Ile kosztują usługi Faktura XL? Czy rzeczywiście jest tak tanio i czy nie ma żadnych ukrytych opłat?

W tym artykule do tablicy bierzemy serwis Faktura XL i wyjaśniamy wszystkie koszty związane z prowadzeniem konta.

Jak wygląda aktualny cennik Faktura XL?

Aktualny cennik Faktura XL w 2024 roku prezentuje się następująco:

Plan bezpłatny: 0 zł

Plany płatne przy płatności z góry za cały rok:

Plan PEŁNYPlan PEŁNY+magazyn
9.99 zł netto/mies.(łącznie 119.99 zł netto)19,99 zł netto/mies. (łącznie 239.88 zł)

Plany płatne przy płatności co 1 lub 6 miesięcy:

Plan PEŁNYPlan PEŁNY+magazyn
12 zł/mies.22 zł/mies.

Jak można zauważyć, w przypadku planów płatnych, bardziej opłacalne jest wykupienie planu na 12 miesięcy, ponieważ wówczas wyjdzie nas to 20% taniej niż w przypadku opłacania pakietu każdego miesiąca.

Czy Faktura XL rzeczywiście oferuje darmowy pakiet?

Dla osób, które nie wierzą w to, że Faktura XL udostępnia darmowy pakiet, to rzeczywiście tak jest a na dodatek nie ma tu żadnych haczyków.

Zakładając konto w Faktura XL mamy możliwość wystawienia aż 10 faktur miesięcznie i nic za to nie płacimy. Faktury nie są objęte żadnym znakiem wodnym i są to pełnoprawne, zgodne z przepisami faktury.

Co prawda niektóre funkcje programu są w tym pakiecie ograniczone, takie jak możliwość logowania się na konto tylko dla 1 użytkownika, raporty podstawowe, ograniczone wsparcie, i kilka innych, jednak jeśli ktoś chce wystawiać tylko faktury, to te ograniczenia nie będą problemem.

Warto wyjaśnić, że jest to rzeczywiście 10 faktur co miesiąc, a nie 10 faktur łącznie. Przykładowo, w styczniu możemy wystawić 9 faktur, w lutym 10, w marcu 7, a pakiet cały czas będzie bezpłatny.

Zaznaczę jeszcze, że do tych 10 faktur zaliczają się również faktury kosztowe. Jeśli wprowadzasz do systemu koszty swojej firmy (nie musisz tego robić), to również są one objęte w tym limicie i możesz przykładowo w miesiącu wystawić 7 faktur przychodowych i wprowadzić 3 kosztowe.

Na tym blogu testowałem dziesiątki programów do faktur dostępnych na rynku i tylko jeden oferował podobnie hojny bezpłatny plan co Faktura XL. W kilku przypadkach możemy otrzymać 3 darmowe faktury w miesiącu, a w większości darmowy plan ogranicza się jedynie do 30-dniowego darmowego okresu próbnego.

Czy warto płacić za pakiet PEŁNY?

Pakiet PEŁNY jest już pełną wersją programu do fakturowania Faktura XL.

Od bezpłatnego pakietu różni się między innymi tym, że nie ma tu limitu dokumentów, możemy dodać do 3 użytkowników do konta, mamy rozszerzone raporty, możemy generować i wysyłać bezpośrednio z programu pliki wymagane przez Urząd Skarbowy – JPK_V7M, JPK_V7K oraz JPK_FA. Oprócz tego dostępna jest pełna ewidencja VAT, przychodów (ryczałt), KPiR oraz deklaracje VAT-UE.

Oznacza to, że w programie mamy możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości online w chmurze, a jeśli to nas przerasta i mamy własnego księgowego, możemy dodać go do programu, by mógł działać bez konieczności dowożenia dokumentów.

Biorąc pod uwagę duże możliwości programu, niską ceną i porównując go do programów konkurencyjnych, pakiet PEŁNY Faktura XL to jedna z lepszych ofert na rynku i za tę cenę bez dwóch zdań warto z niego korzystać.

Czy pakiet PEŁNY+magazyn jest drogi?

Istnieje również możliwość rozszerzenia pełnego pakietu o funkcje magazynowe.

Zasadniczo wersja z magazynem różni się od wersji pełnej tym, że możemy w niej tworzyć dokumenty magazynowe. W sumie mamy ich 5.

Jest to program do podstawowej obsługi i kontroli magazynu dla małych firm i z pewnością nie można go polecić dużym firmom, które obsługują setki klientów dziennie.

Moduł magazynowy działa jednak bardzo dobrze i możemy w nim wystawiać automatycznie dokumenty magazynowe na podstawie faktur VAT, i tworzyć podstawowe dokumenty magazynowe. Dodatkowo możemy sprawdzać lista kontrahentów, czy stany ilościowe produktów. Bardziej obszerny artykuł na temat magazynu Faktura XL napisałem tutaj.

Cena 19,99 zł/mies. za możliwość fakturowania, księgowania, oraz podstawowej obsługi magazynu z pewnością jest bardzo kusząca i tutaj Faktura XL również posiada jedną z najlepszych ofert dostępnych na rynku.

Czy FakturaXL to droga firma?

Faktura XL to firma, która prowadzi bardzo korzystną dla klienta politykę cenową i ich program w każdym pakiecie jest w czołówce w Polsce, jeśli chodzi o opłacalność.

Unikalną propozycją jest bezpłatny pakiet do 10 faktur miesięcznie, czego nie może zaoferować praktycznie żadna tego typu firma w Polsce. Dodatkowo dwa pakiety płatne do fakturowania i magazynu są dużo tańsze niż u większości firm.

Z pewnością nie należy popadać w zbytnią euforię, bo Faktura XL również ma swoje ograniczenia. Z tego co zauważyłem, w aplikacji mobilnej nie można wystawiać faktur, a jedynie skanować dokumenty kosztowe. Dodatkowo magazyn nie jest przeznaczony dla każdego rodzaju działalności i nie sprawdzi się w dużych firmach.

Faktura XL to stosunkowo nowa firma. Nie znam dokładnej daty powstania, ale według moich szacunków działa na rynku około 7-8 lat, co nie jest dużo, bo wiele firm z branży fakturowania i magazynu istnieje od co najmniej 20 lat.

Czy tak tania polityka cenowa się utrzyma? Być może Faktura XL zdecyduje się podwyższyć ceny w przyszłości w miarę rosnącej popularności, jednak na tę chwilę cenowo to jeden z najlepszych wyborów na rynku.

Jeśli chcesz skorzystać z programu, możesz przejść do Faktura XL klikając w ten link.