Szukasz programu do fakturowania?

Dzisiaj przyjrzymy się serwisowi Faktura-online.pl. Pokażę wam funkcje programu, wymienię jego wady i zalety, oraz podpowiem, czy warto z niego korzystać.

Czym jest Faktura-online.pl?

Faktura-online.pl to serwis do wystawiania faktur warszawskiej firmy AVANO. Firma ta w swoim portfolio ma jeszcze kilka innych portali internetowych.

Program Faktura-online skupia się jedynie na wystawianiu faktur i właściwie poza tym nie oferuje innych możliwości.

Faktura-online z pewnością nie należy do najpopularniejszych programów do fakturowania w Polsce, jednak nie oznacza to, że jest słabej jakości.

Jakie funkcje oferuje Faktura-online.pl?

Jak wspomniałem na początku, Faktura-online oferuje jedynie możliwość wystawiania faktur. Nie jest to więc typowy program do fakturowania, ponieważ zazwyczaj tego typu programy oprócz wystawiania faktur oferują również wprowadzanie faktur kosztowych, generowanie plików księgowych, czy funkcje magazynowe.

Jeżeli chodzi o typy faktur, jakie możemy wystawić, to jest ich kilka, m.in. faktura VAT, pro forma, czy rachunek. Nie jest to oszałamiająca liczba dokumentów i brakuje tu na przykład możliwości wystawiania paragonów.

Samo wystawianie faktury jest raczej proste i standardowe. Wiele rubryk, takich jak daty czy numer faktury uzupełniają się automatycznie a my musimy jedynie wprowadzić czego dotyczy faktura oraz dane klienta. Wystarczy, że znamy tylko NIP nabywcy, by adres i nazwa firmy pobrały się z GUS. Istnieje również opcja sprawdzenia, czy klient jest płatnikiem VAT.

Faktury możemy wystawić w wielu walutach, wliczając w to te najpopularniejsze, czyli euro, funt brytyjski, czy dolar amerykański. Możemy też wystawić fakturę w języku angielskim.

Po wystawieniu faktury, możemy ją zapisać w systemie, oraz wydrukować.

Oprócz standardowego wyglądu, Faktura-online oferuje całkiem szeroki wachlarz dostosowywania wyglądu dokumentu. Istnieje wiele szablonów, oraz kolorów faktury. Możemy też wgrać logo naszej firmy oraz dodać tekst w stopce.

Warto wspomnieć też o tym, że fakturę możemy wysłać bezpośrednio z systemu do klienta. Taką oto wiadomość otrzyma nasz kontrahent:

Nie znalazłem jednak opcji dostosowywania tekstu wiadomości e-mail.

W systemie możemy zapisywać produkty, aby później móc wybierać je z listy podczas wystawiania faktury. Dzięki temu na fakturze ceny uzupełnią się automatycznie na podstawie wpisanej wartości podczas dodawania produktu do systemu.

Tak samo możemy zapisywać kontrahentów w systemie.

Dostępne są również raporty i statystyki. Są one dość podstawowe i dowiemy się ile zarobiliśmy z faktur, ale brakuje mi tu danych w postaci wykresu, dzięki czemu łatwiej można by było odczytać dane.

Z innych funkcji Faktura-online, jest też możliwość wysyłania wiadomości e-mail do klientów bezpośrednio z systemu, zapisywanie kont bankowych, oraz faktury cykliczne.

Wspomnę jeszcze o możliwości finansowania faktur. Faktura-online współpracuje z firmą faktoringową SMEO, dzięki czemu pieniądze za faktury otrzymamy szybko i aż do 500.000 zł.

Ile kosztuje Faktura-online.pl?

Faktura-online.pl jak praktycznie wszystkie podobne programy oferuje 30-dniowy bezpłatny okres testowy. Po tym czasie musimy zapłacić. Ceny nie są skomplikowane i nie ma tu do wyboru żadnych pakietów.

Przy płatności za 3 miesiące, zapłacimy 34,96 zł netto. Za 6 miesięcy z góry, cena to 56,91 zł netto. Za 12 miesięcy wyjdzie nas najkorzystniej, bo 74,80 zł netto.

Czy jest drogo? Na pewno nie można tak powiedzieć, porównując Faktura-online z innymi programami do fakturowania. Biorąc jednak pod uwagę możliwości programu, to cena jest adekwatna do jego funkcji.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Szybka i prosta obsługa
  • Umiarkowane ceny
  • Wiele opcji dostosowywania dokumentów

Minusy:

  • Brak możliwości tworzenia paragonów
  • Brak innych funkcji fakturowania, jak np. faktur kosztowych, czy generowania plików kontrolnych
  • Bardzo podstawowe statystyki

Czy warto korzystać z Faktura-online.pl?

Faktura-online to na pewno program dla dość wąskiej grupy przedsiębiorców, którzy szukają niedrogiego rozwiązania do wystawiania faktur VAT, rachunków i kilku innych dokumentów.

Można w nim wystawiać faktury, zmieniać ich wygląd, wysyłać, drukować, oraz zapisywać produkty i dane klientów. Jeżeli szukasz nieco bardziej rozbudowanego programu do fakturowania, odwiedź ten ranking najlepszych programów do fakturowania.