Poszukujesz programu do fakturowania? W takim razie Fakturowanie PRO może być jedną z opcji dla ciebie.

Zanim jednak wykupisz program, warto abyś zapoznał się z jego funkcjami oraz poznał jego wady i zalety.

Zapraszam do recenzji Fakturowanie PRO. Pod koniec artykułu porównam jeszcze możliwości wersji Fakturowanie PRO oraz Fakturowanie PRO Plus, dzięki czemu będziesz mógł wybrać taką, która będzie dla ciebie bardziej odpowiednia.

Czym jest Fakturowanie PRO?

Fakturowanie PRO to program do wystawiania dokumentów sprzedażowych stworzony przez polską firmę Biznesmen, która ma siedzibę w Ostrowie Wielkopolskim.

Program jest dostępny do pobrania na komputer i oferuje możliwość wystawiania wielu rodzajów dokumentów, w tym faktur VAT i paragonów.

Fakturowanie PRO przeznaczony jest do wielu rodzajów działalności, jednak najlepiej sprawdza się w firmach, które wystawiają wiele dokumentów sprzedażowych w ciągu miesiąca.

Jakie funkcje posiada program Fakturowanie PRO?

Nadrzędną i najważniejszą funkcją tego programu jak można wywnioskować z jego nazwy jest możliwość fakturowania.

Zanim jednak zaczniemy pracę z programem, na początku musimy uzupełnić dane naszej firmy, co nie jest trudne, ponieważ po numerze NIP pola wypełnią się automatycznie, choć warto uzupełnić również pozostałe pola, by informacje o naszej działalności były pełne.

fakturowanie pro konfiguracja

W Fakturowanie PRO możemy wystawić wiele rodzajów dokumentów sprzedażowych, takich jak faktura VAT, bez VAT, paragon, ale nie tylko.

fakturowanie pro rodzaje dokumentów

Wystawienie faktury jest bardzo proste. Aby wpisać dane kontrahenta wystarczy nam tylko jego NIP, ponieważ dane adresowe i nazwa firmy pobiorą sią automatycznie z bazy GUS w ciągu kilku sekund. Mamy również opcję zapisu kontrahenta w systemie, by w przyszłości wyszukać go tylko po nazwie lub według innego kryterium.

Podczas wystawiania faktury możemy zmienić walutę. Jeśli chodzi o zmianę języka faktury, to w wersji PRO jest ona niemożliwa i należy zakupić wersję PRO Plus. Towary lub usługi, których dotyczy faktura możemy wybrać wygodnie z listy, o ile wcześniej zapisaliśmy je w systemie. Jeśli nie, możemy wpisać je manualnie. Cena końcowa liczy się automatycznie na podstawie ilości towaru, ceny, oraz stawki VAT.

fakturowanie pro wystawianie faktury

Oczywiście na fakturze możemy modyfikować, zmieniać i zaznaczać wiele rzeczy, takie jak forma płatności, oznaczenia VAT, rabaty, terminy płatności, itp. Program jest dostosowany do panujących standardów, ale warto pamiętać, by na bieżąco go aktualizować, aby tak zostało.

Gotową fakturę możemy wydrukować lub nawet wysłać e-mailem do kontrahenta bezpośrednio z systemu, o ile mamy adres e-mail klienta.

Gotowa faktura do druku wygląda mniej więcej w ten sposób:

fakturowanie pro faktura do druku

W ustawieniach możemy modyfikować nieco pola widniejące na fakturze oraz wgrać logo własnej firmy. Jeśli chodzi o kolorystykę to nie znalazłem opcji zmiany kolorów, jednak jest to szczegół.

Jeśli chodzi o paragony, ich wystawianie jest równie proste i nie musimy martwić się o numerację, ponieważ generuje się ona automatycznie.

fakturowanie pro paragon

Fakturowanie PRO jest też wyposażone w raporty sprzedaży za dowolny okres, które możemy wygenerować i pobrać. Dzięki temu z łatwością uzyskamy dostęp do statystyk przychodów naszej firmy. Na podstawie naszych dokumentów przychodowych możemy wygenerować deklaracje JPK_V7M, JPK_VAT i JPK_FA.

Z innych funkcjonalności warto wymienić, że program generuje dokumenty kasowe takie jak KP, KW, Raporty Kasowe oraz sporządza Bankowe Dowody Wpłaty, Przelewy Bankowe. Fakturowanie PRO współpracuje z popularnymi drukarkami fiskalnymi, czy wystawia wezwania do zapłaty oraz noty odsetkowe.

Ile kosztuje Fakturowanie PRO?

Fakturowanie PRO wiąże się z jednorazowym kosztem 147,60 zł za licencję na jedno stanowisko. Każda kolejna licencja na kolejne stanowisko kosztuje 44,28 zł. Możemy również dokupić licencję na kolejną firmę w cenie 59,04 zł.

Warto zaznaczyć, że dodatkowo płatne są aktualizacje. Przykładowo cena aktualizacji jest taka sama jak cena całej licencji na jedno stanowisko, czyli 147,60 zł. Im więcej firm i stanowisk tym bardziej kosztowne będą aktualizacje.

Nowe aktualizacje są wprowadzane przynajmniej raz w roku, więc warto mieć to na uwadze.

Patrząc na samą cenę Fakturowanie PRO, to program można uznać za naprawdę niedrogi, jednak pamiętajmy o wspomnianych aktualizacjach, które z pewnością czynią go nieco bardziej kosztownym.

Pamiętajmy również o tym, że niektóre funkcje wersji PRO są dostępne dopiero w wersji PRO Plus w cenie 180 zł (np. zmiana języka dokumentów).

Plusy i minusy

Plusy:

  • Szybki i prosty w obsłudze
  • Niska cena
  • Duża funkcjonalność

Minusy:

  • Mało ustawień wyglądu dokumentów
  • Wymagany zakup aktualizacji do programu po 12 miesiącach

Fakturowanie PRO vs. PRO Plus- jakie są różnice?

Firma Biznesmen w swojej linii produktowej Biznesmen PRO oferuje dwie wersje programu Fakturowanie- PRO oraz PRO Plus. W tym artykule przedstawiłem funkcje dostępne w pakiecie PRO. A jakie inne funkcje, które nie są dostępne w tym pakiecie oferuje pakiet PRO Plus?

Drukowanie faktur w języku obcym: W wersji PRO nie ma możliwości wydruku dokumentów w języku obcym. PRO Plus umożliwia przetłumaczenie faktur na język angielski.

Tworzenie ofert i zamówień: W PRO Plus masz możliwość tworzenia, druku i wysyłki ofert do klientów oraz zamówień dla dostawców.

Faktury zaliczkowe walutowe i końcowe walutowe: Te dwa rodzaje faktur są dostępne tylko w wersji PRO Plus.

Oprócz tych trzech różnic, oba programy są w zasadzie identyczne. Różnica cen w przypadku obu pakietów wynosi 60 zł więcej w przypadku Fakturowanie PRO Plus. To, czy warto dopłacać zależy tylko i wyłącznie od twoich potrzeb.

Czy warto kupić Fakturowanie PRO?

Podczas testowania Fakturowanie PRO, program naprawdę przypadł mi do gustu. Działa on szybko, a do tego po chwili przyzwyczajenia się do niego, jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w działalnościach, które wymagają wystawiania faktur w czasie rzeczywistym i mają ich sporo, np. w sklepach.

Jeśli brakuje ci funkcji, takich jak drukowanie faktur po angielsku, tworzenia oferty i zamówień, a także faktur zaliczkowych walutowych i końcowych walutowych, możesz pomyśleć również o zakupie pakietu PRO Plus.

Osobiście nie korzystam z Fakturowanie PRO w mojej firmie, ponieważ jest to program przeznaczony dla firm, które generują setki faktur miesięcznie. Dodatkowo preferuję program, którego nie trzeba pobierać na komputer i można obsługiwać go w przeglądarce. Ranking najlepszych tego typu programów do faktur znajdziesz tutaj na moim blogu.