Szukasz programu do faktur? A może potrzebny ci jeszcze program do obsługi magazynu?

Jeśli tak, to abcFaktury może być jednym z programów, które rozwiążą twój problem.

Czy ten program spełni twoje potrzeby? Jakie ma funkcje i jakie są jego plusy i minusy?

Zapraszam do recenzji abcFaktury.

Czym jest abcFaktury?

abcFaktury to oprogramowanie do zarządzania firmą, które oferuje między innymi możliwość wystawiania faktur, obsługę magazynu, czy prowadzenie kartoteki klientów.

Oprogramowanie zostało stworzone przez firmę programistyczną BinSoft z siedzibą w Szczytnie.

abcFaktury dostępne jest do pobrania na komputer. Program jest stale rozwijany i przystosowywany do obecnych standardów.

Jakie funkcje posiada abcFaktury?

Z abcFaktury możemy korzystać w formie programu na komputer. Jest on dostępny zarówno na system Windows, jak i MacOS, co jest plusem, ponieważ większość testowanych przeze mnie tego typu programów jest udostępniane tylko na Windowsa.

Rozmiar programu nie jest początkowo duży, ale warto mieć przynajmniej 1 GB wolnego miejsca na dysku, by komfortowo z niego korzystać.

Pierwszą funkcją abcFaktury jest oczywiście wystawianie faktur. Nie jesteśmy ograniczeni do wystawiania faktur VAT, bo możemy również generować inne dokumenty sprzedażowe, takie jak pro formy, paragony, korekty, rachunki, itp.

Jeżeli chodzi o łatwość wystawiania faktury, to na początku miałem pewne problemy. Podczas dodawania produktu na fakturę musiał być on najpierw dodany na magazynie. Jeśli ktoś nie prowadzi magazynu, trzeba oznaczyć tę opcję w ustawieniach i miałem trochę problemów ze znalezieniem odpowiedniej pozycji, lecz koniec końców udało mi się dodać towar na dokument.

Ceny wyliczają się automatycznie, a wszystkie potrzebne pola na fakturze, takie jak data wystawienia, nr dokumentu, forma płatności, itd. są dostępne i można je modyfikować do własnych potrzeb.

Aby dodać nabywcę, wystarczy nam jego numer NIP, ponieważ dane, takie jak nazwa firmy i adres pobierzemy automatycznie z oficjalnej bazy GUS. Przy zamykaniu faktury możemy zapisać klienta w systemie.

Towary i usługi możemy sprzedawać w dowolnej walucie. Faktury można drukować w innych językach- angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim oraz dwujęzyczne. Opcji zmiany języka szukałem dość długo, ale ostatecznie znalazłem ją w zakładce inne–>zaawansowane podczas wystawiania faktury.

Faktura gotowa do druku prezentuje się tak jak poniżej. Co do konfiguracji faktury, możemy jeszcze wgrać logo naszej firmy, by pojawiało się na dokumentach. Są również gotowe szablony faktur.

Po stworzeniu faktury zapisuje się ona w systemie. Możemy też udostępnić ją klientowi, jednak jest potrzebny do tego zakup usługi bsxCloud.

W abcFaktury możemy również generować pliki kontrolne JPK, takie jak JPK-V7M, JPK-V7K, JPK-FA i JPK-MAG za dowolnie wybrany przez nas okres.

Ponadto do programu możemy też dodawać dokumenty kosztowe, aby również je wziąć pod uwagę gdy generujemy pliki kontrolne, monitorujemy finanse, czy chcemy eksportować dane do programów księgowych. Proces dodawania kosztu jest podobny jak wystawianie faktury, czyli polega po prostu na uzupełnieniu odpowiednich pól.

W programie możemy zapisywać naszych kontrahentów wraz ze wszystkimi szczegółami oraz zgonie z ochroną danych osobowych.

Jeżeli chodzi o program magazynowy, to jest on dość obszerny i znajdziemy w nim praktycznie wszystkie potrzebne nam funkcje.

Możemy wprowadzać produkty, przypisywać do nich ceny, kody GTU, a nawet zapisywać marże, a gdy sprzedamy produkt poniżej progu opłacalności, zostaniemy o tym ostrzeżeni.

Możemy generować wiele dokumentów magazynowych, w tym między innymi przyjęcie zewnętrzne, rozchód zewnętrzny, ale i spis z natury i inwentaryzacje.

Nie musimy ograniczać się tylko do jednego magazynu, ponieważ możemy dodać więcej pozycji.

Z dodatkowych funkcjonalności warto wymienić jeszcze obszerne raporty i statystyki, które możemy dowolnie filtrować i sprawdzać przychody i wydatki.

abcFaktury ponadto wyposażone jest również w możliwość modyfikacji wyglądu programu, notatki i zadania, obsługę split payment, wezwania do zapłaty, czy obsługę płatności KP/KW.

Ile kosztuje abcFaktury?

abcFaktury można testować za darmo przez 30 dni. Możemy wybrać czy chcemy testować moduł z magazynem czy bez magazynu. Po tym czasie musimy wybrać jeden z trzech pakietów:

Podstawowy za 0 zł: Jest to pakiet do 10 dokumentów na miesiąc.

Najchętniej wybierany za 119,88 netto/rok: Nieograniczona liczba dokumentów sprzedażowych i do 10 dokumentów magazynowych.

Dla mniejszych firm za 155,88 netto/rok: Bez ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dokumentów i funkcje.

Cenowo porównując abcFaktury do konkurencji, trzeba uznać ten program za niedrogi.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Niskie ceny
  • Dostępny na Windows i MacOS
  • Rozbudowany magazyn

Minusy:

  • Wymaga dopracowania, jeśli chodzi o obsługę

Czy warto korzystać z abcFaktury?

abcFaktury to bardzo funkcjonalny program z wieloma możliwościami. Jeśli chodzi o jego użytkowość, powinien mieć wszystko, czego potrzebujesz do fakturowania i magazynu.

Testowanie tego programu zajęło mi dłużej niż zwykle, ponieważ spędziłem sporo czasu na odszukiwaniu odpowiednich ustawień i moim zdaniem powinno być to poprawione, by program był bardziej intuicyjny. Zapraszam cię również do mojego rankingu programów do faktur z magazynem, którego stale aktualizuję.