Jeśli szukasz programu do fakturowania, z pewnością jedną z opcji może być program Elisoft Faktury.

Czy warto z niego korzystać w 2024? Jakie ma funkcje, jakie są jego plusy i minusy?

Zapraszam do recenzji Elisoft Faktury.

Czym jest program Elisoft Faktury?

Elisoft Faktury to program do zarządzania firmą produkcji polskiej firmy informatycznej Elisoft, która powstała w 2004 roku i ma swoją siedzibę we Wrocławiu.

Wbrew nazwie, program nie służy tylko do wystawiania faktur, ale oferuje szereg innych funkcjonalności do zarządzania firmą, takich jak obsługa magazynu czy zarządzanie pracownikami.

Program jest dostępny do pobrania na komputer z systemem Windows. W wersji darmowej Elisoft pozwala na wystawienie 15 faktur i rachunków i ma nieco ograniczeń w porównaniu z płatnymi wersjami tego narzędzia.

Jakie funkcjonalności oferuje Elisoft Faktury?

Przede wszystkim główną funkcjonalnością tego narzędzia jest fakturowanie. Program pozwala na wystawianie wielu rodzajów faktur, np. faktur VAT, rachunków, czy proforma. Pamiętajmy, że w darmowej wersji nie ma niektórych faktur, np. marża czy paragon.

Wystawianie faktur jest stosunkowo proste. Program jest dostosowany do standardów faktur i znajdziemy w nim wszystkie niezbędne pola do wypełnienia.

elisoft wystawianie faktury

Są dostępne między innymi pola na uwagi, pole na konto bankowe oraz waluty do wyboru. Jest ich 5, między innymi euro i dolar. Dodatkowo fakturę możemy wydrukować w języku obcym po angielsku lub niemiecku.

Po wystawieniu faktury możemy ją zaksięgować, jeśli chcemy, wydrukować lub wysłać e-mailem do klienta. Możemy także zapisywać kontrahentów, by “użyć” ich w kolejnych fakturach bez wpisywania danych na nowo.

Zapisywać możemy również towary oraz przypisywać im dane, takie jak ceny, czy kody GTU do ponownego użycia. Sumy brutto obliczają się automatycznie na podstawie stawki VAT.

elisoft nowa faktura

Szablony faktur możemy edytować pod własne potrzeby. Możemy dodać między innymi własne logo czy kolorystykę. Istnieje opcja dodania kodu QR na fakturę, by klient mógł go zeskanować i dokonać płatności.

elisoft faktura do druku

Oprócz wystawiania faktur, możemy tutaj również wprowadzać faktury kosztowe i ujmować je w rejestrach. Wiele programów do faktur umożliwia dodanie pliku z fakturą i automatyczne rozczytanie danych na fakturze, jednak tutaj nie jest to dostępne.

W darmowej wersji mamy również funkcję magazynu, która usprawni ewidencję naszych towarów. Darmowa wersja nie pozwala jednak na wiele i aby na przykład móc wystawiać dokumenty magazynowe, musimy przesiąść się na wersję płatną.

Jeśli wprowadzamy do programu również nasze koszty, to mamy dostęp do statystyk i analiz naszych faktur. Pozwala to monitorować nasze finanse i porównywać je z okresami z przeszłości. Analizy te są rozbudowane i mają wiele opcji sortowania, np. według kontrahenta, towaru, czy nawet miasta.

Ponadto do konta możemy dodać wielu użytkowników i nadawać im uprawnienia. Twoje faktury i inne dane są objęte kopią zapasową.

Plusy i minusy

Plusy:

Darmowe 15 faktur miesięcznie: Biorąc pod uwagę funkcjonalności programu i liczbę darmowych faktur na miesiąc, jest to bardzo dobra oferta.

Wiele funkcji: Elisoft Faktury jest bardzo rozbudowanym programem, w którym mamy dostęp do wielu funkcji, ustawień i modyfikacji.

Łatwa obsługa: Program pomimo wielu elementów jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, choć interfejs może nieco przytłaczać, zwłaszcza osoby początkujące.

Minusy:

Wiele ograniczeń w darmowej wersji: W darmowej wersji nie wystawimy kilku rodzajów dokumentów czy nie otrzymamy pomocy technicznej.

Konieczność pobierania programu na komputer: Program nie jest dostępny w przeglądarce, dlatego trzeba go pobierać na dysk komputera.

Czy warto korzystać z Elisoft Faktury?

Elisoft Faktury to z pewnością udany program do faktur, który powinien spełnić potrzeby większości małych przedsiębiorców. Aby cieszyć się jego pełną funkcjonalnością najlepiej przesiąść się na płatną wersję.

Osobiście nie korzystam z tego programu. Testując wiele programów do faktur w Elisoft Faktury pracuje mi się wolniej i bolączką jest to, że trzeba go pobierać. Dodatkowo jego płatne wersje są dość kosztowne.

Jeśli szukasz lepszego programu do faktur, kliknij tutaj i sprawdź mój ranking najlepszych programów do faktur.