Jeżeli poszukujesz dysku w chmurze, z którego będziesz korzystać do użytku prywatnego lub biznesowego, Comarch IBARD może być dla ciebie jedną z opcji.

Czy warto z niego korzystać? Jakie ma funkcje? Jakie są jego wady i zalety?

Zapraszam do recenzji Comarch IBARD.

Czym jest Comarch?

Comarch to znana firma IT, która tworzy rozwiązania informatyczne dla biznesu już od 1993 roku. Przy okazji zatrudnia aż około 7000 osób.

W swojej ofercie ma wiele produktów przeznaczonych zarówno dla korporacji, jak i małych biznesów.

Jedną z takich usług jest dysk w chmurze o nazwie IBARD, który cały czas zyskuje na popularności.

Jakie funkcje posiada Comarch IBARD?

Panel główny po zalogowaniu się do naszego konta IBARD wygląda dość ładnie i przejrzyście. Po lewej stronie mamy listę funkcji a w centralnym miejscu dowiemy się głównie o ostatnich działaniach oraz dostępnym miejscu na dysku.

Aby przesłać pliki na chmurę IBARD, przechodzimy do zakładki moje dane–>moje pliki, po czym klikamy przycisk “prześlij”, co umożliwi nam wybranie pliku z komputera.

Przesyłanie pliku przebiega szybko, choć czas będzie zależny od prędkości naszego internetu. W moim przypadku, gdzie szybkość wysyłania to 50 MB/s, a szybkość pobierania 300 MB/s, byłem w stanie przesłać plik o wielkości 155 MB na dysk w ciągu 26 sekund. Wynik ten jest bardzo zbliżony do innych uznanych dysków w chmurze.

Nie musimy ograniczać się tylko do przesłania jednego pliku i możemy wysyłać całe foldery. Dodatkowo przesyłanie danych jest zabezpieczone przez szyfrowanie SSL, przez co nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do twoich danych.

Pliki możemy dodawać do ulubionych, przenosić do innych folderów, czy zmieniać ich nazwy.

Możemy je również otwierać i edytować. Przykładowo, jeśli na dysku w chmurze mamy plik tekstowy, to po otwarciu go mamy dostęp do całkiem zaawansowanego edytora tekstowego, gdzie możemy wprowadzać zmiany, a następnie otwierać dowolną wersję po każdym zapisie.

W moim przypadku edytor tekstowy działał dość wolno i musiałem poczekać 10-15 sekund aż wszystko się załaduje i będzie można rozpocząć edycję.

Możemy także przeglądać zdjęcia czy odtwarzać pliki muzyczne.

Każdy plik możemy udostępnić innej osobie w postaci linku do wysłania. Dodatkowo możemy ustawić hasło dostępu do wysyłanego pliku oraz datę wygaśnięcia, co znacznie wpłynie na bezpieczeństwo danych. Jest też opcja monitorowania statystk pobrań udostępnionych plików.

Jeśli twoi współpracownicy posiadają konto Comarch, możesz im udostępnić plik podając ich e-mail, dzięki czemu wymienisz dane w czasie rzeczywistym. Zdefiniujesz także grupy i uprawnienia oraz podzielisz konto główne na wielu użytkowników.

Na pewno ważną funkcją jest backup danych, który możemy modyfikować potrzeby. Przykładowo możemy ustawić tak, by kopie zapasowe naszego dysku tworzyły się automatycznie codziennie, co tydzień, lub w innych odstępach czasowych, ustawiając przy tym konkretną godzinę.

Dodatkowo w IBARD zrobimy też backup plików znajdujących się na naszym komputerze. Możemy wybrać konkretne pliki lub zrobić backup całego dysku, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o utratę naszych danych. Pamiętajmy tylko, by do tego celu pobrać aplikację Comarch IBARD dostępną na Windows. Niestety nie pobierzemy aplikacji na komputery Apple.

IBARD wyposażony jest również w folder synchronizacji, który pozwala na pracę nad twoimi dokumentami w czasie rzeczywistym na dowolnym urządzeniu. Pliki które znajdują się w folderze SYNC, możesz edytować na swoim smartfonie a zmiany widoczne będą od razu w chmurze oraz dla osób którym plik jest udostępniony.

Dostępna jest również aplikacja Comarch IBARD na iOS oraz Android, która również pozwala na dostęp do naszych danych, a dodatkowo możemy wykonać z niej backup plików z telefonu oraz kontaktów. Można również skanować dokumenty, tworzyć PDFy i od razu wysyłać je do klientów.

Cennik

Ceny Comarch IBARD są uzależnione od potrzebnego nam miejsca. Na początek dostajemy darmowy pakiet do testów na 30 dni z 500 GB miejsca. Następnie musimy przesiąść się na płatny plan.

Ekonomiczny: 100 GB miejsca za 30 zł miesięcznie lub 300 zł za 12 miesięcy.

Standard: 200 GB miejsca w cenie 60 zł miesięcznie lub 600 zł/rok.

Biznes: 500 GB za 180 zł miesięcznie lub 1800 zł rocznie.

Biznes 1TB: 1 TB za 300 zł co miesiąc lub 2900 zł na rok.

Jeżeli potrzebujesz więcej miejsca lub dodatkowych konfiguracji, musisz skontaktować się z Comarch w celu indywidualnej wyceny.

Ceny pakietów Comarch IBARD są moim zdaniem dość wysokie w porównaniu do konkurencji. Chmura z pewnością jest bardzo funkcjonalna, ale na pewno nie należy do czołówki, jeśli chodzi o opłacalność.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Stała synchronizacja
  • Backupy plików z komputera
  • Aplikacja mobilna

Minusy:

  • Wysokie ceny
  • Edytor tekstu wymaga poprawy

Czy warto korzystać z Comarch IBARD?

IBARD to dysk w chmurze polskiej firmy Comarch, który ma naprawdę duże możliwości i jest skrojony pod potrzeby biznesowe, jednak można również korzystać z niego do celów prywatnych. Posiada funkcje synchronizacji, backupów, szybkiego przesyłania plików i jest wyposażony w aplikację mobilną.

Nie jest to tanie rozwiązanie i wymaga pewnych poprawek, jeśli chodzi o edytor tekstu. Jeśli chcesz wypróbować ten dysk, kliknij tutaj. A jeśli chcesz poznać mój ranking najlepszych dysków w chmurze i dowiedzieć się którą pozycję zajmuje Comarch IBARD, przejdź do tego artykułu.