Zastanawiasz się nad wykupem Faktura Small Business Lite do fakturowania?

W tym artykule przetestuję program, sprawdzę jego funkcje a także podpowiem czy warto z niego korzystać.

Zapraszam do recenzji Faktura Small Business Lite.

Czym jest Faktura Small Business Lite?

Faktura Small Business Lite to program do wystawiania faktur oraz innych rodzajów dokumentów sprzedażowych.

Program został stworzony przez firmę Mega-Tech, która ma siedzibę w Łodzi i powstała w 2008 roku.

Program ten to jedna z trzech wersji Faktura Small Business i wyróżniamy jeszcze droższe wersje Standard oraz Pro.

Jakie funkcje oferuje Faktura Small Business Lite?

Faktura Small Business Lite jest dostępna do pobrania na komputery z systemem Windows. Nie zajmuje dużo miejsca i 500 MB wolnego miejsca na dysku w zupełności wystarczy.

Główną funkcją oprogramowania jest wystawianie dokumentów sprzedażowych. Są to między innymi faktury VAT, bez VAT, proformy, czy faktury końcowe. Nie wystawimy tutaj jednak na przykład paragonu, więc warto mieć to na uwadze.

Wystawianie faktury VAT jest proste. Dane, takie jak data sprzedaży, numer faktury, miejsce wystawienia, itp. wypełnią się automatycznie. Nasza rola sprowadza się do wpisania danych nabywcy, co odbędzie się szybko, ponieważ jeśli znamy NIP klienta, to dane, takie jak nazwa firmy i adres pobiorą się w mgnieniu oka z serwerów GUS.

Aby dodać towary lub usługi do faktury, możemy wpisać je ręcznie lub wybrać z listy wcześniej zapisanych towarów, co jest swoją drogą bardzo wygodne. Ceny liczą się automatycznie według stawki VAT czy liczby sztuk.

Faktury w programie Faktura Small Business Lite są zgodne z KSeF oraz normami prawnymi. Posiadają niezbędne pola, takie jak zaznaczanie GTU, czy uwagi. Nie ma natomiast możliwości zmiany waluty na obcą czy wyboru procedury JPK.

Faktura gotowa do druku prezentuje się ładnie i są na niej zawarte wszystkie niezbędne elementy. Możemy również zmieniać jej szablony, choć moim zdaniem nie jest to potrzebne. Istnieje też funkcja dodania logo naszej firmy na fakturę.

Oprócz wydrukowania faktury, możemy ją wysłać e-mailem do klienta bezpośrednio z systemu Faktura Small Business Lite. Faktura wystawiona zapisuje się w systemie. To samo dotyczy innych dokumentów przychodowych a proces ich wystawiania jest bardzo podobny.

Do każdej faktury możemy wysłać wezwanie do zapłaty lub wprowadzić płatność do systemu, jeśli klient ureguluje rachunki.

Fakturę wydrukujemy również w wielu językach obcych, takich jak angielski, niemiecki, rosyjski i innych.

Jak już wspomniałem, nasze towary możemy zapisywać w programie. Służy to między innymi temu, by szybko dodawać je na faktury. Do towarów możemy przypisywać ceny, wagi, czy dodawać zdjęcia.

W podobny sposób możemy prowadzić ewidencję klientów. Możemy dodawać ich dane, by później wybrać ich z listy do kolejnych faktur.

W Faktura Small Business Lite istnieją również zestawienia i wykresy sprzedaży. Możemy je dowolnie filtrować, by monitorować sprzedaż. Niestety w programie nie istnieje możliwość dodawania kosztów firmy, dlatego nie będą one ujęte w statystykach i będziemy mieć możliwość jedynie sprawdzania sprzedaży, czy statystyki najlepszych klientów.

Ile kosztuje Faktura Small Business Lite?

Program Faktura Small Business Lite jest dostępny w bezpłatnej 7-dniowej wersji testowej.

Po tym czasie możemy wykupić pełną licencję za 140 zł netto na 12 miesięcy. Cena ta dotyczy jednego subkonta. Każde kolejne zwiększa cenę o następne 140 zł.

Możemy też dodatkowo dokupić więcej przestrzeni dyskowej za 123 zł.

Koszt odnowienia licencji to 120 zł netto w każdym kolejnym roku.

Biorąc pod uwagę możliwości programu oraz ceny u konkurencji, to Faktura Small Business Lite prezentuje się cenowo nieco powyżej średniej.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Możliwość tworzeni faktur VAT i innych dokumentów sprzedażowych
  • Możliwość zapisywania klientów i produktów
  • Analizy i zestawienia

Minusy:

  • Cena
  • Brak możliwości wystawiania faktur w innych walutach niż PLN

Czy warto korzystać z Faktura Small Business Lite?

Faktura Small Business Lite będzie dobrym rozwiązaniem dla firm, które wystawiają faktury VAT w języku polskim i dla polskich klientów, ponieważ generowanie dokumentów jest bardzo szybkie i pomocne są opcje zapisu kontrahentów i towarów. Dodatkowo mamy podstawowe analizy sprzedaży.

Jeżeli szukasz czegoś bardziej rozwiniętego, z możliwością tworzenia większej liczby dokumentów, szerszych analiz, możesz poczytać o Faktura Small Business Standard, którą recenzowałem w tym artykule.