Czy Faktura Small Business Standard to dobry program do fakturowania?

W tym artykule przyjrzymy się funkcjom tego programu oraz poznamy jego wady i zalety.

Zapraszam do recenzji Faktura Small Business Standard.

Czym jest Faktura Small Business Standard?

Faktura Small Business Standard to jak sama nazwa wskazuje program do wystawiania faktur oraz innych dokumentów sprzedażowych.

Program został stworzony przez firmę programistyczną Mega-Tech z Łodzi założonej w 2008 roku.

Program cały czas jest rozwijany i dostosowywany do najnowszych trendów i przepisów.

Jakie funkcje oferuje Faktura Small Business Standard?

Główną funkcją programu jest wystawianie dokumentów sprzedażowych. Są to między innymi faktury VAT, bez VAT, proformy, czy paragony (program współpracuje z drukarkami fiskalnymi PosNET, Novitus, Innova, Elzab).

Wystawianie faktury VAT jest proste. Wiele danych, takich jak data sprzedaży, numer faktury, miejsce wystawienia, itp. wypełni się automatycznie. W naszej gestii jest wpisanie danych nabywcy, co jest również proste, ponieważ musimy znać tylko NIP kontrahenta, by reszta danych firmy pobrała się z bazy GUS.

Gdy testowałem program, podczas pobierania danych z GUS wyświetliło mi się okienko z błędem, gdzie twierdzono, że wina leży po stronie serwerów GUS. Musiałem więc uzupełnić dane klienta ręcznie.

Aby dodać towary na fakturę, możemy wpisać je ręcznie lub wybrać z listy wcześniej zapisanych towarów. Ceny liczą się automatycznie i nie ma potrzeby używania kalkulatora, który swoją drogą również jest dostępny podczas wystawiania faktury.

Ogólnie rzecz biorąc, faktury w programie Faktura Small Business Standard są zgodne ze wszystkimi standardami, mają niezbędne pola, takie jak zaznaczanie GTU, uwagi, waluty, procedury JPK i są zintegrowane z KSeF.

Faktura gotowa do druku prezentuje się ładnie i są na niej zawarte wszystkie niezbędne elementy. Możemy również zmieniać jej szablony, choć moim zdaniem nie jest to potrzebne. Istnieje też funkcja dodania logo naszej firmy na fakturę.

Oprócz wydrukowania faktury, możemy ją wysłać e-mailem do klienta bezpośrednio z systemu Faktura Small Business Standard. Faktura wystawiona zapisuje się w systemie. To samo dotyczy innych dokumentów a proces ich wystawiania jest analogiczny.

Do każdej faktury możemy wysłać wezwanie do zapłaty lub wprowadzić płatność do systemu, jeśli klient ureguluje rachunki.

Faktura Small Business Standard pozwala również wysyłać innym firmom oferty i zamówienia naszych produktów lub usług. Moim zdaniem brakuje tu ładniejszych graficznie szablonów, które pozwalałyby na przykład załączyć zdjęcie produktu.

Fakturę wydrukujemy również w wielu językach obcych, takich jak angielski, niemiecki, rosyjski i innych.

Przechodząc dalej, mniej przydatną, ale dla niektórych firm ważną funkcją będzie możliwość generowania not korygujących, księgowych i odsetkowych.

Jak już wspomniałem, nasze towary możemy zapisywać w programie. Służy to między innymi temu, by szybko dodawać je na faktury, monitorować statystyki najlepiej sprzedających się produktów, czy edytować cenniki. Do towarów możemy przypisywać ceny, wagi, czy dodawać zdjęcia.

W podobny sposób możemy prowadzić ewidencję klientów. Możemy dodawać ich dane, by później wybrać ich z listy do kolejnych faktur czy sprawdzać ile dany kontrahent dał nam zarobić.

W Faktura Small Business Standard istnieją również zestawienia i wykresy sprzedaży. Możemy je dowolnie filtrować, by monitorować sprzedaż. Niestety w programie nie istnieje możliwość dodawania kosztów firmy, dlatego nie będą one ujęte w statystykach i będziemy mieć możliwość jedynie sprawdzania sprzedaży.

Oprócz tego, w programie jest możliwość wygenerowania pliku kontrolnego JPK, sprawdzanie najlepiej sprzedających się towarów, najlepszych klientów, oraz możliwość dodawania notatek.

Ile kosztuje Faktura Small Business Standard?

Zacznijmy od tego, że Faktura Small Business Standard jest dostępna w darmowej wersji testowej na 7 dni.

Po tym czasie mamy 2 wyjścia- albo zrezygnować, albo wykupić pełną licencję za 280 zł netto na 12 miesięcy. Cena ta dotyczy jednego subkonta. Każde kolejne zwiększa cenę programu o 280 zł netto.

Możemy też dodatkowo dokupić więcej przestrzeni dyskowej za 123 zł lub bazy danych MySQL za 307,5 zł.

Koszt odnowienia licencji to 165 zł netto w każdym kolejnym roku.

Biorąc pod uwagę możliwości programu oraz ceny u konkurencji, to Faktura Small Business Standard wypada dość drogo.

Plusy i minusy

Plusy:

  • W pełni funkcjonalny program do fakturowania
  • Możliwość zapisywania klientów i produktów
  • Czytelne analizy i zestawienia

Minusy:

  • Cena
  • Brak możliwości dodawania faktur kosztowych

Czy warto korzystać z Faktura Small Business Standard?

Uważam, że jako program do fakturowania, Faktura Small Business Standard jest bardzo dobry, ponieważ wystawiania faktury jest szybkie i mamy wszystkie potrzebne opcje. Dodatkowo możemy zapisywać klientów, produkty, generować pliki JPK oraz prowadzić analizy sprzedaży.

Co na pewno nie przemawia za atrakcyjnością programu to wysoka cena. Jeśli szukasz czegoś tańszego, zajrzyj do tego rankingu najlepszych programów do fakturowania.