Chmura MEGA powstała w 2013 roku. Od tego czasu zdobyła sobie bardzo stabilną pozycję na rynku dzięki ciągłym ulepszeniom.

Co wyróżnia tę chmurę to między innymi nacisk na prywatność usługi, oraz bezpieczeństwo.

Jeśli nie wiesz, czy warto zacząć korzystać z MEGA.io, to w tym artykule zaprezentuję ci tę chmurę oraz jej możliwości, abyś mógł podjąć ostateczną decyzję.

Ceny

Chmura MEGA oferuje jeden plan całkowicie ca darmo. Jest on co prawda mocno ograniczony, bo mamy tylko 20 GB miejsca w chmurze, ale jest to dobra opcja, żeby zapoznać się z działaniem tej usługi.

Kolejne 5 GB można uzyskać na przykład za zaproszenie do usługi każdego znajomego. Można też zdobyć cenne gigabajty miejsca, np. instalując aplikację MEGA na telefon, czy za weryfikację numeru telefony. Te darmowe gigabajty są ważne przez rok.

mega.io dysk

Oprócz tego mamy 4 płatne plany, które cenowo prezentują się następująco:

mega.io cennik

Ich ceny zależą od powierzchni oraz transferu. Można zaoszczędzić 16%, opłacając plany z góry za cały rok.

Warto też wspomnieć o specjalnym cenniku dla firm, gdzie możemy wybrać sobie według własnych potrzeb liczbę użytkowników, powierzchnię oraz limit transferu.

Łatwość użytkowania

Interfejs strony jest bardzo prosty i przejrzysty, Nawet logując się po raz pierwszy do MEGA możemy łatwo domyślić się gdzie jest to, czego potrzebujemy.

mega.io panel główny

Oprócz korzystania z MEGA w przeglądarce, możemy również pobrać aplikację na Windowsa, Maca, lub Linuxa.

W aplikacji na komputer możesz głównie wgrywać i synchronizować pliki.

W MEGA dostępny mamy również szyfrowany czat. Działa on w taki sposób, że tworzymy link czatu i przesyłamy go do danej osoby. Gdy czat będzie prowadzony, to dzięki szyfrowaniu nikt nie ma do niego dostępu, nawet firma MEGA. Aby druga strona mogła z nami pisać, również musi mieć założone konto na MEGA.

Podczas testowania MEGA, prędkości wysyłania i pobierania były na dość wysokim poziomie, choć nie były oszałamiające. Przy przepustowości łącza 100 Mb/s, można przesłać plik o rozmiarze 1 GB w około 7-8 minut.

Dostępne funkcje

MEGA działa zarówno na pulpicie komputera, w przeglądarce, jak i na telefonie.

Przy pierwszym uruchomieniu oferowana jest opcja pełnej synchronizacji wszystkich plików w katalogu domowym lub synchronizacja wybiórcza. 

Można przesyłać plik o dowolnym rozmiarze, o ile nie przekraczasz ogólnego limitu, a usługa obsługuje również wersjonowanie. Wersjonowanie umożliwia powrót do poprzednich stanów plików i jest przydatne, jeśli wprowadzono zmiany, które trzeba będzie później wyświetlić lub wycofać.

W usłudze MEGA można udostępniać pliki oraz foldery. Można to zrobić standardowo, generując link do pliku i wysyłając go drugiej osobie. Fajnym dodatkiem jest możliwość wygenerowania klucza szyfrującego, czyli tak jakby hasła, aby druga osoba mogła otworzyć plik. Daje to dodatkową ochronę.

Jest również opcja dodania daty ważności, do której osoba może otworzyć plik, ale jest to dostępne w płatnych wersjach.

mega.io pobieranie

Podczas udostępniania jesteśmy ostrzegani o tym, aby nie udostępniać nielegalnych plików. MEGA nie może bowiem ingerować w żadne pliki ze względu na to, że są one szyfrowane, dlatego prosi nas, aby zachowywać się w sposób legalny na ich platformie.

Warto wspomnieć, że rodzaj szyfrowania w MEGA to AES 256-bit.

Tak jak już wspominałem, w MEGA jest też dostępna funkcja czatu. Jest to przeznaczone głównie dla firm i służy raczej do szyfrowanej komunikacji między pracownikami. Dzięki temu wszystko to, co jest tam pisane i przesyłane na pewno nigdzie nie wycieknie.

Bezpieczeństwo

MEGA jest tak popularne na rynku serwerów w chmurze głównie dzięki kompleksowemu podejściu do bezpieczeństwa. Cała platforma jest bowiem szyfrowana, co sprawia, że nikt nie może odczytać niczego, co znajduje się na naszym koncie- nawet pracownicy MEGA.

Szyfrowanie obejmuje też hasła. Oznacza to, że jeśli zapomnisz hasła, utracisz też bezpowrotnie swoje konto, dlatego lepiej zapisać je sobie w innych miejscach.

Przy pierwszym logowaniu do MEGA pobierze też nam się klucz odzyskiwania, którego warto mieć w komputerze. Dzięki temu jeśli zapomnimy hasła, możemy wpisać ten klucz i odzyskać dostęp do konta.

Jeśli nie mamy ani klucza, ani hasła, odzyskiwanie konta może być niezwykle trudne.

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to warto wspomnieć o tym, że usługa MEGA posiada otwarty kod źródłowy. Dzięki temu każdy profesjonalista może mieć do niego dostęp i na bieżąco sprawdzać, czy MEGA aby na pewno odpowiednio szyfruje konta i dotrzymuje słowa.

Czy warto korzystać z chmury MEGA?

Podsumowując, chmura MEGA bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Ma bardzo minimalistyczny i prosty w obsłudze interfejs a przede wszystkim kładzie duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo.

Będzie to też dobry wybór dla firm, ponieważ można łatwo zarządzać użytkownikami, udostępniać pliki osobom spoza MEGA oraz tworzyć szyfrowane czaty pomiędzy pracownikami i nie tylko.

W porównaniu do innych dysków w chmurze może tu brakować dostępu do pakietu biurowego, jednak konkurencyjna cena nadrabia ten brak.