W Polsce zarejestrowanych jest ponad 3,3 mln firm.

Dla porównania w Niemczech istnieje około 3,5 mln przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę, że populacja Polski jest 2 razy mniejsza, można dojść do wniosku, że jesteśmy bardzo przedsiebiorczą nacją.

I tak rzeczywiście jest, bo według Komisji Europejskiej jesteśmy na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem ilości firm.

Wiele osób zastanawia się czy warto zawiatać do grona przedsiebiorców i założyć własną firmę. Dlatego w tym artykule wymienię najważniejsze powody dla których warto to zrobić, ale również przedstawię argumenty dla których nie warto startować z własnym biznesem.

Dlaczego warto założyć firmę?

Minimalizowanie ryzyka finansowego dzięki dotacjom

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość otrzymania dotacji na założenie działalności gospodarczej.

Dotacje to zazwyczaj bezzwrotne zapomogi finansowe, które są przyznawane po spełnieniu określonych warunków. Jeżeli chodzi o dotacje unijne, to rzeczywiście są one dostępne, ale nie dla każdego. Z reguły dostają je osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mają bardzo jasno określony plan działania, ich rodzaj działalności jest wspierany oraz spełniają jeszcze kilka innych kryteriów. Warto dowiedzieć się więcej na przykład na stronie Funduszy Europejskich.

Na pewno warto choć spróbować postarać się uzyskać dotację. Taki zastrzyk gotówki da dużą przewagę już na starcie działalności, oczywiście pod warunkiem, że pieniądze będą odpowiednio rozdysponowane.

Perspektywa dużych zarobków

Na liście 100 najbogatszych osób według magazynu Forbes nie ma żadnej osoby pracującej na etacie. Oznacza to, że wszystkie najbogatsze osoby na świecie są właścicielami lub udziałowcami firm.

Umówmy się, że Twoje szanse, by być na liście Forbesa są małe. Jednak własna firma umożliwia zarobienie dużych pieniędzy. Oczywiście aby to osiągnąć potrzeba dużo pracy i determinacji, ale perspektywa zarabiania na Twoim biznesie kilka lub kilkanaście razy lepiej niż praca na etacie jest całkiem realistyczna.

Praca na etacie mocno ogranicza Twoje pole zarabiania. Możesz naturalnie dostać podwyżkę, jednak nigdy nie będzie to tyle, ile będziesz mógł zarobić na swojej firmie. Pracując dla kogoś, możesz dostać 500 zł podwyżki w ciągu roku, jeżeli masz dużo szczęścia. Pracując wytrwale dla siebie możesz powiększać swoje zyski miesięcznie o 500, 1000, czy 2000 zł miesięcznie.

Popularne jest w Polsce stwierdzenie, że najlepiej wychodzi się na swoim. Jest w tym bardzo dużo prawdy. Własny interes (odpowiednio prowadzony) pozwala osiągnąć godny poziom życia i perspektywę ciągłego zwiększania przychodów.

Banalnie proste założenie firmy

Jeszcze kilka lat temu założenie firmy w Polsce było dość trudne. Poziom biurokracji był dużo wyższy niż teraz i trzeba była załatwiać wiele formalności oraz udawać się do wielu różnych miejsc, by móc w końcu być samozatrudnionym. Obecnie jest dużo prościej.

Dziś założenie firmy nie wymaga aż tyle pracy. Musimy jedynie wypełnić kilka wniosków oraz udać się do 2-3 placówek. Jednak jest również możliwość założenia firmy bez wychodzenia z domu. Umożliwia to firma zajmująca się księgowością przez internet Infakt.pl. Swoją własną firmę założyłem właśnie dzięki nim.

Wygląda to tak, że zostawiasz na stronie numer telefonu, a kolejnego dnia oddzwania do Ciebie księgowa infaktu, która założy firmę za Ciebie. Tak, jest to możliwie i nie trzeba biegać po urzędach i załatwiać żadnych formalności. Cały proces trwa nie więcej niż 5 dni, a jeżeli będziesz chciał, to ta sama księgowa może poprowadzić księgowość online dla Twojej firmy.

Cały proces jak wyglądało to u mnie opisałem szczegółowo w artykule. Przeczytaj go tutaj.

Pracujesz kiedy chcesz

Własna firma to w większości przypadków bardzo ciężka praca, często cięższa niż na etacie. Jednak w zamian masz komfort wybierania sobie godzin pracy w zależności od Twoich potrzeb.

Jeżeli nie zatrudniasz pracowników i pracujesz sam, to jest to doskonała okazja do tego, by dopasowywać sobie godziny pracy tak jak lubisz. Możesz zapomnieć o tym, że o 8:00 musisz zjawić się w biurze i rozpocząć pracę trwającą do 16:00. Jeżeli masz możliwość, możesz na przykład rozpocząć pracę o godzinie 10:00 i pracować w dwóch blokach po 4 godziny z godzinną przerwą pomiędzy.

Lub wstać wcześnie rano i zakończyć pracę w okolicach południa. Jest wiele możliwości i sam powinieneś dopasować godziny do swoich potrzeb. Osobiście prowadzę biznes internetowy i nie mam wiele kontaktu z klientami, dlatego lubię pracować w godzinach wieczornych, aż do północy. Czasem pracuję również wcześnie rano, gdyż daje to podświadome poczucie przewagi nad innymi.

Muszę przyznać, że komfort pracy kiedy chcesz to bardzo duża zaleta bycia samozatrudnionym. Można rzec, że zwiększa to nieco Twoją wolność, a człowiek wolny to człowiek szczęśliwy.

Ulgi podatkowe

Większość osób nie ma pozytywnych skojarzeń, gdy słyszą słowo “podatki”. Owszem, w Polsce podatki mogłyby być niższe, jednak jeżeli je płacisz, to znaczy, że zarabiasz, a dodatkowo mogą być one zmniejszane poprzez robienie zakupów.

Oczywiście nie chodzi tu o codzienne zakupy, ale zakupy przedmiotów na firmę. Przykładowo, gdybyś pracował na etacie i chciałbyś kupić sobie laptopa, to zapłaciłbyś za niego na przykład 3000 zł. Będąc przedsiębiorcom, możesz zakupić laptop na firmę za 3000 zł, a faktura za ten sprzęt będzie uprawniała Cię do zwrotu podatku VAT (-690 zł) oraz będziesz mógł ten zakup dodać do kosztów prowadzenia działalności, co zmniejszy wysokość Twojego podatku dochodowego. W rezultacie może okazać się, że laptop za 3000 zł kosztował Cię na przykład 2000 zł lub mniej.

Oczywiście gdybyś pracował na etacie, zapewne nie miałbyś niektórych wydatków, jednak pragnę Ci uświadomić, że podatki wcale nie są takie złe i nie powinniśmy czuć się okradani płacąc je.

Robienie tego, co kochasz

Myślę, że pieniądze nie powinny być czynnikiem motywującym do tego, by założyć własną firmę. Uważam, że założenie firmy powinno wiązać się z chęcią robienia tego, co się lubi lub przynajmniej tego, czym się interesuje. A pieniądze? Jeżeli robisz coś z pasją i wizją, to pieniądze przyjdą same.

Jednak żeby była jasność- robienie tego, czego kochasz nie oznacza, że codziennie będziesz tryskał energią i ekscytacją. Będą dni, kiedy będziesz miał po prostu dosyć wszystkiego i uważam, że jest to całkowicie normalne. Czasem też będziesz miał również do zrobienia rzeczy, których nienawidzisz, a muszą być wykonane- na tym polega biznes.

Jednak własna firma to lepszy wybór niż praca na etacie, gdyż z reguły w swoim biznesie jest więcej rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, a jednocześnie Cię rozwijają.

Urlop kiedy chcesz

Muszę przyznać, że jednym z największych plusów bycia na swoim jest urlop kiedy tylko chcesz. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca będzie sobie mógł na niego pozwolić…

Przykładowo prowadząc biznes internetowy możesz spakować walizki i z dnia na dzień wyjechać na urlop, aby zresetować umysł i nabrać nowej perspektywy. Nie każdy jest jednak tak uprzywilejowany. Wiele osób po prostu nie ma takiej możliwości, ponieważ pracuje z klientami. Jednak mimo wszystko przedsiębiorcy mają zwykle więcej swobody w doborze dni wolnych od pracy. Czasem mogą zdecydować, że chcą zrobić sobie jeden dzień wolny, czasem tydzień lub dwa, bez proszenia szefa o pozwolenie

Jednak biznes nie jest usłany różami i są w nim rzeczy, które mogą Cię skutecznie od niego odciągnąć i sprawić, że komfortowa posada na etacie będzie lepszym wyborem.

Dlaczego nie warto zakładać firmy?

Wysokość składek ZUS

Wszyscy w Polsce narzekamy na instytucję, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Fakt, składki są wysokie i potrafią skutecznie zniechęcić do założenia firmy.

Jednak należy zwrócić uwagę na to, że przez pierwsze 6 miesięcy od założenia działalności gospodarczej wysokość naszego ZUSu będzie wynosić jedynie 362,34 zł, czyli tylko wysokość składki zdrowotnej. Koszt do przeżycia i myślę, że to znaczne ułatwienie dla nowych przedsiębiorców. Przez kolejne 24 miesiące płacimy tzw. “mały ZUS” na preferencyjnych warunkach. Później? No cóż, później zaczynają się schodu i płacimy pełny ZUS, który dla niektórych może okazać się zbyt dużym kosztem.

Wiele firm upada za sprawą ZUSu, jednak przez ponad 2 lata mamy czas na to, by wypracować sobie takie przychody w firmie, że koszty ZUSu nie będą znaczącym problemem.

Niepewność zarobków

Dziś masz milion, jutro możesz nie mieć nic. W skrócie mniej więcej w ten sposób wygląda życie przedsiębiorcy.

Może jest to trochę przesadzone, ale fakt faktem, że własna firma to zawsze ryzyko finansowe. Jednego miesiąca możesz zarobić 50.000 zł, kolejny miesiąc możesz zamknąć ze stratą. Posada na etacie daje dużo większe bezpieczeństwo i stałe wpływy na konto. Jednak myślę, że to tylko pozorne bezpieczeństwo, bo kryzys koronawirusowy uświadomił nas jak niewiele potrzeba, by zburzyć pozorną harmonię. Dlatego moim zdaniem lepiej być przedsiębiorcą. Nie zawsze zarabiasz tyle samo, jednak jeżeli robisz dobrą robotę, a dodatkowo mądrze zarządzasz pieniędzmi budując poduszkę finansowa i inwestując, to skutecznie oddalasz się od bycia bankrutem.

Lepiej być więc przedsiębiorcą czy pracować na etacie?

Zarówno własny biznes jak i praca na etacie mają swoje plusy i minusy. Patrząc chociażby na ten tekst, można dojść do wniosku, że istnieje więcej argumentów przemawiających za tym, by pracować na swoim.

I uważam, że warto zacząć własny biznes. Fakt, jest to pewne ryzyko, jednak perspektywa samorealizacji, swobody oraz większych pieniędzy powinna pchać nas do przodu.

Wspomniałem, że biznes to ryzyko. Tak, jednak pod koniec życia bardziej będziesz żałował rzeczy, których nie zrobiłeś, niż rzeczy, które zrobiłeś. Dlatego warto zaryzykować, dać z siebie wszystko, wycisnąć z tego jak najwięcej i mieć satysfakcję. Jeżeli będziesz miał odpowiednio dużo determinacji, powinno się udać.