Jeżeli chciałbyś zwiększyć swoją produktywność, jednym z narzędzi, z których możesz zacząć korzystać jest XMind.

W tym artykule poznasz funkcje XMind oraz dowiesz się, czy warto za nie płacić.

Czym jest XMind?

XMind to uznane narzędzie do tworzenia map myśli dostępne dla systemów macOS, Windows i urządzeń mobilnych.

Mapy myśli to diagramy z centralną ideą pośrodku i powiązanymi pomysłami promieniującymi jak drzewo. Mapy myśli ułatwiają pokazywanie relacji między pomysłami, więc są przydatne do robienia notatek, burzy mózgów, rozwiązywania problemów, nakreślania projektów i nie tylko.

Twórcy XMind skupiają się na tym, by tworzenie map myśli było proste i przyjemne, co jest możliwe dzięki nowoczesnemu interfejsowi, trybowi wolnemu od zakłóceń, oraz dużej intuicyjności.

Jakie możliwości oferuje XMind?

Oto, co możesz zrobić wraz z XMind.

1. Tworzenie i edycja map myśli

Mapy myśli możesz tworzyć na 2 główne sposoby- od zera, czyli zaczynając od pustej strony, ale wygodniejsze będzie rozpoczęcie od gotowego szablonu.

XMind oferuje ponad 100 różnych szablonów map myśli, które są podzielone na różne kategorie, np. zarządzanie projektami, analizy, kreatywność, i inne.

Szablon podstawowych map myśli prezentuje się tak, jak poniżej.

Z kolei szablon biznes planu wygląda tak, jak na zrzucie ekranu niżej.

Jeżeli chodzi o możliwości edycji, to jest ich sporo. Możemy w szybki sposób dodawać nowe elementu do mapy, choćby klikając przycisk “Enter”. Aby dodawać myśli podrzędne, również możemy posłużyć się klawiaturą i przyciskiem “Tab”.

Z innych, równie ważnych opcji edycji, możemy na przykład pokazywać relacje między dwoma myślami, dodawać ikony i naklejki, formatować mapę na różne sposoby, zmieniać strukturę, kolory, style, i wiele, wiele innych.

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa i edycja map myśli jest szybka, łatwa, ale jednocześnie zaawansowana w funkcje, dzięki czemu praca z XMind jest prosta, wydajna i jakościowa.

2. Praca na konturach

Swoją mapę myśli możesz wyświetlać nie tylko wizualnie, ale również w postaci konturu. Wówczas również w bardzo prosty sposób możesz przeglądać elementy, oraz je edytować.

Dla niektórych osób będzie to wygodniejszy sposób pracy, zwłaszcza kiedy mamy sporo danych i pomysłów.

3. Tryb ZEN

Tworzenie map myśli do różnych projektów to dość ważne zadanie, które wymaga skupienia. Aby ci w tym pomóc, XMind oferuje tryb ZEN. Na czym on polega?

Krótko mówiąc, jest to funkcja, która pozwala ograniczać rozpraszacze, rozciągając aplikację na cały ekran, dzięki czemu nie widzimy paska zadań, powiadomień, oraz innych elementów, które mogłyby odciągnąć nas od pracy.

Ponadto w trybie ZEN możemy ustawić ciemny motyw aplikacji, co pozwoli nam skupić się jeszcze bardziej. Jest również stoper, który odmierza czas, jaki upłynął w trybie skupienia.

4. Funkcje monitorowania postępów

Niektóre mapy myśli tworzysz raz, po czym o nich zapominasz. Bywają jednak sytuacje, gdzie nad daną mapą możesz pracować regularnie do planowania projektów i dodawania kolejnych elementów.

XMind w tym celu udostępnia zakładkę “Mark”. Znajdziesz w niej elementy, które możesz nanieść na mapę w celu lepszej organizacji.

Są to na przykład ikony priorytetów, dzięki którym każde zadanie może być określone od 1-7, jeśli chodzi o poziom pilności. Możesz także zapisywać jakim osobom przypisane jest dane zadanie, poziom wykonania, czy dodawać symbole.

Możesz również dodać dodatkowe informacje do mapy myśli, tworzyć notatki i załączać pliki. Załączniki umożliwiają połączenie węzła z plikami na dysku twardym, a hiperłącza umożliwiają połączenie węzła ze stroną internetową lub tematem XMind, a nawet z inną mapą myśli.

5. Eksportowanie map myśli

Możesz również eksportować swoje mapy myśli do różnych celów, np. udostępniania, czy użycia w innym dokumencie.

XMind umożliwia eksport mapy myśli do kilku formatów, między innymi takich jak:

  • PNG
  • PDF
  • Dokument tekstowy
  • dokument programu Microsoft Word lub Excel

Co jednak rzuca się w oczy to brak możliwości synchronizacji map myśli między urządzeniami. Nie otworzysz więc tej samej myśli na komputerze i w telefonie. Można to jednak obejść, np. zapisywać swoje prace w Dropboxie.

Ceny XMind

Z XMind możemy korzystać za darmo, choć niektóre funkcje są ograniczone. Na przykład większość szablonów map myśli jest niedostępna, eksport map myśli jest ograniczony do kilku formatów, oraz brak wielu funkcji edycji.

Aby zdjąć wszelkie ograniczenia, możemy przejść na plan Pro. Kosztuje on rocznie $59,99 i ma 7-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Istnieje też opcja płacenia co 3 miesiące po $19,99, choć nie ma tu zwrotu pieniędzy.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Dostępna darmowa wersja
  • Narzędzie przystępne cenowo
  • Funkcja ZEN
  • Dużo funkcji edycji

Minusy:

  • Brak możliwości synchronizacji

Czy warto korzystać z XMind?

XMind to szybkie w działaniu narzędzie, które zawiera zawiera większość funkcji potrzebnych do tworzenia, formatowania i udostępniania map myśli. Jest niedrogie, a do tego zawiera bezpłatny plan. Co prawda niektóre funkcje, takie jak notatki dźwiękowe, czy wykresy Gantta nie są dostępne, ale wówczas cena byłaby dużo wyższa.

W porównaniu do konkurencji, XMind jest niezwykle zaawansowany i moim zdaniem zdecydowanie warto z niego korzystać.