu na temat przyszłości pracy zdalnej. W tym celu wybrałem temat, widownię, a program zaczął pracę. Otrzymałem artykuł od długości 700 słów.

Artykuł zawierał tytuł, wprowadzenie, nagłówki oraz treść. Za pierwszym razem wprowadziłem jedynie podstawowe wskazówki, dlatego jakość artykułu nie była zniewalająca.

Postanowiłem więc dodać nieco więcej wskazówek. Dodałem słowa kluczowe i poinstruowałem Jasper, by dodał jeszcze kilka innych informacji, m.in. ile osób w Polsce pracuje zdalnie.

Tym razem było nieco lepiej. Zauważyłem, że Jasper AI od czasu do czasu robi błędy, jak np. na obrazku poniżej.

Ogólnie rzecz biorąc, Jasper AI napisze nam tekst adekwatnej jakości do spędzonego czasu na wpisywaniu wskazówek. Jeżeli wprowadzimy jedynie podstawowe komendy, jakość nie będzie powalała i w tekstach nie znajdziemy dużo merytorycznej wiedzy. Musimy więc spędzić przynajmniej kilka minut, aby Jasper wygenerował nam taki tekst, jaki byśmy chcieli.

Warto również weryfikować zawarte w tekstach informacje, ponieważ nie zawsze są one prawdziwe.

Cennik

Jasper AI możemy testować za darmo przez 7 dni. Po tym czasie mamy do wyboru jeden z dwóch planów:

Creator: Kosztuje $39/mies. za jedno stanowisko. Skorzystamy w nim z większości funkcji oprócz generowania obrazków, oraz nie zbudujemy własnych szablonów tekstu.

Pro: Koszt to $59/mies. za jedno stanowisko z możliwością rozszerzenia do 5. Mamy tu pełną funkcjonalność, do 3 tonów, sprawdzanie plagiatu, oraz inne funkcje.

Dla większych firm jest również plan Business, w którym cena ustalana jest indywidulanie na podstawie liczby stanowisk i funkcji.

Ceny te dotyczą zapłaty z góry za cały rok. Wybierając rozliczenie miesięczne, zapłacimy 20% więcej za miesiąc.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Szablony tekstów
  • Sprawdzanie plagiatu
  • Prostota użytkowania
  • Możliwość dodania własnego tonu

Minusy:

  • Generator obrazków powinien być ulepszony

Czy warto korzystać z Jasper AI?

Jasper AI to ciekawe narzędzie, które przeznaczone jest głównie dla firm. Dzięki gotowym szablonom jesteśmy w stanie wygenerować wiele rodzajów tekstów, w tym artykuły, opisu produktów, opisy do mediów społecznościowych i wiele, wiele więcej. Jasper AI cieszy się bardzo dobrą opinią w branży i jest jednym z najlepszych tego typu narzędzi na rynku.

Musimy pamiętać o tym, że narzędzie to nie zrobi wszystkiego za nas. Jeżeli zapewnimy mu dokładne instrukcje, Jasper AI będzie naszym solidnym partnerem w firmie do generowania przeróżnych tekstów.

Z pewnością warto wypróbować narzędzie, zwłaszcza, że przez 7 dni możemy testować je za darmo.

Przy okazji zdradzę wam pewien trik, który odkryłem podczas pisania tego podsumowania. Jeżeli w ustawieniach konta w zakładce “Plans” klikniecie “Cancel account”, Jasper zaproponuje wam przedłużenie okresu testowego do 14 dni w zamian za to, że nie anulujecie konta. Warto więc z tej opcji skorzystać, by testować narzędzie przez kolejny tydzień bezpłatnie. Ale to nie wszystko. Jeśli z tego nie skorzystacie i podacie powód dlaczego rezygnujecie z konta, w kolejnym kroku zaproponują wam 30 dni testowania za darmo.