Jeżeli prowadzisz firmę lub jesteś pracownikiem, z pewnością przyda ci się przestrzeń cyfrowa do współpracy z innymi członkami przedsiębiorstwa.
Narzędziem, które ci to umożliwi może być Miro.
W tym artykule przejrzymy się możliwościom Miro, powiemy jakie są jego wady i zalety, ile kosztuje to rozwiązanie i czy warto z niego korzystać.
Czym jest Miro?
Miro to narzędzie oferujące wizualną przestrzeń roboczą, która umożliwia współpracę w firmie dzięki tworzeniu schematów blokowych.
Dzięki temu Miro umożliwia wizualizowanie pomysłów, planowanie pracy, oraz śledzenie postępów projektów.
Miro posiada również funkcje połączeń audio i wideo oraz udostępnianie ekranu, co wpływa na jeszcze większe możliwości współpracy
Narzędzie jest niezwykle użyteczne i łatwe w opanowaniu, co sprawia, że jest jednym z najlepszych w swojej branży.
Jakie funkcje posiada Miro?
Teraz opowiedzmy sobie jakie możliwości oferuje Miro.
1. Tablice cyfrowe
Miro oferuje tablice cyfrowe, na których możesz wizualnie przedstawiać swoje projekty i pomysły. Tablice te obsługują różne elementy, takie jak udostępnianie ekranu, wirtualne karteczki samoprzylepne, których można używać do zapisywania szybkich notatek, oraz narzędzia do rysowania, które umożliwiają odręczne szkicowanie lub tworzenie diagramów.
Dzięki tym funkcjom, Miro nie tylko odtwarza tradycyjne środowisko pracy, ale i pozwala na coś więcej, czyli współpracę i kontakt w czasie rzeczywistym z członkami zespołu niezależnie od ich lokalizacji.
2. Współpraca w czasie rzeczywistym
Dzięki temu, że wybrani przez ciebie użytkownicy dostają dostęp do tych samych tablic, a na dodatek Miro pozwala na udostępnianie ekranu, to możesz na bieżąco obserwować zmiany oraz przekazywać informacje zwrotne dzięki funkcjom komentowania i czatu.
Gdy zaprosisz współpracowników do wyświetlania lub edytowania tablic i są oni aktywni na tablicy, u góry pojawią się ikony, które ich reprezentują. Możesz zobaczyć, jak ich kursory poruszają się w czasie rzeczywistym lub ukryć je, jeśli wolisz. Istnieje również przycisk, który przenosi Cię do kursora dowolnej osoby, dzięki czemu możesz szybko zobaczyć, co aktualnie robi.
Do każdego projektu możemy zawrzeć notatkę (nie mylić z notatką samoprzylepną na tablicy). Na notatkach możemy wpisać prosty tekst, podsumowanie, czy plan spotkania.
Miro ma również łączność audio i wideo, która umożliwia prowadzenie rozmów ze współpracownikami podczas wspólnej pracy lub prezentacji tablicy.
3. Gotowe szablony
Tworzenie map myśli czy schematów od zera może być czasochłonne. Aby rozwiązać ten problem, Miro oferuje szeroki wybór gotowych szablonów do różnych celów.
Szablony są podzielone na kategorie, takie jak między innymi strategia i planowanie, mapowanie i diagramy, przepływy pracy, czy burze mózgów. W przybliżeniu szablonów jest około 500, więc każdy powinien znaleźć ten, który akurat pasuje do tego, czym się zajmuje. Istnieje także możliwość utworzenia szablonu niestandardowego.
Aby użyć szablonu, po prostu wybierasz go, a na tablicy pojawi się jego struktura, a twoim zadaniem jest jedynie podmienić dane zawarte w nim i dostosować dowolnie do swoich potrzeb dzięki paskowi narzędzi, który umożliwia dodawanie kształtów, tekstu, strzałek, tabel i innych elementów.
4. Możliwości głosowania
Dodatkiem, który znacznie wpływa na efektywność współpracy w Miro jest możliwość głosowania. Polega to na tym, że jedna osoba z projektu może do każdego elementu utworzyć głosowanie z wyborem “tak lub nie”.
Dodatkowo do głosowania można ustalić ramy czasowe, np. 1 minutę. W tym czasie pozostałe osoby w grupie wybierają czy są za pomysłami przedstawionymi na tablicy czy przeciw. Dzięki temu, że do głosowania możemy zaznaczyć kilka pomysłów na raz, na niektóre z nich możemy się zgadzać, a na niektóre zagłosować na nie.
5. Integracje
Miro możemy również zintegrować z innymi aplikacjami. W sumie jest ich ponad 150 i są to między innymi Teams, Google Drive, Notion, OneDrive, i wiele innych.
Dzięki tej możliwości dajemy sobie szansę na szybszy przepływ pracy i wymianę danych pomiędzy dwoma narzędziami bez konieczności przełączania z jednej aplikacji na drugą.
Przykładowo, jeśli korzystasz z Trello, możesz pobierać karty i wyświetlić je na tablicy. Jeśli używasz dysku w chmurze, wybraną zawartość również przeniesiesz z tych miejsc na Miro.
6. Dostępność
Miro działa w przeglądarce internetowej lub w aplikacji na macOS i Windows. Można również korzystać z aplikacji w telefonie z Androidem lub iOS.
Aby korzystać z Miro, potrzebujesz połączenia z internetem, ponieważ obsługa w trybie offline sprowadza się jedynie do wyświetlania wcześniej załadowanych tablic.
Cały interfejs Miro jest bardzo intuicyjny i prosty w użytkowaniu, nawet dla początkujących użytkowników.
Cennik
Miro jest dostępny w kilku pakietach cenowych. Istnieje darmowy plan, który zawiera podstawowe funkcje, taki jak dostęp do jednego obszaru roboczego z trzema edytowalnymi tablicami, szablonami stworzonymi przez społeczność Miro oraz możliwościami integracji.
Najtańszy pakiet to Starter z nieograniczoną liczbę tablic w jednym obszarze roboczym oraz z wieloma przydatnymi funkcjami, takimi jak historia wersji, narzędzia do współpracy, czaty wideo, ankiety, oraz większa kontrola nad tym, kto może wyświetlać i udostępniać Twoją pracę. Cena to $8 za osobę miesięcznie.
Plan Business pozwala na nieograniczoną liczbę obszarów roboczych z nieograniczoną liczbą tablic w każdym obszarze roboczym, jeszcze więcej integracji, czy pracę z osobami spoza Miro. Kosztuje on $16/miesięcznie za każdego członka zespołu.
Istnieje też wersja Enterprise dla większych organizacji z kontrolami administracyjnymi, zabezpieczeniami i wsparciem 24/7. Wycena jest indywidualna.
Z pewnością dla większości firm odpowiednie będą plany Starter i Business. Ich ceny nie są przesadnie wysokie w porównaniu do oferowanych funkcji oraz produktywności, jaką może wnieść to narzędzie.
Plusy i minusy
Plusy:
- Usprawnia współpracę
- Wiele funkcji
- Dużo integracji
- Łatwy w użyciu
Minusy:
- Wymaga stałego połączenia z internetem
Czy warto korzystać z Miro?
Miro to znakomite narzędzie do współpracy, które może być nieocenionym narzędziem w biznesie. Łączy ze sobą funkcje wielu aplikacji nie tylko do współpracy, ale i komunikacji.
Trudno znaleźć lepsze tego typu narzędzie. Jego ceny nie są wygórowane i Miro możemy testować za darmo, a w razie większych potrzeb, przesiąść się na wersję płatną.
Zapraszam cię również do zapoznania się z rankingiem najlepszych narzędzi do zarządzania projektami.