Zastanawiasz się nad skorzystaniem z Ecomail do e-mail marketingu?
Zapraszam cię do kolejnego artykułu, gdzie testujemy narzędzia do e-mail marketingu.
Dziś dowiemy się nieco więcej o Ecomail. Poznamy jego funkcje, ceny, wady, zalety, a także porównamy go do konkurencji, by zdecydować, czy warto z niego korzystać.
Czym jest Ecomail?
Ecomail to bardzo świeże narzędzie do e-mail marketingu na polskim rynku, bo według moich informacji działa w Polsce od końcówki 2023 roku.
Nie oznacza to jednak, że Ecomail jest nowym narzędziem, ponieważ już wcześniej, bo w 2015 roku zadebiutował na rynku czeskim oraz słowackim, zdobywając sobie mocną pozycję w branży w tych krajach.
Ecomail wzoruje się na liderach narzędzi do e-mail marketingu i posiada większość niezbędnych funkcji, w tym między innymi prosty kreator wiadomości e-mail, formularze do zbierania kontaktów, zautomatyzowane kampanie, statystki, i wiele, wiele więcej.
Dodatkowym atutem Ecomail jest darmowy pakiet, jeśli wysyłasz do 200 wiadomości e-mail miesięcznie.
Przyjrzymy się teraz najważniejszym funkcjom szczegółowo.
Jakie funkcje posiada Ecomail?
Oto najważniejsze funkcje Ecomail.
1. Prosty edytor wiadomości e-mail
W dzisiejszych konkurencyjnych czasach, narzędzie do e-mailingu musi posiadać prosty edytor wiadomości, aby każdy użytkownik, bez względu na umiejętności mógł tworzyć e-maile. Nie inaczej jest w Ecomail.
W Ecomail wiadomość e-mail możemy utworzyć na kilka sposobów. Możemy to zrobić zaczynając od pustej kartki, jednak w w wielu przypadkach lepszym, szybszym i bardziej profesjonalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowego szablonu.
Szablonów mamy do dyspozycji około 200 i są one podzielone na różne kategorie. Fajne jest to, że w zależności od nadchodzącego wydarzenia, Ecomail tworzy specjalne szablony. Przykładowo, jeśli do Halloween pozostały 2 tygodnie, to w Ecomail pojawiają się na tę okazję specjalne szablony do wykorzystania.
Sama edycja szablonu jest dziecinnie prosta. Proces opiera się na edytorze “przeciągnij i upuść”, więc nie musimy znać się na kodowaniu, ani żadnych sprawach technicznych. Każdy element możemy edytować pod własne potrzeby. Zmieniać możemy między innymi kolory, obrazki, dodawać własne logo, zmieniać teksty, i wiele, wiele więcej.
Fajne jest też to, że w każdej chwili mamy podgląd do tego, jak nasza wiadomość będzie wyglądać również na telefonie. Na plus na pewno należy wliczyć funkcje AI. Przykładowo, jeśli nie mamy pomysłu na tekst do wiadomości, możemy poprosić o to sztuczną inteligencję.
Gdybym miał oceniać sam edytor wiadomości, to oceniam go naprawdę dobrze. W przeciwieństwie do konkurencji, najbardziej w oczy rzuca się to, że działa on bardzo sprawnie i praca z nim jest niezwykle wygodna. Fakt, niektóre konkurencyjne firmy mają więcej gotowych szablonów, jednak mimo to, funkcję edytora wiadomości oceniam wysoko.
2. Formularze pozyskiwania kontaktów
Jeżeli posiadasz już bazę e-maili, możesz ją łatwo importować za pomocą pliku CSV, XLS, lub nawet ręcznie. Jeśli jednak dopiero zaczynasz zbierać e-maile, to Ecomail udostępnia możliwość pozyskiwania kontaktów poprzez formularze.
Formularze możesz dostosować do własnych potrzeb z gotowych szablonów. Szablonów nie jest dużo, ale spokojnie powinny wystarczyć każdemu. Na początku musisz wybrać, jaki typ formularza cię interesuje.
Następnie wybierz konkretny szablon i dostosuj go. Jego edycja przebiega w podobny sposób jak edycja wiadomości e-mail, ponieważ korzystamy z tego samego edytora. Pamiętajmy, żeby nasze formularze były proste, ponieważ służą jedynie zbieraniu e-maili.
Po utworzeniu formularza, możemy wkleić go za pomocą kodu HTML na naszą stronę. Nowe kontakty zostaną automatycznie zapisane na listę kontaktów w Ecomail.
Funkcję formularzy oceniam pozytywnie. Z pewnością nie ma w nich dużych fajerwerków, wszak są to tylko proste formularze zapisu z kilkoma rubrykami. Spełniają jednak swoje zadanie dobrze i mnie osobiście podczas testów nie zabrakło niczego.
3. Scenariusze automatyzacji
Kolejną obowiązkową funkcją każdego narzędzia do e-mailingu są automatyzacje. Automatyzacje to nic innego wysyłanie automatycznych wiadomości do twoich odbiorców, które są oparte o ustalone warunki przez Ciebie lub aktywności klientów, takie jak zakup, odwiedzenie strony lub inne zdarzenia.
Przede wszystkim należy podkreślić to, że Ecomail dysponuje gotowymi scenariuszami automatyzacji, takimi jak e-book do pobrania, porzucony koszyk, czy kampania powitalna. Dzięki temu nie musimy mieć wiedzy, jakie kroki w automatyzacji zastosować. Z drugiej jednak strony tych gotowych automatyzacji jest zaledwie 14, co mówiąc delikatnie nie jest powalającą liczbą.
Możemy również stworzyć automatyzację samemu od zera, lub wykupić spersonalizowaną automatyzację od Ecomail.
Będąc w samym edytorze automatyzacji, oceniam go bardzo dobrze. Szczerze mówiąc, z edytora automatyzacji Ecomail korzystało mi się najwygodniej spośród wszystkich testowanych przeze mnie narzędzi do e-mail marketingu.
Edytor automatyzacji jest bardzo prosty w użyciu i przede wszystkim intuicyjny. Bez wcześniejszego doświadczenia można domyślić się co jak działa i co oznacza. Elementy możemy łatwo dodawać, edytować, lub usuwać. Wszystko zaprezentowane jest w przejrzysty i graficzny sposób.
Z pewnością edytor automatyzacji w Ecomail nie ma jakichś przełomowych funkcji, jednak jest on niezwykle prosty i użyteczny, co jest bardzo istotne. Ma jednak stosunkowo mało gotowych automatyzacji, co może oznaczać, że jeśli się na tym nie znasz, być może będziesz musiał zatrudnić kogoś, kto ci je stworzy, lub zlecić to firmie Ecomail.
4. Raporty
Jeżeli nie wiesz, jak skuteczne są twoje kampanie, to z pomocą przychodzą ci raporty. Znajdziesz w nich dane, takie jak współczynniki otwarć, klikalności, liczba odbitych maili, ilość anulowanych subskrypcji czy też podsumowanie przychodów z e-mail marketingu.
Są to podstawowe statystyki, którymi dysponuje większość narzędzi do e-mail marketingu. Wspomnę jeszcze tylko o tym, że Ecomail dysponuje funkcją testów A/B (niestety tylko w droższej wersji Marketer). Dzięki nim możesz testować różne warianty wiadomości w celu poprawy powyższych statystyk i znalezienia wersji, które działają najlepiej.
5. Segmentacja użytkowników
Jeśli nie chcesz wysyłać wszystkiego do wszystkich, to możesz skorzystać z opcji segmentacji odbiorców. Jak ona działa?
Filtrujesz swoje wszystkie kontakty e-mail na podstawie różnych kryteriów, np. na podstawie płci, częstotliwości otwierania twoich wiadomości, daty rejestracji, czy innych zmiennych. Dzięki temu możesz wysyłać różne typy treści do różnych klientów. Poskutkuje to lepszą dostarczalnością, lepszą klikalnością, oraz lepszą konwersją.
Funkcja segmentacji spełnia swoje zadanie. Jest bardzo podobna do tego, co oferuje MailerLite czy GetResponse. Osobiście rzadko z niej korzystam przy własnych kampaniach, jednak z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że zdecydowanie będzie ona pomocna i wystarczająca.
6. Integracje z innymi platformami
W Ecomail nie mogło też zabraknąć integracji, które są kluczowe w tego typu narzędziach. Nasze konto Ecomail zintegrujemy z około 30 innymi aplikacjami. Najpopularniejsze z nich to:
- Shoper
- PrestaShop
- WooCommerce
- Shopify
- Zapier
Oprócz bezpośrednich integracji, Ecomail możesz zintegrować też z innymi aplikacjami za pomocą API, choć oczywiście jest to trochę trudniejsze.
Moim zdaniem bezpośrednich integracji powinno być trochę więcej. U wiodących konkurentów znajdziemy ich zwykle ponad 100.
7. Inne funkcje
Wspomnijmy jeszcze o innych funkcjach:
Planowanie wysyłki wiadomości: Swoich kampanii nie musisz wysyłać od razu po utworzeniu. Możesz zaplanować ich wysyłkę co do konkretnej daty i godziny.
Wysoka dostarczalność: Dzięki najnowszym technologiom, dostarczalność w Ecomail wynosi aż 99,97%.
Personalizacja wiadomości: Możesz zwracać się do klienta po imieniu i używać spersonalizowanych bloków, by zaproponować mu produkt z kategorii, którą ostatnio przeglądał, polecić produkty na podstawie ostatniego zakupu lub pokazać najbliższy punkt sprzedaży.
Ile kosztuje Ecomail?
To, ile zapłacisz za Ecomail zależy od kilku czynników, głównie liczby kontaktów.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Ecomail możesz używać za darmo, bez ograniczeń czasowych, jeśli wysyłasz do 200 e-maili miesięcznie i masz mniej niż 200 kontaktów.
Jeśli przekroczysz tę liczbę, możesz skorzystać z planu Profi, bądź Marketer. Za przykładowe 2000 kontaktów za plan Profi zapłacisz 56 zł/mies. w rozliczeniu rocznym, a za plan Marketer 108 zł. Płacąc co miesiąc, ceny są trochę wyższe.
Plan Profi wybierz, gdy chcesz mieć podstawowe funkcje e-mail marketingu, a plan Marketer wybierz, jeśli masz większe potrzeby i potrzebujesz na przykład zaawansowanej segmentacji.
Jak Ecomail wypada cenowo w porównaniu do konkurencji?
Bardzo dobrze. Z moich porównań wynika, że przy takiej samej liczbie kontaktów jest tańszy od wiodących konkurentów nawet o 20%! To spora oszczędność i duży plus dla Ecomail.
Plusy i minusy Ecomail
Plusy:
- Bardzo wygodny kreator e-maili
- Prosta obsługa
- Przejrzysty kreator automatyzacji
- Korzystne ceny
Minusy:
- W porównaniu do konkurencji niewiele szablonów
- Brak bardziej zaawansowanych funkcji, np. kreatora stron internetowych
Dla kogo Ecomail będzie odpowiednim wyborem?
Przed przetestowaniem Ecomail byłem nastawiony sceptycznie do tego narzędzia, głównie na jego niską popularność, co mogłoby oznaczać również mało możliwości. Muszę jednak przyznać, że Ecomail przekonał mnie do siebie.
Zawiera wszystkie niezbędne funkcje, które oferują główni konkurencji, a często Ecomail przewyższa ich prostotą użytkowania.
Przede wszystkim największym plusem Ecomail jest jego cena. Jest to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Domyślam się, że wynika ona ze stosunkowo niewielkiej popularności urządzenia, ale i braku bardziej zaawansowanych funkcji typu kreator stron, czy funkcje sprzedaży. Dla większości osób będą one jednak zbędne.
Podsumowując, Ecomail będzie odpowiedni dla mikro, małych, oraz średnich firm, które poszukują w pełni funkcjonalnego, taniego, oraz polskojęzycznego narzędzia do mailingu. Dodatkowo Ecomail dobrze sprawdzi się w rękach początkujących, gdy jest prosty w użytkowaniu.
Opinie klientów o Ecomail
Sprawdźmy jeszcze, co w internecie piszą o Ecomail.
Tereza, g2.com, 3,5/5: “Kiedyś korzystałam z MailChimp i uważam, że Ecomail jest łatwiejszy. Ma więcej opcji i obróbkę graficzną. Zdarzało się jednak, że się ścinał i nie można było uratować mojej pracy.”
Barbora, g2.com, 5/5: “Ecomail zapewnia szybką i bardzo pomocną obsługę klienta, proste ustawienia automatyzacji nawet dla początkujących oraz wiele opcji integracji. Jest bardzo przyjazny dla użytkownika i łatwy w użyciu.”
Filip, g2.com, 5/5: “Ecomail imponuje szybką i niezawodną obsługą klienta, intuicyjnymi ustawieniami automatyzacji, rozbudowanymi integracjami i eleganckim wyglądem interfejsu użytkownika zapewniającym bezproblemową obsługę.“