Jeśli poszukujesz programu do zarządzania magazynem, Wapro Mag może być twoim potencjalnym wyborem.
Zanim zdecydujesz się korzystać z tego programu, przeczytaj ten artykuł, w którym recenzuję Wapro Mag, przedstawiam jego funkcje, oraz wymieniam wady i zalety tego rozwiązania.
Zapraszam do testu Wapro Mag.
Czym jest Wapro Mag?
Wapro Mag to program do zarządzania magazynem polskiej firmy Asseco, która oferuje rozwiązania dla mikro, małych oraz średnich firm.
Program ten należy do linii programów Wapro ERP, która posiada również wiele innych programów do zarządzania firmą.
Wapro Mag skupia się na magazynie i sprzedaży, co sprawia, że program w tych obszarach jest bardzo rozbudowany.
Jakie funkcje oferuje Wapro Mag?
Wapro Mag to program do pobrania na komputer. Cały proces od instalacji po uruchomienie aplikacji zajmuje około 10 minut. Warto mieć na dysku minimum 2GB wolnej przestrzeni, ponieważ od razu po instalacji, Wapro Mag zajmuje prawie 1,5GB.
Program na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny w obsłudze, ponieważ jest w nim bardzo dużo elementów, jednak nie chodzi w nim o wrażenia wizualne, ale o funkcjonalność.
Przechodząc do najważniejszych funkcji, w Wapro Mag, możemy wystawić wszelkie najważniejsze dokumenty magazynowe, takie jak PZ, WZ, PW, BO, REM i kilka innych.
Dodawanie jakiegokolwiek dokumentu magazynowego jest stosunkowo proste. Numery dokumentów generują się automatycznie, po czym możemy wprowadzić dane kontrahenta, od którego zakupiliśmy artykuł, czy któremu wydajemy, w zależności od tego, jaki dokument wystawiamy. Dane kontrahentów mogą być pobierane z GUS, co oszczędzi nam czasu na wypełnianie rubryk.
Przy wystawianiu dokumentów, musimy również przy okazji zapisać kontrahenta w programie, by następnym razem wybrać go tylko z listy. Istnieje wiele danych, które możemy przypisać kontrahentowi, np. indywidualny cennik, uwagi, e-mail i wiele innych.
Dodawanie towarów do dokumentów jest analogiczne do dodawania kontrahenta, czyli musimy wybrać je z listy zapisanych towarów, po czym wybrać ilość, ceny, itp.
Każdy dokument magazynowy możemy od razu zapisać w systemie i domyślnie wydrukować.
Historia dokumentów magazynowych jest na bieżąco zapisywana w systemie.
W Wapro Mag możemy również tworzyć zamówienia dla klientów i od klientów i przekazywać je np. pracownikom firmy. Ich tworzenie jest bardzo podobne jak w przypadku tworzenia innych dokumentów i musimy podać dane kontrahenta, jakich towarów dotyczy zamówienia, w jakiej ilości, oraz inne dodatkowe informacje.
Oto jak mniej więcej graficznie prezentuje się zamówienie gotowe do wydruku:
Oczywiście Wapro Mag jest wyposażony w moduł dokumentów handlowych, których wystawić możemy całkiem sporo, zaczynając od faktury VAT, rachunki zwykłe, paragony, oraz czy faktury zakupowe.
Wystawianie tych dokumentów jest także bardzo intuicyjne i każdy na pewno sobie z tym poradzi. Jeśli wystawiamy dokument na produkt, którego już nie ma na magazynie, otrzymamy stosowną informację.
Faktura gotowa do druku prezentuje się jak poniżej:
W Wapro Mag możemy też jeszcze tworzyć deklaracje JPK, monitorować płatności od kontrahentów, czy wprowadzać dokumenty finansowe, takie jak kasa przyjmie, kasa wyda, podzielona płatność oraz kilka innych.
Przydatną opcją może być też tworzenie zadań, np. dla naszych pracowników, gdzie możemy wprowadzić typ zadania, termin wykonania, przypomnienia, oraz możemy wybrać użytkownika, którego dotyczy zadanie.
Moduł CRM nie jest jakoś bardzo rozbudowany, choć jak na CRM w magazynie, powinien być wystarczający.
Do systemu możemy dodać innych użytkowników firmy, choć można to zrobić dopiero w innych wersjach, np. wersji Biznes. Wersja Start pozwala na tylko jedno konto. To samo tyczy się dodania kolejnego magazynu.
W zakładce “zestawienia i analizy” znajdziemy listy transakcji, stanów, analizy zakupów, oraz wiele innych rodzajów transakcji, które odbywały się na koncie Wapro Mag w wybranym okresie. Nie znalazłem statystyk w postaci wykresów, co pomogłoby lepiej zobrazować przepływ towarów.
Warto również wspomnieć o możliwości integracji Wapro Mag między innymi z drukarkami fiskalnymi, systemem BaseLinker, czy Allegro, co pozwoli w dużym stopniu zautomatyzować proces wystawiania ofert, przekładając się na zwiększoną sprzedaż na dwóch platformach jednocześnie.
Jeśli masz problem z obsługą programu lub jakiekolwiek pytania, Wapro Mag oferuje pomoc z zakładce “pomoc online”. Dzięki temu możesz zadzwonić do wsparci technicznego lub napisać e-mail. Ponadto dostępne są różne instrukcje użytkowania programu.
Ile kosztuje Wapro Mag?
Wapro Mag jest dostępny w wersji testowej na 30 dni za darmo. Sami wybieramy jaką licencję chcemy przetestować. Osobiście testowałem najtańszą licencję Start. Po 30 dniach jesteśmy zobowiązani wykupić wersję płatną, której cena zależy od rodzaju licencji.
Przykładowo, najtańszy pakiet z jednym magazynem i jednym użytkownikiem o nazwie 365 Start to koszt w cenie podstawowej 199 zł na rok.
Jeśli chcesz więcej możliwości i dodać więcej magazynów, użytkowników czy firm, możesz wybrać 365 Biznzes za 599 zł rocznie.
W sumie do wyboru mamy aż 14 różnych pakietów i różnią się one możliwościami. Zasada jest raczej taka, że im większa firma, tym droższego pakietu potrzebujesz. Trudno byłoby opisać wszystkie pakiety w tym artykule, dlatego zapoznaj się ze szczegółowym cennikiem tutaj.
Uważam, że pakiety są nieco skomplikowane i warto zadzwonić do obsługi klienta w celu dowiedzenia się który z nich będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Jeśli chodzi o poziom cen, to są one moim zdaniem na średnim poziomie i są adekwatne do możliwości Wapro Mag.
Plusy i minusy
Plusy:
- Duże możliwości programu
- Darmowy okres testowy
- Prosta obsługa
Minusy:
- Złożony system cenowy
- Drobne błędy w działaniu programu
Czy warto korzystać z Wapro Mag?
Jeżeli szukasz programu do zarządzania stanami magazynowymi dla małej, średniej, ale i dużej firmy, to Wapro Mag na pewno mogę polecić.
Jest to program, w którym szybko wprowadzimy dokumenty magazynowe, dane kontrahentów, produkty, będziemy mogli monitorować stany magazynowe, a dodatkowo jest wyposażony w raporty i wiele innych funkcji, takich jak wystawianie faktur, integracje, czy generowanie JPK.
Podczas jego testowania nie znalazłem opcji, której mogłoby mi brakować, choć zdarzyło się, że program zawiesił się na kilka sekund, ale jest to uzależnione w głównej mierze od możliwości naszego komputera.
Warto przetestować program przez 30 dni za darmo. Na pewno warto później rozważyć kontakt z obsługą klienta w celu zakupu odpowiedniej licencji.