Jeżeli poszukujesz darmowego programu do fakturowania, z pewnością musisz przyjrzeć się programowi o nazwie Invoicer.

Abyś jednak nie musiał testować programu samodzielnie, zrobię to za ciebie.

W tym wpisie poznasz funkcje Invoicer, jego wady, zalety, oraz podpowiem, czy warto z niego korzystać.

Czym jest Invoicer?

Invoicer to darmowy program do fakturowania oraz prowadzenia księgowości stworzony przez firmę Madar z siedzibą w Zabrzu.

Programu można używać zarówno w wersji do pobrania na komputer, jak i w przeglądarce. W obu przypadkach funkcje są te same.

Program mimo tego, że jest darmowy, nie jest w czołówce, ani według moich danych nawet pośrodku zestawienia najpopularniejszych programów do faktur i księgowości w Polsce.

Jakie funkcje oferuje Invoicer?

Przed przetestowaniem programu Invoicer spodziewałem się, że będzie on bardzo ograniczony, jeśli chodzi o funkcje, jednak można w nim zrobić zadziwiająco dużo.

Przede wszystkim można w nim wystawiać pełnoprawne i zgodne z przepisami faktury. Rodzajów faktur, które możemy wystawić jest kilka, wśród nich oczywiście faktura VAT, korekta, czy faktura zaliczkowa. Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości wystawienia paragonu.

Z pewnością nie można powiedzieć, że Invoicer jest intuicyjny w obsłudze. Przykładowo aby wystawić fakturę VAT, należy wejść w sekcję “inne dokumenty” i dopiero tam ją odszukać. Powinny zostać umieszczone skróty do najpopularniejszych rodzajów dokumentów, by można było je szybciej wystawić.

Samo wystawienie faktury jest w miarę proste, choć jest wiele do poprawy. Niektóre dane, takie jak daty, terminy i numery faktury generują się automatycznie. Dane kontrahenta musimy wpisać sami i nie ma możliwości pobrania danych z GUS, co jest zwykle standardem w branży. Możemy za to od razu zapisać klienta w systemie i wybrać go w następnej fakturze.

Jeśli chodzi o płatność, to nie mamy do wyboru sposobu płatności, a musimy go wpisać ręcznie. Pozycje na fakturze możemy wpisać ręcznie lub wybrać produkt z listy, o ile zapisaliśmy go w systemie.

Ceny obliczają się automatycznie według ilości i stawki VAT. Do faktury możemy też zamieścić uwagi. Nie znalazłem z kolei opcji zaznaczenia kodów GTU czy mechanizmu podzielonej płatności.

Faktura przez nas wystawiona będzie widniała w systemie i ujmie się w statystykach. Możemy ją wydrukować. Nie możemy zmieniać jej wyglądu, czy wgrywać naszego logo, ale możemy edytować zawartość stopki.

Co ciekawe, fakturę możemy wydrukować też w kilku innych językach. Niektóre płatne programy oferują wydruk tylko w jednym języku obcym, a tutaj możemy wydrukować w 4 językach.

Istnieje też wybór walut obcych. Domyślnie jest to tylko euro i dolar, ale w praktyce możemy dodać do systemu każdą możliwą walutę.

Dostępny jest także moduł kontroli płatności. Dzięki niemu mamy możliwość tworzenia między innymi raportów kasowych i bankowych oraz możemy kontrolować należności, co jest przydatne, gdy obsługujemy wiele transakcji.

Ponadto, co istotne, w Invoicer możemy prowadzić księgowość. Dzięki czemu możemy między innymi:

  • Wypełniać, drukować i wysyłać deklaracje VAT7, PIT5, PIT11, tworzonych na podstawie danych z rejestrów vat i książki przychodów i rozchodów
  • Tworzyć wydruki rejestrów VAT oraz wypełnić deklarację VAT-7
  • Prowadzić ewidencję przychodów dla ryczałtowców
  • Prowadzić i drukować Księgi

Moduł księgowości oferuje zaskakująco dużo możliwości i z programu można prowadzić pełnoprawną księgowość. Oczywiście brakuje wskazówek, podpowiedzi i pomocy live, jednak musimy się z tym liczyć korzystając z darmowego oprogramowania.

Czy Invoicer rzeczywiście jest darmowy?

Tak, Ivoicer rzeczywiście jest darmowy przez cały czas. Zwykle programy oferujące tego typu funkcje są płatne, więc dlaczego Invoicer jest bezpłatny?

Z pewnością jedynym z powodów jest po prostu strategia marketingowa. Niektórzy klienci korzystając z darmowego oprogramowania będą w przyszłości korzystać z innego produktu Madar7, który jest płatnym systemem ERP tego samego producenta.

Po drugie, program standardem nieco odbiega od norm estetyki, czy nie oferuje możliwości kontaktu z pomocą w czasie rzeczywistym, przez co koszt jego utrzymania jest niewielki.

Spotkałem się również z opinią, że Invoicer nie precyzuje jasno co robi z danymi użytkowników, jednak nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i nie mogę się na ten temat wypowiedzieć.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Możliwość drukowania faktur w językach obcych
  • Moduł pieniężny i księgowy
  • Brak opłat

Minusy:

  • Przestarzały interfejs
  • Niejasności niektórych użytkowników dot. przetwarzania danych

Czy warto korzystać z Invoicer?

Invoicer to rzeczywiście w pełni darmowy program do faktur. Moduł fakturowania jest rozbudowany, a księgowość i moduł bankowy tylko dodają mu atrakcyjności.

Jak to często bywa w przypadku darmowych programów, musimy pójść na kompromisy. Program nie jest zbyt intuicyjny, a jego wygląd wymaga odświeżenia.

Osobiście nie korzystam z Invoicer, ponieważ wokół tego programu istnieje wiele znaków zapytania w różnych kwestiach, oraz nie jest on wygodny w obsłudze. Jeśli chcesz poznać alternatywne programy, przejdź do mojego rankingu najlepszych programów do fakturowania.