Wysyłanie dużych plików nie jest wcale takie proste. Często najpopularniejsze sposoby wysyłki plików nie pozwalają na wysłanie plików o większych rozmiarach.

Aby rozwiązać ten problem, z pomocą przychodzi narzędzie Transfernow.

Jak z niego korzystać, jakie ma funkcje, i czy warto za nie płacić? Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszej recenzji Transfernow.

Czym jest Transfernow?

Transfernow to narzędzie, które pozwala na przesyłanie plików o dużym rozmiarze, aż do 250 GB.

Jest stworzone tak, aby udostępnianie pliku było jak najprostsze, a dodatkowo dysponuje szeregiem innych funkcji, które usprawniają cały proces.

Narzędzie to słynie z dużego bezpieczeństwa danych i jest szeroko użytkowane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy.

Jakie funkcje posiada Transfernow?

Nadrzędną funkcję Transfernow jest oczywiście udostępnianie plików.

Aby wysłać plik, należy kliknąć przycisk po lewej stronie i wybrać go z dysku naszego komputera. W bezpłatnym planie możemy wysłać pliki do maksymalnie 5 GB (może być ich kilka, ich łączna wielkość nie może przekraczać 5 GB), a w płatnych planach do 250 GB. W rzeczywistości istnieje jeszcze plan Enterprise, gdzie możemy zwiększyć ten limit.

Pliki możemy wysłać na 2 sposoby- albo wpisując adres e-mail odbiorcy, albo za pomocą specjalnego linku, który możemy wkleić np. do wiadomości na Messengerze, WhatsAppie i innych miejscach. Nie jesteśmy ograniczani co do typu pliku, a zdjęcia, czy filmy nie tracą na jakości.

W obu przypadkach mamy możliwość dostosowania wyglądu strony, z której odbiorca pobierze plik. Możemy na niej nanieść własne logo, wybrać tło, czy kolory przycisków. W ustawieniach konta możemy stworzyć własny wygląd strony do pobierania, by była ona automatycznie zastosowana do każdego wysyłanego pliku. Ta funkcja jest jednak niedostępna w darmowym planie.

Co równie ciekawe, Transfernow pozwala zaplanować automatyczną wysyłkę pliku np. za 2 dni oraz datę jego wygaśnięcia. W darmowym planie plik możemy ustawić tak, by wygasł do 7 dni, a w płatnych do 365 dni. Oczywiście istnieje także opcja ustawienia hasła dla pliku, by nie został otwarty przez niepowołane ręce.

Z innych ciekawych opcji możemy także ustalić maksymalną liczbę pobrań pliku, oraz lokalizację serwera, z którego użytkownik ma pobrać plik. Lokalizacje są tylko 3, jednak warto z nich korzystać, gdy wysyłamy plik do kogoś zza granicy i wybrać najbliższy mu serwer, by mógł pobrać plik szybciej. Warto wspomnieć, że niezależnie od regionu, twoje pliki są szyfrowane za pomocą AES-256, więc nie musisz martwić się o prywatność.

Sama wysyłka pliku nie trwa długo. Długość jest oczywiście uzależniona od wielkości oraz szybkości naszego połączenia. Jeszcze przed wysyłką nasz plik jest skanowany pod kątem wirusów.

Wysyłając plik na e-mail, odbiorca otrzyma wiadomość, która wygląda tak jak poniżej. Możemy mu wpisać również tekst. Na dole wiadomości będzie załączony link do pliku. Co ciekawe, możemy ustawić własną domenę w linku, gdy na początku przechodzimy przez proces konfiguracji.

Gdy odbiorca kliknie link, jego oczom ukaże się strona, gdzie może go pobrać. Jak wspomniałem, jej wygląd możemy dostosować pod nasze potrzeby.

Na naszym koncie Transfernow mamy dostęp do historii naszych działań. Znajdziemy wszelkie informacje o wysłanych plikach, takie jak jaki plik został wysłany, kiedy został wysłany, do kogo, czy ta osoba pobrała plik, kiedy plik wygaśnie, itd.

W ustawieniach konta mamy dość dużo opcji. Możemy zarządzać na przykład ustawieniami powiadomień i wybierać czy Transfernow ma wysyłać nam powiadomienie o otwarciu pliku, czy o wygaśnięciu go.

Ważną informacją jest fakt, że konto na Transfernow możemy traktować jako chmurę dla naszych plików. Nie jest ona dostępna w darmowym planie, ale w płatnych możemy trzymać na koncie pliki nawet do łącznej wielkości 2 TB. Warto pamiętać o tym, że nasze pliki wygasają, więc będzie to tylko tymczasowa chmura.

Przydatną opcją, zwłaszcza dla firm będzie możliwość zapisania adresów e-mail współpracowników lub klientów, oraz przypisanie do nich danych, by nie musieć z każdym razem ręcznie wpisywać danych odbiorcy.

Istnieje również opcja instalacji rozszerzenia do przeglądarki. Dzięki niemu możesz wysyłać pliki bez konieczności logowania się na swoim koncie Transfernow. Ponadto, aplikację Transfernow możesz również pobrać na Windows, Mac, Linux, iOS i Android.

Poza opcją wysyłki plików, w Transfernow możliwe jest także poproszenie o wysyłkę pliku. Działa to na takiej zasadzie, że wpisujesz adres e-mail osoby, którą chcesz poprosić, by wysłała ci plik. Osoba ta otrzymuje e-mail z prośbą, jak poniżej.

Po kliknięciu w link lub przycisk, pojawi się strona, na której może załączyć plik, a po wysyłce trafi on na twój adres e-mail.

Cennik

Plany cenowe Transfernow nie są skomplikowane.

Pierwszym planem jest plan Free, czyli darmowy. Dostajemy tu 5 GB na transfer oraz dostępność wysłanego pliku do 7 dni. Nie ma opcji przetrzymywania plików na koncie.

Kolejny plan to plan Premium. Daje on więcej możliwości, bo transfer to aż 250 GB, z dostępnością pliku do pobrania do 365 dni. Mamy również 500 GB miejsca na przechowywanie plików na koncie. Kosztuje on 6 EUR/mies. przy rozliczeniu 2-letnim. Będzie dobrym wyborem dla firm jednoosobowych i do użytku prywatnego.

Plan Team jest przeznaczony głównie dla firm. Dostęp do konta może mieć nawet do 25 użytkowników i kosztuje on 18 EUR/mies. w rozliczeniu na 2 lata z góry. Od planu Premium różni się tym, że do konta ma dostęp więcej użytkowników oraz mamy 2 TB na przechowywanie plików, choć jest to pamięć rozłożona na wszystkich użytkowników konta.

Jeśli chcemy więcej miejsca, więcej transferu, lub jeszcze więcej subkont dla pracowników, możemy skontaktować się w Transfernow w sprawie indywidualnej wyceny.

Warto zaznaczyć, że rozliczenie może być dokonywanie za 2 lata z góry, rok z góry, lub co miesiąc. Im krótsze rozliczenie, tym oczywiście więcej zapłacimy.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Bardzo prosty w użyciu
  • Duże bezpieczeństwo danych
  • Szybki przesył plików
  • Możliwość wysyłania próśb o pliki

Minusy:

  • Pliki wygasają, co oznacza, że użyteczność do przechowywania danych w chmurze jest ograniczona

Czy warto korzystać z Transfernow?

Transfernow bardzo przypadł mi do gustu i uważam, że warto go przetestować. Prędkość wysyłania plików jest szybka, można dostosować stronę pobierania, a nawet przechowywać pliki na dłużej. Dzięki temu bezpiecznie prześlemy duże pliki do 250 GB, a nawet więcej. Oczywiście nie warto traktować tego narzędzia jako chmurę do przechowywania plików, chyba że tymczasowo.

Transfernow jest bardzo użyteczny nawet w bezpłatnym planie. Jego ceny są umiarkowane, zwłaszcza w rozliczeniu 2-letnim, choć płacąc z góry za rok również jest to opłacalna opcja.

Warto przetestować Transfernow, zwłaszcza, że udostępnia 7-dniowy okres próbny na plany płatne.