Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2024
Jeżeli szukasz opinii o tym, czy warto zarejestrować się do Upwork jako freelancer, to jesteś w znakomitym miejscu.
W tym artykule opowiem ci, co warto wiedzieć o Upwork, zanim zaczniesz pracować na tej platformie.
1. Konkurencja jest ogromna
Jak zapewne wiesz, Upwork to jeden z najpopularniejszych serwisów ze zleceniami dla freelancerów, więc konkurencja jest bardzo duża.
Według demandsage.com, na Upwork jest zarejestrowanych ponad 18 mln freelancerów. Z kolei konto dla zleceniodawców ma tu założone ponad 840.000 przedsiębiorców.
Matematycznie wychodzi więc, że na jedno ogłoszenie przypada ponad 20 kandydatur freelancerów. W rzeczywistości ta liczba jest dużo większa, bo nierzadko do jednej oferty pracy zgłasza się 50, 60, a nawet 70 osób. Jest to również duża zasługa wszechobecnych botów, które bardzo często aplikują już w pierwszych minutach od dodania zgłoszenia.
2. Upwork nie jest dobrym miejscem dla początkujących freelancerów
Tak duża konkurencja oznacza, że początkujący freelancerzy mają na Upwork bardzo trudne życie. Praktycznie cudem jest otrzymanie zlecenia, gdy nie masz zbyt szerokiego portfolio, oraz ocen na swoim profilu.
Nawet jeśli uda ci się otrzymać zlecenie pracy, przynajmniej na początku będą to śmiesznie małe pieniądze, ponieważ nikt nie zapłaci dużo osobie bez doświadczenia. Musisz jednak iść na takie kompromisy i wykonać trochę mało płatnej pracy, aby twój profil był bardziej atrakcyjny dla zleceniodawców i abyś mógł w przyszłości przyjmować lepsze zlecenia.
Osobną sprawą jest duża liczba freelancerów z krajów o słabej ekonomii, takich jak Indie, Filipiny, czy Pakistan. Osoby te bardzo często oferują śmiesznie małe stawki, nawet mając atrakcyjne portfolio, co jeszcze bardziej utrudnia rywalizację.
3. Jeżeli nie dopłacisz dodatkowo, masz małą szansę na wybicie się
Próżno szukać tej informacji na oficjalnym blogu Upwork, jednak rejestrując się na tę platformę i aplikując do pierwszych zgłoszeń, możesz spotkać się z niemiłą niespodzianką. Okazuje się, że miesięcznie możesz aplikować do maksymalnie 10 ofert pracy. To śmiesznie mała liczba i cudem byłoby, gdyby rzeczywiście ktoś wybrał cię do pracy wysyłając tak małą liczbę ofert.
Ale nie martw się, zawsze możesz zwiększyć ten limit, wykupując płatne kredyty, czyli wirtualną walutę Upwork. Każdy 1 kredyt to możliwość aplikowania do 1 ogłoszenia o pracę.
Ile kosztują kredyty? Oto przykładowe ceny:
10 kredytów= $1.77
20 kredytów=$3.54
100 kredytów=$17.70
Kredyty to z pewnością strategia na zwiększenie zarobków firmy Upwork. Z drugiej jednak strony tak duża liczba freelancerów wymaga pewnej selekcji, więc po części rozumiem tę decyzję. Gdyby nie kredyty, konkurencja do każdej oferty mogłaby być jeszcze większa.
4. Twoje zarobki są pomniejszane o prowizje
Pobieranie prowizji w przypadku serwisów freelancerskich to rzecz normalna, ponieważ serwis musi na czymś zarabiać. W przypadku Upwork jest to 10% od zarobków freelancera, niezależnie, czy rozlicza się za godzinę pracy, czy za cały projekt.
Raczej nie jest to zdzierstwo, bo znam serwisy, które pobierają nawet 20% od zarobków. Z drugiej jednak strony, wiemy, że Upwork ma dodatkowe płatności, takie jak kredyty, a także pobieranie prowizji od zleceniodawców w wysokości 5-10%.
Powyższe opłaty oznaczają, że dobrze jest traktować Upwork bardziej jako miejsce do poszukiwania kontaktów do przyszłych współprac, lub po prostu rozwijania swojego portfolio. Najlepiej wychodzi się bowiem na byciu niezależnym freelancerem z własną stroną internetową i promocją w kilku miejscach, gdzie Upwork jest jednym z wielu z tych miejsc.
5. Poleganie tylko na Upwork to stąpanie po cienkim lodzie
Serwisy freelancerskie typu Upwork, Fiverr i inne, bardzo często banują freelancerów nawet za niewielkie ustępstwa od regulaminu. Dzieje się to bez względu na to, czy jesteś nowy na platformie, czy zbudowałeś już swoją reputację.
Osobiście również zdarzyła mi się taka sytuacja, gdy współpracowałem z freelancerem w serwisie Fiverr. Z dnia na dzień jego konto zniknęło, i nie mogłem się z nim skontaktować w tym serwisie (na szczęście skontaktowaliśmy się przez Instagram). Projekt był w toku, więc pieniądze zostały mi zwrócone, jednak freelancer nie odzyskał już swojego konta, mimo tego, że było ono bardzo dobrze wypozycjonowane.
Dla kogo jest, a dla kogo nie jest Upwork?
1. Zasadniczo Upwork jest dla każdego freelancera, który chce zarobić, jednak najlepiej będzie, jeśli wystartujesz z jakimś doświadczeniem na swoim koncie. Bogate portfolio poprzednich projektów z pewnością da ci dużo większe szanse na otrzymywanie regularnych zleceń. Gdy jesteś początkującym freelancerem, z pewnością nie pójdzie ci tak gładko i będzie ci dużo trudniej zarobić jakiekolwiek pieniądze.
2. Upwork może być dobrym miejscem dla freelancerów, którzy po prostu chcą sobie dorobić w wolnym czasie, często godząc to z pracą na etacie. Jeśli jednak chcesz zostać freelancerem na pełen etat, lepiej nie polegać wyłącznie na Upwork. Fakt, platforma ta jest świetnym miejscem do rozszerzenia bazy klientów, ale pobiera wysokie opłaty oraz nie masz pewności, czy pewnego dnia twoje konto nie zostanie usunięte. Najlepiej rozważyć założenie własnej witryny internetowej i korzystanie z LinkedIn lub innych sieci społecznościowych w celu promowania swoich usług i znajdowania potencjalnych klientów.
3. W końcu, Upwork jest dobrym miejscem, jeśli dysponujesz umiejętnościami, które są poszukiwane na tej platformie. Są to głównie SEO, copywriting, grafika komputerowa, tworzenie stron, czy marketing cyfrowy. Jeśli posiadasz jeden z tych skillów, masz większą szansę na sukces. Jeśli posiadasz inne umiejętności, np. jesteś dobrym prawnikiem, to również możesz dobrze radzić sobie na Upwork, jednak są to bardziej niszowe usługi, na które niekoniecznie musi być popyt.
Plusy i minusy korzystania z Upwork
Plusy:
- Duża liczba wystawianych ogłoszeń
- Bezpieczne płatności
- Miejsce pracy dla fachowców z wielu różnych branż
- Możliwość pobierania płatności za godzinę lub za cały projekt
Minusy:
- Dodatkowe opłaty za kredyty
- Możliwość utracenia konta
- Duża konkurencja
- Trudny dla początkujących
Czy warto korzystać z Upwork?
Upwork to jedna z najlepszych stron dla freelancerów, choć nie jest ona przeznaczona dla każdego. Prawdopodobnie początkujący freelancerzy nie odniosą na niej sukcesu, jednak osoby z większym doświadczeniem mogą mieć więcej szczęścia.
Mając na uwadze opłaty serwisowe, Upwork wydaje się być dobrą opcją dla freelancerów średniej klasy lub freelancerów przechodzących z rynków freelancerów do pełnej niezależności.
Jeśli uda Ci się utrzymać wysoki wskaźnik sukcesu na swoim koncie Upwork, nie będziesz mieć problemów z rozwojem swojej działalności freelancerskiej.