Klasyczne tworzenie prezentacji to proces bardzo czasochłonny.
Na szczęście możesz skorzystać z generatorów prezentacji, które z pomocą sztucznej inteligencji potrafią stworzyć dla ciebie prezentację w przeciągu kilku minut.
W tym artykule poznasz 7 najlepszych darmowych generatorów prezentacji AI. Przyznam, że samo wyszukanie darmowych generatorów zajęło mi dłużej, niż napisanie artykułu, ale dzięki temu masz pewność, że wszystkie pozycje na tej liście spełnią twoje oczekiwania.
Zaczynajmy.
1. Gamma.app
Gamma app to prawdopodobnie najlepszy darmowy generator prezentacji AI. Narzędzie to potrafi w kilka minut utworzyć ładnie wizualnie prezentacje wraz ze szczegółową treścią, oraz obrazkami.
Aby rozpocząć pracę z Gamma.app, skorzystaj z darmowego planu i utwórz konto. Następnie wpisujesz szczegółową komendę na jaki temat ma być prezentacja, a także zatwierdzasz lub edytujesz zasugerowane przez AI tematy, oraz wybierasz szablon. Po kilku minutach prezentacja jest gotowa.
Gotowa prezentacja może być przez nas dowolnie edytowana pod kątem treści, czy multimediów. Możemy też dodać do niej GIFy, filmy, czy wykresy. Na plus można zaliczyć dużą bibliotekę szablonów, oraz integrację z Power Point i Google Slides. Prezentację wyeksportujemy w popularnych formatach PPT i PDF.
Ogólna jakość treści w prezentacjach jest wysoka. W moim przypadku na temat lasów w Polsce, Gamma.app utworzyła bardziej niż podstawową prezentację, obejmującą najważniejsze aspekty, takie jak podział lasów według typu, powierzchnie, ciekawostki, zagrożenia, itp. Dodane zostały również zdjęcia, osie czasu i tabele.
Interfejs Gamma.app jest niezwykle prosty, dzięki czemu prezentację utworzymy bez problemu nawet przy pierwszym korzystaniu z narzędzia.
Gamma.app jest darmowa, choć w darmowym planie mamy do wykorzystania maksymalnie 400 kredytów, co wystarczy na około 10 prezentacji, które mogą mieć maksymalnie 10 slajdów. Jeśli chcemy dodać więcej slajdów, musimy skorzystać z płatnych planów.
Jeśli chcesz przeczytać więcej o Gamma.app, zapraszam cię do tego artykułu.
2. Presentations.ai
Presentations.ai potrafi tworzyć wysokiej jakości prezentacje z obrazami, obszerną treścią, oraz ładnymi wykresami danych.
Aby zacząć korzystać z narzędzia, kliknij „Try for free” i podaj swój e-mail. Następnie wprowadź komendę, a prezentacja utworzy się automatycznie.
Narzędzie posiada aż ponad 1000 szablonów do różnych zastosowań, między innymi biznesowych, edukacyjnych, sprzedażowych i marketingowych. Możesz dostosować tekst, grafikę i styl oraz prezentować je w dowolnym obszarze roboczym. Jest nawet wyposażone w analitykę do śledzenia zaangażowania odbiorców i integracji z Prezentacjami Google i Microsoft PowerPoint.
Presentation.ai tworzy wysokiej jakości treści, w których znajdują się elementy wizualne, dane, oraz grafiki. Oferuje dostosowanie długości tekstu od krótkiego do długiego, czego brakuje w innych narzędziach do prezentacji AI. Zapewnia więcej funkcji edycji niż Gamma AI, choć robi więcej błędów merytorycznych, dlatego umieściłem to narzędzie na drugim miejscu.
Presentation.ai ponadto nie pozwala na eksportowanie prezentacji w żadnym formacie. Możesz jednak udostępniać i publikować w dowolnym miejscu.
Presentation.ai oferuje darmowy plan z limitem 250 kredytów, co pozwoli na utworzenie około 5 prezentacji.
3. Pitch
Pitch to dobry generator prezentacji, z którego będą zadowolone firmy, projektanci, oraz specjaliści ds. marketingu. Narzędzie pozwala szybko i łatwo tworzyć prezentacje. Wystarczy zarejestrować się, wpisać jaka tematyka prezentacji nas interesuje, a następnie dostosować czcionki i kolory. Plik PPT będzie gotowy w ciągu kilku minut.
Dzięki inteligentnym funkcjom edycji i szkicom opartym na sztucznej inteligencji to narzędzie tworzy prezentacje w mgnieniu oka. Możesz wybierać spośród ponad 100 profesjonalnych szablonów, a dodatkowo Pitch integruje się z innymi platformami, takimi jak Notion, Slack i Google Analytics, zapewniając płynny przepływ pracy.
Pitch tworzy moim zdaniem najładniejsze wizualne prezentacje spośród darmowych generatorów prezentacji AI. Kolory są bardzo dobrze dobrane, dobrze współgrają z motywem, a treść nie jest za długa.
Pamiętaj o tym, że tworząc komendę, musisz dopisać, by prezentacja była po polsku. W przeciwnym razie utworzy się treść w języku angielskim. Musisz również kontrolować, czy tłumaczenie jest poprawne, ponieważ Pitch robi błędy.
Co istotne, Pitch w bezpłatnym planie nie posiada ograniczeń co do liczby prezentacji, więc można korzystać z tego narzędzia regularnie i za darmo.
4. SlideSpeak
Kolejny generator prezentacji AI, który przypadł mi do gustu i jest moim zdaniem niedoceniany to SlideSpeak. Wyróżnia się on prostotą użytkowania, a także uniwersalnością, bo stworzymy tu prezentacje edukacyjne, biznesowe, czy marketingowe.
Po wpisaniu tematyki, wyboru języka, stylu, liczby stron, czy motywu, prezentacja utworzy się w kilkanaście sekund. Możemy edytować każdy jej element i zmieniać motywy, czy kolory. Prezentacje są naprawdę świetnie zrobione pod względem zarówno graficznym, jak i merytorycznym. Istnieje opcja udostępnienia, ale prezentację możemy pobrać tylko w wersji Pro.
W darmowym planie korzystamy z modelu językowego GPT-3.5, który nie jest najnowszy, ale w większości przypadków powinien dać radę. Jeżeli robisz regularnie prezentacje, możesz pomyśleć również o wykupie płatnej wersji SlideSpeak.
5. Pop AI
PopAI to kolejny znakomity generator prezentacji AI, który może pomóc w przygotowaniu praktycznie każdego rodzaju prezentacji, w tym prezentacji biznesplanów, raportów z analizy danych, materiałów edukacyjnych, raportów z zadań i innych projektów.
Aby korzystać z PopAI, utwórz bezpłatne konto na ich stronie internetowej i przejdź do sekcji „AI Presentation”. Następnie opisz temat prezentacji ze szczegółami, wybierz liczbę slajdów, liczbę słów, wybierz grupę docelową, i inne parametry.
PopAI zapewnia wstępnie ustawione szablony skategoryzowane pod kątem oryginalnych przypadków użycia. Możesz dostosować długość tekstu, wybrać motyw i ustawić liczbę slajdów. Bezpłatny plan umożliwia udostępnianie prezentacji w dowolnym obszarze roboczym, ale nie pozwala na ich eksportowanie.
Tworzenie prezentacji jest zdecydowanie wolniejsze, niż u konkurencji, jednak nadal dużo szybsze, niż robienie jej samodzielnie. Jeśli chodzi o jakość, jest dobrze, choć prezentacje wymagają drobnych poprawek pod względem merytoryki. Podoba mi się to, że edytując prezentację, mamy stały dostęp do czatu AI, który może wprowadzać zmiany według naszych upodobań.
Darmowy plan pozwala na stworzenie tylko jednej prezentacji miesięcznie z AI, stąd Pop AI znalazł się dopiero na 5. miejscu. Możemy jednak również skorzystać z darmowego okresu testowego na plan Pro.
6. AI.poweredtemplate
Bardzo fajnym narzędziem jest również AI.poweredtemplate. Będziemy mogli stworzyć w nim prezentację na każdym temat, a sam proces tworzenia jest analogiczny do konkurencji. Musimy tylko naprowadzić narzędzie o czym ma być prezentacja i wybrać wszelkie szczegóły.
Czas tworzenia prezentacji jest stosunkowo krótki. Gdy narzędzie utworzy nasz dokument, możemy go edytować i np. zmieniać motywy, których do wyboru mamy około 30, czy wybierać kolorystykę. Co zaskoczyło mnie najbardziej to fakt, że nie możemy zmienić wygenerowanej treści i obrazków.
Jeśli więc coś nam nie przypadło do gustu, musimy wygenerować prezentację od nowa jeszcze raz. Możemy za to pobrać prezentację w pliku PDF, choć w darmowej wersji zablokowana jest możliwość pobierania w PPTX.
Największy plus tego narzędzia? Pod każdym slajdem mamy pole „Speaker notes”, które zawiera sugerowany tekst do zaprezentowania slajdu. Jest to super funkcja, ponieważ nie chcemy czytać każdego slajdu, tylko opowiadać go swoimi słowami, które narzędzie tworzy.
W darmowej wersji AI.poweredtemplate stworzymy około 10 prezentacji, ponieważ mamy do dyspozycji 400 kredytów, a każda prezentacja pobiera ich około 40.
7. SlidesGPT
SlidesGPT to generator prezentacji AI, do którego nawet nie musimy się rejestrować, aby z niego korzystać. Korzystanie z tego narzędzia jest proste. Wpisujemy o czym ma być prezentacja, a następnie wybieramy jeden z dwóch darmowych motywów.
Następnie rozpocznie się proces tworzenia prezentacji. Trwa on dość długo, a czasem nawet ze względu na błędy nie rozpocznie się w ogóle. Po stworzeniu prezentacji, nie możemy jej edytować, ani pobrać, i możemy jedynie skopiować link do jej udostępnienia.
Podobnie jak w przypadku poprzednika, SlidesGPT również generuje sugerowany tekst do zaprezentowania slajdu.
Wszystkie niezbędne opcje do spokojnego korzystania znajdują się w planach płatnych, jednak SlidesGPT będzie wystarczający dla mało wymagających prezentacji.