Jeżeli posiadasz stronę na platformie WordPress i chcesz zacząć zarabiać na niej więcej, sprzedając kursy, Tutor LMS może być jedną z najlepszych opcji.
W tym artykule przyjrzymy się jakie funkcje oferuje ta wtyczka, jak z niej korzystać, a także poznamy jej cennik, oraz wady i zalety.
Czym jest Tutor LMS?
Tutor LMS to wtyczka do WordPressa, oferująca zarówno plan darmowy, jak i płatne, z którą stworzysz nie tylko kurs online, ale i inne materiały szkoleniowe, takie jak programy coachingowe, społeczność dla swoich podopiecznych, czy członkostwo dla abonentów.
Wtyczka Tutor LMS posiada szereg funkcji, które pozwalają stworzyć profesjonalne i funkcjonalne produkty edukacyjne w bardzo prosty sposób.
Z Tutor LMS korzysta ponad 80.000 osób a wtyczka cieszy się bardzo dobrymi ocenami i jest jednym z najpopularniejszych wyborów dla osób chcących publikować swoje kursy.
Jakie funkcje posiada Tutor LMS?
Funkcje Tutor LMS różnią się w zależności od pakietu. Jednak już w darmowym pakiecie otrzymujemy spore możliwości. O cenniku porozmawiamy sobie później, a teraz wymienimy do jakich rzeczy zdolny jest Tutor LMS.
- Prosty kreator kursów na zasadzie przeciągania i upuszczania elementów
- Kreator quizów
- Certyfikaty ukończenia kursów
- Pobieranie płatności za zakupy kursów
- Możliwość sprzedaży kursów innych osób w zamian za prowizje
- Możliwość oceniania kursów
- Raporty i statystyki
- Powiadomienia e-mail
- Ograniczenia dotyczące treści
- Wiele ustawień dodatkowych kursów
Jak korzystać z Tutor LMS?
Aby korzystać z Tutor LMS, należy pobrać wtyczkę o tej samej nazwie za darmo na WordPressa.
1. Tworzenie kursu
Aby stworzyć nasz pierwszy kurs, po pobraniu wtyczki, wchodzimy sobie w zakładkę “Kursy” i klikamy “Dodaj nowe”.
W tym miejscu możesz stworzyć nazwę kursu, opis, czy obrazek. Gdy zjedziemy sobie niżej, mamy dostęp do ustawień kursów, wśród których są ustawienia dot. maksymalnej liczby uczestników kursu, definiowanie poziomu trudności, ustawienia dot. prywatności, czy sekcja pytań Q&A.
Abyś miał możliwość pobierania płatności za kurs, zainstaluj również wtyczkę Woocommerce, gdzie musisz stworzyć produkt z kursem, ustalić cenę, i inne opcje, a następnie zaznaczyć, że kurs dotyczy tego konkretnego produktu.
W kolejnym kroku tworzymy sobie tematy lub jak kto woli moduły kursu, do których dodajemy poszczególne lekcje.
Lekcje nazywamy tak jak chcemy, a potem dodajemy opis. Scrollując niżej, mamy możliwość dodania obrazka wyróżniającego, wideo, czy załącznika. Jeśli chodzi o wideo, w moim przypadku jeszcze nie włączyłem źródła wideo, jednak możemy przykładowo załączyć wideo w serwisie Vimeo czy YouTube, a następnie umieścić link do niego, by wideo zostało osadzone w kursie.
Możemy też zmieniać kolejność lekcji i modułów za pomocą wygodnego przeciągania i upuszczania.
Obok każdej lekcji, mamy ikonkę z quizem. Z jej pomocą utworzymy quizy z wiedzy zawartej w konkretnej lekcji. W prosty sposób dodamy pytania, wybierzemy warianty, czy ustawimy kolejność pytań oraz przypisywanie oceny. Jest też możliwość ustawienia czasu
Jeśli dodamy wszystkie lekcje i potencjalne quizy, na koniec mamy jeszcze opcje wprowadzenia czasu trwania kursu, wyboru filmu wprowadzającego, i innych, mniej ważnych ustawień.
2. Ustawienia działania kursu
Jeżeli chodzi o różne opcje ustawień kursu, to jest ich na prawdę sporo.
Możemy ustawić stronę kokpitu, czyli taką, która będzie widoczna dla osób, które zakupiły kurs oraz instruktorów.
Możemy również między innymi uruchomić tzw. Marketplace, czyli dodać osoby, by mogły publikować na naszej platformie.
Ponadto istnieje też szereg ustawień związanych z dostępem do kursu. Przykładowo możemy ustawić czy kursanci muszą być zalogowani, by uzyskać dostęp do kursu, czy opcję by przekierować klienta od razu do kursu po jego zakupie.
Mamy też możliwość ustawienia czy będzie możliwość przeskakiwania z lekcji do lekcji, czy zrestartowania kursu. Są też opcje konfiguracji quizów, czy źródła wideo, np. Vimeo.
Oprócz tego, znajdziemy również ustawienia dotyczące płatności, oraz designu strony z kursem. Możemy wybrać liczby kolumn, liczbę pokazywanych kursów, sortowanie domyślne, szablon kokpitu dla kursanta i wykładowcy, kolorystykę, oraz wiele innych przydatnych ustawień.
Strona z możliwością zakupu kursu będzie wyglądać mniej więcej tak, jak poniżej, choć zrobiłem ją na szybko i nie dodałem np. wideo głównego, quizów, czy większej liczby lekcji.
Możesz zauważyć, że niektóre elementy nie są przetłumaczone na język polski. W takim przypadku należy pobrać bezpłatną wtyczkę o nazwie Loco Translate. Dzięki niej przetłumaczymy szybko i łatwo każdy element na stronie kursu, by wyglądała ona profesjonalnie.
3. Raporty, wiadomości e-mail i certyfikaty
W zakładce “Raporty” wyświetlane są najważniejsze dane z Twojej witryny. Możesz w niej znaleźć takie informacje jak liczba zakupionych kursów, uczestnicy, recenzje, lekcje, twoje zarobki i wiele więcej.
Ponadto możesz konfigurować automatyczne wiadomości e-mail o kluczowych wydarzeniach związanych z kursem. Możesz wybierać jakie e-maile wyślesz do swoich kursantów, a które pominiesz. Na przykład, możemy wysyłać e-maile, gdy ktoś dołączy do kursu, gdy ukończy quiz, gdy ukończy kurs, czy gdy opublikujesz nową lekcję, oraz wiele, wiele więcej.
Wiadomości te możemy dostosować pod własne potrzeby, jeśli chodzi o treść, czy temat.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Tutor LMS oferuje wizualny kreator certyfikatów z wieloma gotowymi szablonami certyfikatów. Dzięki temu możemy skonfigurować certyfikat i wysłać do klienta w prosty sposób.
Warto wspomnieć o tym, że te 3 funkcje opisane przed chwilą dostępne są tylko w wersjach płatnych.
Cennik
Wtyczkę Tutor LMS możemy pobrać za darmo i w zasadzie już w darmowej wersji mamy możliwość opublikowania kursu.
Jeżeli chcemy odblokować funkcje Pro, takie jak wspomniane wiadomości e-mail, certyfikaty, raporty, oraz inne, musimy wykupić płatną wersję. Istnieją 3 płatne wersje i różnią się one jedynie liczbą kursów, jakie możemy opublikować.
Wersja z funkcjami Pro i 1 kursem kosztuje $199/rok. Z kolei wersja z maksymalnie 10 kursami to koszt $399/rok. Najdroższa wersja, gdzie nie ma limitu kursów kosztuje $799/rok.
Porównując ceny Tutor LMS z konkurencją, to wcale nie jest to drogie rozwiązanie. Mamy tutaj darmową wersję, co już jest ogromnym plusem. Przykładowo popularny kreator kursów WebToLearn w najtańszym pakiecie kosztuje ponad 1000 zł rocznie i nie ma darmowego pakietu. Minusem jest jednak to, że płatność za Tutor LMS musimy dokonać z góry za cały rok.
Plusy i minusy
Plusy:
- Możliwość stworzenia kursu za darmo
- Profesjonalnie wyglądająca strona z kursem i kokpit
- Można podpiąć najpopularniejsze polskie bramki płatności
- Duża liczba ustawień i konfiguracji
Minusy:
- Wiele elementów należy tłumaczyć ręcznie
- Płatność z góry za cały rok przy zakupie pakietów Pro
Czy warto korzystać z Tutor LMS?
Tutor LMS to moim zdaniem jeden z najlepszych i najbardziej opłacalnych wyborów dla osób, które chcą stworzyć profesjonalny kurs online. Posiada wszystkie niezbędne opcje, wiele ustawień, oraz dodatkowych funkcji. Z tej wtyczki korzystają zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowani sprzedawcy produktów edukacyjnych. Warto wypróbować Tutor LMS, bo jest to darmowe rozwiązanie z opcją przejścia na plan płatny.