Jeżeli poszukujesz narzędzia do e-mail marketingu, jedną z propozycji może być Mailchimp.

W tym artykule poznasz jego funkcje, ceny, wady, zalety, oraz podpowiem, czy warto korzystać z tego narzędzia.

Zapraszam do recenzji Mailchimp.

Czym jest Mailchimp?

Mailchimp to popularne na rynku narzędzie do e-mail marketingu o ogromnej bazie aż 10 milionów klientów. Program umożliwia tworzenie, automatyzację, optymalizację, oraz wysyłkę kampanii mailowych.

Jest skierowany do właściwie każdej firmy, która chce zwiększać swoje zyski poprzez zdobywanie nowych klientów oraz oferowanie swoich produktów lub usług już istniejącym.

Jakie funkcje oferuje Mailchimp?

Najważniejsze funkcje oferowane przez Mailchimp to:

1. Edytor wiadomości “przeciągnij i upuść”

Tworzenie wiadomości e-mail w Mailchimp jest niezwykle proste z dwóch powodów.

Pierwszym jest fakt, że w Mailchimp istnieje około 150 gotowych szablonów e-mail. Oznacza to, że możesz wybrać już istniejący szablon i jedynie podstawić do niego dane, takie jak logo twojej firmy, oraz treść.

Szablony te można posortować na kategorie, takie jak cel wiadomości, branża twojej firmy, lub styl. Istnieje także możliwość stworzenia wiadomości od postaw, bez używania szablonu.

Po wyborze szablonu, czeka na nas edytor wiadomości “przeciągnij i upuść”. Jak sama nazwa wskazuje, elementy naszej wiadomości możemy w nim po prostu przeciągać i umieszczać na podglądzie wiadomości.

Edytor Mailchimp jest bardzo rozbudowany i pozwala zmieniać wiele rzeczy. Mamy możliwość zmiany czcionek, obrazków, przycisków, czy kolorów. Innymi słowy, możemy w nim dowolnie edytować każdy element.

Ciekawą funkcją w edytorze jest “Creative Assistant”, który z pomocą sztucznej inteligencji sam wygeneruje twoją wiadomość na podstawie wprowadzonych przez ciebie wskazówek.

2. Automatyzacje

Funkcja bez której narzędzie do e-mail marketingu nie może istnieć to tworzenie automatyzacji. Automatyzacje to nic innego jak wysyłanie automatycznych wiadomości e-mail do twoich klientów na podstawie wybranej przez ciebie akcji.

Przykładowo, możesz ustawić automatyczną sekwencję e-maili, która jest wysyłana do osób, które porzuciły koszyk w twoim sklepie internetowym, czy też do osób, które zakupiły twój produkt i chcesz wysłać im potwierdzenie.

Mailchimp w tym przypadku również udostępnia gotowe szablony, co na pewno jest pomocne dla osób, które chcą oszczędzić czas, oraz nie mają dużej wiedzy jak działają lejki sprzedażowe.

Szablonów mamy ponad 100. Również istnieje bardzo szerokie pole ich edycji oraz ustawiania częstotliwości wysyłki.

3. Tworzenie landing page’ów

Aby nie zostać w tyle, Mailchimp tak jak swoja konkurencja oferuje możliwość tworzenia stron lądujących, na których możesz umieścić formularz do zapisania się na twój newsletter.

Tak jak poprzednie, tutaj również mamy możliwość skorzystania z gotowych szablonów, choć jest ich jedynie 7.

Edytor “przeciągnij i upuść” pozwala stworzyć stronę lądującą i modyfikować dowolny element, co sprawia, że każdy, nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy mogą stworzyć prostą stronę lądującą.

4. Analityka

Mocną stroną Mailchimp są zaawansowane statystyki naszych kampanii.

Są one dosyć dogłębne i pozwalają monitorować takie dane, jak procent otwartych wiadomości, liczbę osób, które wypisują się z newslettera, czy skuteczność lejka sprzedażowego.

Ciekawą opcją jest też statystyka otwierania wiadomości według zawartości tematu i nagłówka, co pozwoli wybrać nam te treści, które najlepiej angażują odbiorców.

5. Segmentacja odbiorców

Mailchimp umożliwia grupowanie odbiorców na podstawie różnych kryteriów, takich jak dane demograficzne, lokalizacja i inne.

Aby utworzyć segment, musimy najpierw dodać naszych subskrybentów. Możemy to zrobić ręcznie, zaimportować swoją listę z innej usługi, lub skopiować adresy z pliku CSV lub arkusza kalkulacyjnego.

Po stworzeniu nowej listy kontaktów, zostaniesz przeniesiony do kreatora segmentów, aby pogrupować nowe kontakty na podstawie tagów, danych osobowych, aktywności i sposobu ich pozyskania.

6. Integracje

Ponadto, Mailchimp oferuje bardzo dużo, bo ponad 300 integracji z innymi platformami, co pozwoli na wymianę danych z takimi serwisami, jak na przykład X, Shopify, czy Woocommerce,

Z pewnością z większości z nich nie skorzystamy, jednak sam fakt, że liczba integracji jest dużo większa niż u konkurencji, która ma ich zwykle kilka lub kilkanaście, jest dużym plusem.

Cennik

Mailchimp oferuje kilka planów cenowych.

Free: Darmowy plan do 500 kontaktów, 1000 wysłanych e-mail miesięcznie, jednak okrojony o wiele ważnych funkcji, takich jak automatyzacje, czy mniejszą liczbę szablonów.

Essentials: Plan rozpoczyna się od 12 euro na miesiąc. Można w nim wysłać nie więcej niż 5000 e-maili. Automatyzacje są limitowane jedynie do czterech akcji. Nie posiada segmentacji odbiorców.

Standard: Cena to 18 euro miesięcznie, jednak również nie jest to w pełni funkcjonalny plan, ponieważ przy 500 odbiorcach, wyślemy 6000 wiadomości w miesiącu. Poza tym brak w nim darmowej usługi przenoszenia danych.

Premium: W pełni funkcjonalny plan, który kosztuje od 323 euro miesięcznie. Nie ma w nim limitu kontaktów, lecz im więcej kontaktów, tym więcej zapłacimy.

Warto zaznaczyć, że powyższe ceny tyczą się 500 kontaktów. Im większa lista, tym nominalnie zapłacimy więcej, jednak cena za jeden kontakt będzie średnio niższa. Ogólnie ceny Mailchimp są dość wysokie, co zrozumiałe dla platformy o takiej renomie.

Dodatkowo w odróżnieniu od innych platform do e-mail marketingu, Mailchimp jako jeden kontakt liczy każdy, nawet zduplikowany, lub nieaktywny adres e-mail, co z pewnością czyni tę platformę jeszcze mniej atrakcyjną cenowo.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Dostępny plan darmowy
  • Segmentacja kontaktów
  • Prosty w użyciu edytor wiadomości i landing page’ów

Minusy:

  • Dość wysokie ceny
  • Brak języka polskiego

Czy warto korzystać z Mailchimp?

Mailchimp z pewnością nie zawiedzie każdego, kto poszukuje dobrego i prostego w użyciu narzędzia do e-mail marketingu. Z Mailchimp utworzymy wiadomości, automatyzacje, strony lądujące, a także zapoznamy się ze szczegółowymi statystykami naszej kampanii.

Ze względu na cenę na pewno nie można powiedzieć, że jest to program dla każdego. Jeśli poszukujesz czegoś równie dobrego a bardziej przystępnego cenowo, zobacz mój ranking najlepszych narzędzi do e-mail marketingu.