Fakturownia i inFakt to dwa bardzo popularne programy do wystawiania faktur.

Jeżeli zastanawiasz się który z nich wybrać, to przeczytaj ten artykuł.

Zobaczysz w nim porównanie obu programów i nie będziesz miał najmniejszych wątpliwości z którym programem będziesz wystawiał faktury dla Twojej firmy.

Jeżeli masz mało czasu, to już teraz zdradzę Ci odpowiedź

Który program do faktur lepszy? Fakturownia czy inFakt?

Fakturownia jest lepszym programem do wystawiania faktur. W przeciwieństwie do inFakt, ma funkcję magazynu, obsługuje więcej walut i języków, a także jest dostępna w bardziej korzystnej cenie.

Teraz porównajmy sobie te programy bardziej szczegółowo.

Łatwość fakturowania

Fakturownia kładzie bardzo duży nacisk na to, by ich program był przejrzysty i intuicyjny, a fakturowanie jak najszybsze. Dlatego ich program do faktur umożliwia wystawienia faktury w bardzo szybkim czasie.

Jest to możliwe dzięki wielu automatyzacjom, między innymi zapisywaniu klientów oraz towarów tak, aby nie trzeba było wpisywać tych danych przy wystawianiu kolejnej faktury. Sporo pól mamy uzupełnionych automatycznie, między innymi numer faktury i datę wystawienia.

Fakturownia umożliwia również wystawianie podobnych faktur. W skrócie polega to na tym, że wystawiasz nową fakturę na podstawie wyświetlanej – musisz tylko zmienić dane nabywcy.

fakturownia wystawianie faktury

W inFakt łatwość fakturowania także stoi na bardzo wysokim poziomie. Możemy wyszukiwać klientów wpisujący tylko numer NIP, a reszta danych pobierze się sama z GUSu. Fakturę można wystawić nawet w minutę, a program zapisuje Twoich klientów oraz towary wraz z ich cenami, więc przy kolejnej fakturze będziesz musiał wprowadzić jedynie liczbę produktów lub usług.

Po wystawieniu faktury, możemy od razu wydrukować ją lub wysłać kontrahentowi na e-maila bezpośrednio z panelu inFakt. Możemy również załączyć przypomnienie o płatności.

infakt wystawianie faktury

Werdykt: Oba programy są niezwykle intuicyjne i dobrze zoptymalizowane. Uważam jednak, że inFakt wygrywa w kwestii łatwości fakturowania, ponieważ ma czystszy, prostszy i nie tak przytłaczający interfejs.

Wybór typów faktur

Fakturownia słynie z bardzo szerokiej gamy rodzajów faktur, jakie możemy z nią wystawiać. Większość przedsiębiorców wystawia zapewne faktury VAT, choć wzięto pod uwagę również inne typy faktur, między innymi: Noty księgowe, fakturę marża, paragony, proformy, faktury zaliczkowe i końcowe, korekty, rachunki, zamówienia, faktury walutowe oraz wiele, wiele innych. W sumie w Fakturowni mamy dostęp do ponad 20 rodzajów dokumentów księgowych, więc każdy powinien znaleźć pożądany rodzaj dokumentu.

fakturownia typy faktur

inFakt z kolei nie oferuje aż tak wielu rodzajów dokumentów i wyraźnie skupia się na tych dokumentach, które przedsiębiorcy najchętniej tworzą, bez zbędnego rozpraszania innymi. W inFakt można więc wystawiać faktury VAT, Proformy, fakturę marża, raport fiskalny, fakturę zaliczkową, korygującą oraz fakturę MOSS. Myślę, że ten program będzie odpowiadał potrzebom większości przedsiębiorców.

Werdykt: Tutaj zdecydowanie wygrywa Fakturownia, ponieważ daje swoim użytkownikom więcej elastyczności i umożliwia stworzenie prawie każdego dokumentu księgowego. inFakt również może być dobrym wyborem dla większości przedsiębiorców, dlatego jeżeli ktoś wystawia tylko popularniejsze typy faktur, to także można powierzyć swoje faktury w do inFakt.

Waluty i języki

Fakturownia zdaje sobie sprawę z tego, że polskie firmy otwierają się na rynki zagraniczne. W związku z tym oczywistością jest, że program oferuje tłumaczenia faktur na inne języki. Plusem jest to, że Fakturownia nie ogranicza się jedynie do języka angielskiego. Faktury możemy przetłumaczyć na aż 20 języków świata, w tym miedzy innymi angielski, niemiecki, rosyjski, czeski, francuski i hiszpański. Dodatkowo faktury możemy wystawić w każdej walucie świata.

inFakt nie jest tak dobrą opcją dla przedsiębiorców działających międzynarodowo. Umożliwia tłumaczenie faktur tylko na język angielski. W większości przypadków będzie to wystarczające, jednak tylko jeden język to trochę za mało. Jeżeli chodzi o waluty, to jest dużo lepiej. Możemy wystawić fakturę w 26 walutach, wliczając mniej popularne i bardziej rozpowszechnione takie jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski, rubel i frank szwajcarski.

Werdykt: Jeżeli ktoś działa tylko na terenie Polski, to inFakt i Fakturownia będą równie dobrym wyborem. Dla osób zdobywających rynki zagraniczne, polecam Fakturownię, gdyż umożliwia prowadzenie interesów praktycznie z całym światem.

Aplikacja mobilna

Płatne programy mają tę przewagę nad darmowymi, że mogą oferować coś ekstra. Takim dodatkiem jest aplikacja mobilna Fakturowni. Dzięki mobilnej wersji Fakturowni, z poziomu telefonu lub tabletu możemy wystawiać faktury gdziekolwiek jesteśmy. Ponadto mamy możliwość wprowadzania naszych wydatków robiąc zdjęcie faktur kosztowych telefonem. Aplikacja sama wyczyta dane na fakturze i wprowadzi je do systemu. Poza tym aplikacja daje Ci dostęp do Twoich archiwalnych faktur i statystyk. Dostępna jest zarówno na Andorida jak i iOSa.

inFakt nie jest gorszy w kwestii aplikacji mobilnej. Również oferuje ją dla użytkowników Apple oraz Androida. Śmiem twierdzić, że ich aplikacja jest nawet nieco lepsza. Pozwala ona bowiem nie tylko na wystawianie faktur, dodawanie kosztów i przegląd wystawionych już dokumentów, ale wysyła przypomnienia o płatnościach za faktury oraz przypomina o terminach wpłacania ZUSu, podatku dochodowego oraz VATu. Jak na inFakt przystało, jest bardzo wygodna w obsłudze i podoba mi się jej wygląd.

aplikacja infakt

Werdykt: Jeżeli ważna jest dla Ciebie mobilność i łatwy dostęp do faktur, to Fakturownia i inFakt oferują aplikacje na telefon. Uważam jednak, że lepszym wyborem będzie aplikacja inFakt, która sprawniej funkcjonuje, a do tego jest trochę bardziej rozbudowana.

Obsługa magazynów

Fakturownia nadaje sie bardzo dobrze dla firm, które sprzedają online produkty fizyczne. Posiada bowiem opcję obsługi magzynów. Dzięki niej możemy wystawiać dokumenty magazynowe takie jak:

 • PZ – przyjęcie zewnętrzne 
 • WZ – Wydanie zewnętrzne 
 • PZk – przyjęcie zewnętrzne korekta
 • WZk – Wydanie zewnętrzne korekta
 • PW – Przyjęcie wewnętrzne
 • RW – Rozchód wewnętrzny
 • MM – Przesunięcie magazynowe (MM+ i MM-)
 • ZT – Zamówienie towaru
 • Rez – Rezerwacja
 • Inwentaryzacja

Przy zarządzaniu wieloma magazynami, można określać różne ceny sprzedaży w każdym magazynie. Przy wystawianiu faktur można określać z jakiego magazynu są pobierane produkty. Dzięki temu system będzie znał dokładny stan produktów w każdym magazynie.

inFakt niestety nie oferuje opcji magazynu, więc nie będzie najlepszym wyborem dla przedsiębiorstw zajmujących się e-commerce. Jak dowiedziałem się, nie ma jeszcze nawet planów utworzenia magazynu.

Werdykt: Jeżeli sprzedajesz produkty przez internet i masz magazyn, to Fakturownia będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Musisz jednak pamiętać, że magazyn jest dostępny od wersji Standard.

Dodawanie współpracowników i innych firm

W Fakturowni możemy również dodawać do konta swoich współpracowników. Jeżeli wystawianie faktur delegujesz swoim pracownikom, to mogą mieć oni osobne konta, a Ty możesz decydować o uprawnieniach Twoich pracowników.

Będą oni mogli przykładowo tylko przeglądać i księgować dokumenty. Możesz także powierzyć konto swojej księgowej, a dzięki temu nie będziesz musiał osobiście dostarczać jej faktur. Dodawanie współpracowników jest obecne od wersji Standard za 15,20 zł/mies. Jeżeli masz kilka firm, to również możesz dodawać je do konta i szybko przełączać między nimi.

Od niedawna również inFakt umożliwia dodanie współpracowników. Są 3 poziomy uprawnień: pełny dostęp, wystawianie faktur, wystawianie faktur i dodawanie kosztów. Również możesz nadać uprawnienia swojej księgowej, a ta na bieżąco może księgować dokumenty.

infakt zapraszanie wspolpracownikow

Werdykt: Zarówno inFakt jak i Fakturownia pozwalają dodać do konta współpracowników. inFakt jest nieco lepszy, ponieważ pozwala dodać nielimitowaną liczbę użytkowników. Fakturownia z kolei daje możliwość dodania wielu firm do jednego konta.

Raporty i wykresy

Jeżeli chcesz mieć wgląd do kondycji finansowej Twojej firmy, to powinieneś korzystać z programu Fakturownia nie tylko do tworzenia faktur, ale i dodawania w nim kosztów. Dzięki temu zyskasz dostęp do obszernych statystyk swoich przychodów i kosztów i będziesz mógł przyjrzeć się jak radzi sobie Twoja firma. Możesz też generować i drukować raporty sprzedaży z poprzedniego roku, miesiąca, porównywać dane i planować cele na przyszłość. 

fakturownia statystyki

Jeżeli chodzi o inFakt, to program niedawno wprowadził raporty i wykresy. Można w każdej chwili zerknąć na to, ile zarobiłeś i ile wydałeś w danym okresie.

infakt panel ze statystykami

Werdykt: Jeżeli chcesz, aby program do faktur był również programem do statystyk finansowych Twojej firmy, to wybierz Fakturownię i ciesz się wykresami na temat Twoich kosztów i przychodów. inFakt też będzie dobrą opcją.

Który program droższy?

Fakturownia jest dostępna w pięciu planach cenowych:

 • Micro: 0 zł
 • Start: 8,99 zł/mies
 • Standard: 20,99 zł/mies
 • Pro: 34,99 zł/mies
 • Pro Plus: 59,99 zł/mies

Każdy z powyższych planów różni się nie tylko ceną, ale i możliwościami. Darmowy plan polecam dla osób, które dopiero zaczynają i mają maksymalnie 3 faktury w miesiącu. Najbardziej polecam jednak pakiet Standard, gdyż daje on nam największą elastyczność faktur, brak limitu dokumentów można dodać w nim 3 użytkowników i ma możliwości, które zaspokoją potrzeby 99% małych firm.

inFakt z kolei nieco przyprawia o ból głowy jeśli chodzi o plany cenowe. Cena zależy bowiem od liczby wystawianych faktur oraz od tego, czy chcemy prowadzić samodzielną księgowość. Przykładowo, najtańszy pakiet do 20 faktur kosztuje 20 zł miesięcznie.

Werdykt: Nie można jednoznacznie stwierdzić który program jest tańszy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli nie masz dużych wymagań, to możesz skorzystać z darmowej wersji lub nawet wersji Start Fakturownia za 8,99 zł/mies. W zdecydowanej większości przypadków inFakt będzie droższy.

Który program do faktur wybrać? Fakturownia czy inFakt?

Fakturownia i inFakt to dwa bardzo dobre programy do fakturowania. Mają ze sobą wiele wspólnego, choć są też kwestie, które różnią te programy. Wydaje się, że to Fakturownia jest lepszym programem ze względu na:

 • Dostępność magazynu
 • Więcej walut i języków
 • Lepszą jakość w stosunku do ceny
 • Dostępność raportów i wykresów

Jednak inFakt również jest popularny w Polsce i to nie bez powodu. Zaletami tego programu są świetna aplikacja mobilna, oraz przejrzysty interfejs, a co najważniejsze w programie możemy wystawić najpopularniejsze rodzaje faktur.

Ostatecznie poleciłbym, jednak Fakturownię i uważam, że to najlepszy program do faktur w Polsce. Jeśli chcecie rozpocząć fakturowanie w tym programie, możecie do niego przejść, klikając ten link.