Copy.ai to kolejne popularne narzędzie, które powstało wraz z rewolucją związaną ze sztuczną inteligencją.

W tym artykule przyjrzymy się możliwościom Copy.ai oraz zdecydujemy czy warto z niego korzystać.

Czym jest Copy.ai?

Copy.ai to narzędzie AI przeznaczone do tworzenia różnego rodzaju treści, takich jak artykuły na strony internetowe, teksty do reklam, opisy do filmów na YouTube, i wiele, wiele więcej.

Narzędzie to nie jest tylko przeznaczone dla copywriterów, ale i do osób z działów sprzedaży, HR, czy PR, ponieważ Copy.ai może również pomóc w analizie trendów rynkowych, rozpisywaniu strategii, czy nawet w analizowaniu profili LinkedIn.

Aby wygenerować określony tekst z Copy.ai, wystarczy tylko przejść do zakładki “Chat”, gdzie albo możemy wpisać komendę tekstową, albo wybrać spośród wspomnianych wcześniej szablonów komend.

Dla kogo przeznaczone jest Copy.ai?

Narzędzie Copy.ai jest przeznaczone dla różnych grup użytkowników, którzy potrzebują wsparcia w tworzeniu treści tekstowych. Mogą być to między innymi:

Marketerzy i specjaliści ds. marketingu cyfrowego: Copy.ai pomoże w tworzeniu treści do kampanii reklamowych, postów na blogi, e-mail marketingu, postów w mediach społecznościowych i innych materiałów promocyjnych.

Copywriterzy i twórcy treści: Pomoc w generowaniu pomysłów na artykuły, pisanie tekstów na strony internetowe, tworzenie opisów produktów, scenariuszy wideo i innych form treści.

Właściciele małych firm i startupów: Tworzenie treści marketingowych i promocyjnych bez konieczności zatrudniania profesjonalnego copywritera.

Blogerzy i influencerzy: Pomoc w generowaniu pomysłów na posty, tworzenie treści angażujących czytelników oraz optymalizacja treści pod kątem SEO.

Menadżerowie mediów społecznościowych: Tworzenie treści do postów na platformach społecznościowych, planowanie kampanii, pisanie nagłówków i opisów, które przyciągną uwagę odbiorców.

Agencje marketingowe: Zwiększenie efektywności tworzenia treści dla klientów, szybkie generowanie pomysłów i tekstów do kampanii reklamowych.

Specjaliści SEO: Generowanie treści zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek, które mogą pomóc w poprawie pozycji stron internetowych w wynikach wyszukiwania.

Jakie funkcje oferuje Copy.ai?

Copy.ai możemy podzielić na dwie główne funkcji.

Generowanie tekstów

Najważniejszą funkcję Copy.ai jest zakładka “Czat”, w której mamy do dyspozycji okno czatu podobne do tego z ChatGPT. Jest ono jednak bardziej wzbogacone o funkcje.

Tak jak wspomniałem, w czacie możemy stworzyć wiadomość tekstową o dowolnej treści, np. “Napisz mi artykuł na 500 słów na temat lasów w Polsce.” Jeśli używałeś ChatGPT, z pewnością będziesz wiedzieć w jaki sposób korzystać z tej funkcji.

Copy.ai idzie jednak o krok dalej i oferuje kilka usprawnień do czatu. Przykładowo, do czatu możemy dołączyć plik oraz pracować z nim. Na potrzeby artykułu, dołączyłem fakturę VAT. Copy.ai co prawda nie potrafił stwierdzić jaki to rodzaj dokumentu, ale gdy zapytałem jaka na fakturze widnieje kwota, poradził sobie doskonale.

W czacie znajdziemy również zakładkę “Browse Prompts”. Po kliknięciu w nią naszym oczom ukaże się około 100 gotowych komend podzielonych na kategorie. Są to profesjonalnie zaprojektowane komendy tak, aby uzyskać jak najlepszą odpowiedź.

Przykładowo, aby stworzyć tekst do reklamy na Facebooku napisałbym mniej więcej coś takiego “Stwórz mi tekst do reklamy na Facebooku mojego kursu, tekst ma być przekonujący do zakupu”. Gotowe komendy Copy.ai są bardziej zaawansowane i skuteczne, ze skupieniem na grupę docelową, benefity, czy wezwanie do działania.

Oprócz tego, podczas tworzenia tekstów możemy korzystać z głosu marki. Ta opcja działa w ten sposób, że załączasz tekst, np. z twojego bloga, a Copy.ai wygeneruje żądany przez ciebie tekst w podobnym tonie co załączony plik. Dzięki temu twoje teksty będą spójne pod względem tonu, sposobu pisania, słownictwa, czy formatowania.

Przepływy pracy

Copy.ai posiada również zakładkę “Workflows”. Służy ona do tego, aby obsługiwać bardziej złożone zadania składające się z kilku lub nawet kilkunastu kroków.

Możemy tutaj ustawić zadanie, które polega na wyszukiwaniu i wyodrębnianiu informacji ze źródeł online w celu wygenerowania treści.

Mamy różne szablony przepływów zadań. Dla przykładu wybrałem szablon analizy danej firmy. Wystarczyło tylko wkleić URL danej firmy a Copy.ai wykona za nas analizę.

Szczerze mówiąc gotowa analiza nie była zbyt odkrywcza. Copy.ai przeskanował stronę wybranej przeze mnie firmy, by dać mi informacje, które już wiedziałem lub które są tam ogólnodostępne.

Może być to jednak dobry sposób na to, aby zaoszczędzić czas. Jeżeli robimy wiele zadań związanych z powtarzaniem tych samych czynności, to Copy.ai pozwoli w szybki sposób zrobić to za nas.

Pamiętajmy tylko o tym, że każde zadanie pobiera z naszego konta tzw. kredyty. Na początek dostajemy ich 200, a za każdym razem gdy przeprowadzamy zadanie ich liczba się pomniejsza w zależności od złożoności zadania.

Copy.ai organizuje zadania w podzadania, a żądane informacje możesz też znaleźć w postaci tabeli, gdzie możemy modyfikować elementy i formatować je do CSV.

Aby opanować przepływy pracy, na pewno należy spędzić nad nimi trochę czasu, by się ich nauczyć, jednak ostatecznie ta funkcja potrafi zaoszczędzić masę czasu.

Czy jakość generowanych wiadomości przez Copy.ai jest wysoka?

Aby przetestować jakość generowanych tekstów, napisałem przykładową komendę i poprosiłem o stworzenie 20 pomysłów na artykuły na Facebooka. Odpowiedź była dość satysfakcjonująca a pomysły ciekawe. Copy.ai z pewnością wziął pod uwagę to, że pomysły na artykuły dla Facebooka powinny być nieco inne, niż pod SEO i właśnie takie mi zaproponował.

Skorzystałem jeszcze z gotowych szablonów. Wybrałem szablon stworzenia kopii do reklamy na Facebooku. Szablon jest domyślnie po angielsku i musimy tylko podmienić niektóre dane, a także dopisać swoją komendę w razie potrzeby. Jeżeli chodzi o rezultat, również był on zadowalający. Możemy jeszcze dodać komendę “translate to Polish”, aby uzyskać wynik w języku polskim.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, zleć Copy.ai drobne zadania, takie jak tworzenie opisów produktów lub nakreślanie struktury postów na blogu. Zawsze możesz dostosować odpowiedź, aby jeszcze bardziej ulepszyć wyniki lub dodać konkretną wiedzę.

W przypadku większych zadań pamiętaj, aby sprawdzić dane wyjściowe ze źródłami znalezionymi w Internecie, aby upewnić się, że są wiarygodne, dokładne i nie zawierają plagiatu

Ile kosztuje Copy.ai?

Copy.ai jest oferowany w 3 planach.

Plan darmowy posiada miesięczne ograniczenie do 2000 słów łącznie we wszystkich czatach, co może być sporym ograniczeniem i możemy zużyć taką liczbę już w ciągu jednego dnia.

Aby zdjąć ten limit, należy skorzystać z planu Starter za $36/mies.

Plan Advanced za $186/mies. jest dodatkowo wyposażony w 2000 kredytów do przepływu zadań z jednego konta może korzystać 5 osób.

Najbardziej atrakcyjnym planem dla większości osób będzie więc Starter.

Plusy i minusy Copy.ai

Plusy:

  • Dobra jakość i szybkość tworzonych treści
  • Możliwość dodania głosu marki
  • Gotowe szablony
  • Możliwość wykonywania bardziej złożonych zadań

Minusy:

  • Funkcja przepływów pracy może być trudna do nauki

Czy warto korzystać z Copy.ai?

Copy.ai to z pewnością jedna z najpopularniejszych aplikacji do tworzenia treści z pomocą AI. Jakość generowanych tekstów jest bardzo dobra a atrakcyjności dodaje fakt, że istnieją gotowe szablony, które są dość zaawansowane i skuteczne.

Dodatkowo Copy.ai wyposażone jest w fajną funkcję przepływu zadań, która wyręczy nas w wielu bardziej złożonych kwestiach, takich jak analizowanie konkurencji, wyszukiwanie kluczowych informacji ze stron internetowych, czy analizy przychodów firm.

Z pewnością warto skorzystać z Copy.ai, zwłaszcza, że możemy zrobić to za darmo.