Jeżeli w swojej firmie często bazujesz na rozsyłaniu e-maili, aby zdobywać nowych klientów, to istnieją narzędzia, które pozwolą ci znacznie usprawnić ten proces.

Jednym z nich jest Woodpecker. Jeśli jesteś zainteresowany tym narzędziem, to przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się w nim jakie posiada funkcje, ile kosztuje, jakie są jego plusy i minusy, oraz czy warto za nie płacić.

Czym jest Woodpecker?

Woodpecker to popularne narzędzie do automatyzacji wysyłki zimnych e-maili (tzw. cold mailingu) oraz follow-upów.

Dzięki Woodpecker zaprojektujemy wiadomości e-mail, zaplanujemy ich wysyłkę do naszej bazy mailingowej, skonfigurujemy gotowe odpowiedzi na ewentualne e-maile zwrotne, oraz sprawdzimy statystyki naszej skuteczności.

Co warte podkreślenia, Woodpekcer to polska firma, która posiada siedzibę we Wrocławiu. Mimo tego, interfejs programu jest dostępny tylko w języku angielskim, ponieważ firma działa globalnie.

Jakie funkcje posiada Woodpecker?

Pierwszym krokiem, który najlepiej wykonać jest połączenie Woodpecker z naszym kontem e-mail. Dzięki temu odbiorcy będą widzieć twój adres e-mail w wiadomościach, co przyczyni się do tego, że twoje e-maile nie będą lądowały w folderze SPAM.

Najlepiej, jeśli posiadasz e-mail na Gmailu, Office 365 lub Exchange, ponieważ konfiguracja jest dużo szybsza. Jeśli korzystasz z innego dostawcy poczty elektronicznej, musisz manualnie podłączyć swój adres, ale również nie jest to skomplikowane.

Po tym jak poprawnie połączysz swój adres, możesz ustawić stopkę, która będzie widnieć we wszystkich twoich wiadomościach.

Następnie przechodzimy do naszej kampanii. Co podoba mi się w Woodpecker to fakt, że aby wysłać kampanię e-mail, jest ona rozbita na 3 proste i logiczne kroki. Te kroki to:

1. Path- Ścieżka e-maili, w której ustawiamy m.in. czas wysyłki, warunki wysyłki, oraz treść wiadomości.
2. Prospect- Wybieramy odbiorców naszych kampanii.
3. Summary- Dostajemy podsumowanie jak będzie przebiegać nasza kampania.

Naszą kampanię zaczynamy od dodania tematu oraz treści wiadomości. Edytor jest prosty w użyciu i pozwala zastosować różne czcionki, style, rozmiary, czy dodawać obrazki. Warto zwrócić uwagę na pola niestandardowe, czyli tzw. “Snippets”. Może być to np. zwrot do adresata po imieniu, czy zastosowanie w treści nazwy jego firmy. Takie personalizacje są bardzo przydatne i wpływają na poczucie, że wiadomość jest indywidualnie skupiona na odbiorcy.

Minusem jest jednak to, że Woodpecker nie umożliwia odmiany na język polski i należy je wprowadzać manualnie.

Po prawej stronie możemy również zaznaczyć w jakie dni i o jakich godzinach wiadomości mają być dostarczane. Jeśli działasz międzynarodowo, możesz też wybierać strefy czasowe.

Woodpecker wysyła około 30-40 e-maili na godzinę z jednego konta e-mail, choć limity wysłania możemy dostosować w ustawieniach konta.

W kolejny kroku możesz dodać warunki lub stworzyć kolejne wiadomości e-mail, np. w przypadku, gdy ktoś otworzy lub nie otworzy wiadomości. W obu przypadkach masz opcję wyboru po jakim czasie wysłać taką wiadomość przypominającą.

Kiedy skończysz tworzyć e-maile w kolejnym kroku dodajesz swoją bazę e-maili. Możesz zrobić to na kilka sposobów:

1. Ręcznie
2. Zaimportować plik CSV
3. Wybrać wcześniej dodane e-maile do Woodpecker
4. Zaczerpnąć z narzędzi zintegrowanych z Woodpecker (np. Zapier, HubSpot, Pipedrive, Slack, Calendy)

Ostatni krok to nic innego jak podgląd na podsumowanie. Możesz od razu przystąpić do wysyłki kampanii albo zapisać jako wersję roboczą.

Warto skorzystać z opcji wysyłki wiadomości testowej, by upewnić się, że wszystko jest ustawione tak jak powinno względem treści czy formatowania.

Gdy twoja kampania będzie działać, możesz na bieżąco kontrolować jej statystyki. Dzięki temu dowiesz się ile e-maili wysłałeś, jaki jest współczynnik otwarć, czy ile osób odpowiedziało na nie.

Warto również wspomnieć o tym, że aby prowadzić konwersacje nie musisz wchodzić na swojego e-maila. Wszystkie wiadomości obsłużysz z poziomu Woodpecker w zakładce Inbox. Jest ona bardzo wygodna i pozwala na segmentację konwersacji według poziomu zainteresowania ofertą.

Ponadto Woodpecker cechuje się unikalnym narzędziem rozgrzewania i odzyskiwania adresów e-mail. Pozwala ona na samodzielne rozgrzanie dodatkowego adresu e-mail podczas wysyłania kampanii z jednego adresu e-mail.

Jeśli z kolei twój e-mail napotka problemy z dostarczalnością, możesz w łatwy sposób przywrócić mu dobrą reputację.

Cennik

Woodpecker oferuje darmowy okres próbny przez 7 dni. Ma kilka planów cenowych.

Cold E-mail (od $25/mies): Najpopularniejszy, do obsługi kampanii zimnych e-maili w twojej firmie.

Agency (od $52/mies): Bardziej zoptymalizowany pod agencję oraz wielu klientów jednocześnie.

Ceny te dotyczą 500 e-maili miesięcznie. Im więcej wiadomości wysyłasz, tym pakiet będzie droższy, choć jego cena nie zależy od liczby twoich kontaktów. Przykładowo w planie Cold E-Mail, za 10.000 wiadomości zapłacisz już $188.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Narzędzie jest niezwykle proste w użyciu
  • Dostępne testy wiadomości A/B
  • Możliwość wysyłania wiadomości z więcej niż jednego adresu e-mail
  • Opcje personalizacji Snippet

Minusy:

  • Personalizacje Snippet nie odmieniają się w języku polskim automatycznie i należy wprowadzać je ręcznie

Czy warto korzystać z Woodpecker?

Woodpecker to bardzo dobre narzędzie, które zwiększy twoją produktywność i efektywność, jeśli zdobywasz klientów, oferując im swoje usługi lub produkty drogą e-mailową.

Jest proste do przyswojenia, posiada personalizacje oraz narzędzie do tego, by nasze wiadomości były tak dobre, jak to tylko możliwe.

Warto przetestować Woodpecker, zwłaszcza, że oferuje 7-dniowy okres próbny.