Aplikacja do robienia notatek to bardzo dobry sposób na lepszą organizację swojej pracy niezależnie, czy potrzebujesz jej w biznesie, pracy, szkole, czy życiu codziennym.

W tym poradniku przedstawię ci 10 najlepszych aplikacji do robienia notatek, dzięki którym poprawisz swoją produktywność.

1. Keep

Google Keep to darmowa aplikacja do szybkiego zapisywania notatek i przemyśleń. Można ją zintegrować z innymi produktami Google, takimi jak Gmail, Kalendarz, czy Dokumenty Google.

Oznacza to, że np. korzystając z Gmaila, jednym kliknięciem w ikonę Keep jesteś w stanie zrobić szybką notatkę i będziesz miał do niej dostęp również w innych usługach Google. Możesz też ustawiać przypomnienia i na bieżąco synchronizować zapisywane rzeczy. Jeśli więc korzystasz z ekosystemu Google na co dzień, to Keep może być jednym z lepszych wyborów.

W Keep możesz tworzyć notatki tekstowe, listy, rysunki. Ciekawą opcją jest możliwość utworzenia tekstu ze zdjęcia. Notatki głosowe posiadają transkrypcje, dzięki czemu mogą zostać zamienione na tekst. Istnieje możliwość dodania do aplikacji innych osób, np. współpracowników, czy członków rodziny.

Minusem jest to, że do Google Keep nie ma dostępu, gdy jesteś offline. Jest to aplikacja przeznaczona głównie do zapisywania szybkich przemyśleń i nie jest zaprojektowania do długotrwałego przechowywania zapisków.

2. Microsoft OneNote

OneNote to kolejna ciekawa propozycja, gdzie możesz zapisywać różne przemyślenia. Ułożenie notatek jest wzorowane na segregatorze i możesz dzielić je na grupy, a następnie podgrupy dla jak najlepszej organizacji. Twoje wpisy mogą zawierać multimedia, tekst, wideo, obrazki, tabele, czy rysunki.

Możesz tworzyć listy rzeczy do zrobienia, przypomnienia, oznaczać tekst jako ważny, oraz dostosowywać wygląd tekstu. Oczywiście istnieje możliwość synchronizacji z innymi produktami Microsoft, np. z Outloook.

OneNote to bardzo zaawansowane w funkcje narzędzie i nie powinno w niej niczego zabraknąć. Pomimo swojej złożoności jest to darmowa aplikacja. Z pewnością nie jest to najbardziej intuicyjna aplikacja na rynku, jednak jeśli korzystasz z narzędzi Microsoft, szybko zorientujesz się jak wszystko działa.

3. Joplin

Joplin to aplikacja typu open source z bardzo prostym interfejsem. Możemy w niej tworzyć coś na wzór zeszytów, które możemy podzielić na mniejsze tematy, w których znajdują się notatki.

Joplin to darmowa aplikacja, ale domyślnie nie jest wyposażona w funkcje synchronizacji. Aby mieć dostęp do notatek na innych urządzeniach, musisz więc skorzystać z usługi udostępniania plików, takiej jak Dropbox lub OneDrive. Istnieje też chmura Joplin, która umożliwia publikowanie notatek w internecie i współpracę z innymi osobami w cenie 3 euro na miesiąc.

Aplikacja Joplin ma nieco mniej funkcji niż np. Microsoft OneNote (brak rozpoznawania pisma ręcznego, czy skanowania mobilnego), ale możesz z niej korzystać na każdej platformie.

4. Notatki Apple

Notatki Apple to wbudowana domyślna aplikacja do robienia notatek na telefonach i komputerach marki Apple.

Cechuje ją prostota, lecz mimo to ma wiele przydatnych funkcji, takich jak udostępnianie, czy zaawansowane wyszukiwanie. Możemy do notatek, dołączać obrazy, skanować dokumenty, rysować lub pisać odręcznie i formatować według naszych potrzeb.

Oczywiście Notatki Apple będą najlepszym wyborem dla użytkowników Apple i korzystanie z nich np. na Windowsie teoretycznie również jest możliwe, lecz bardzo niewygodne i utrudnione.

5. Bear

Bear Markdown Notes to aplikacja na urządzenia Apple z systemem macOS i iOS z doskonałym interfejsem i dużym wyborem funkcji.

Dla szybszego wyszukiwania notatek, w Bear możemy korzystać z tagów, które wyszukają wszystkie notatki otagowane daną frazą.

Formatowania notatek jest bardzo rozwinięte. Możemy wybierać style, wpisywać podtytuły, listy, linki, tabele i dodawać załączniki. Mamy też dostęp do podstawowych statystyk poszczególnych notatek, takich jak daty utworzenia, liczba słów, czy liczba znaków.

Bear jest wyposażony w sczytywanie tekstu z obrazków i dobrze funkcjonujące narzędzie zapisywania zawartości stron internetowych.

Synchronizacja w Bear to funkcja dodatkowo płatna i trzeba przejść na wersję Pro, by móc z niej korzystać. Kosztuje ona $2,99/mies. lub $29,99 rocznie. Wersja Pro pozwala też na ochronę hasłem notatek, czy możliwość eksportowania notatek do PDF lub innych formatów.

6. Simplenote

Dla osób, które poszukują prostej aplikacji do notatek, Simplenote będzie dobrym wyborem, ponieważ celem tej aplikacji jest stworzenie notatki tekstowej i zsynchronizowanie jej.

Możemy zainstalować aplikację na każdej platformie, dzięki czemu nasze zapiski będą dostępne dla nas na każdym systemie z synchronizacją w czasie rzeczywistym. Simplenote skupia się na prostocie i w zasadzie nie oferuje nic ponad to.

Nie załączymy obrazków, filmów, ani załączników. Nie ma w niej również funkcji segmentacji i podziału notatek, ani opcji formatowania.

7. Evernote

Evernote to niegdyś najpopularniejsza aplikacja do notatek, lecz obecnie daleko jej do czasów świetności za sprawą problemów z prywatnością, czy zbyt wysokich cen. Będzie to raczej dobry wybór dla obecnych użytkowników Evernote, ale dla innych osób poszukujących aplikacji do notatek, są lepsze opcje.

Darmowa wersja pozwala stworzyć 50 notatek i 1 notatnik, więc będzie to opcja dla osób o niewielkich wymaganiach. Płatne wersje to koszt od $14,99/mies.

Evernote oferuje jednak ciekawe funkcje, takie jak wbudowany OCR, notatki głosowe i wyszukiwanie w prostym języku z obsługą sztucznej inteligencji. Pomimo wielu funkcji, niektóre z nich są zawodne i zdarzają się błędy.

8. UpNote

UpNote to schludnie wyglądająca i prosta w obsłudze aplikacja, które może być tańszą i lepszą alternatywą dla Evernote. Ma bowiem podobny wygląd z notatnikami po lewej stronie, notatkami w wyróżnionym notesie wymienionym obok, a następnie głównym oknem pokazującym zawartość każdej notatki.

Oferuje możliwość tworzenia list kontrolnych, wstawiania obrazów i tabel, czy blokowania określonych notatników.

Można ją zainstalować na macOS, Windowsie, Linuxie, iOS i Androidzie. UpNote dobrze radzi sobie także z kopiowaniem treści ze stron internetowych.

Darmowy plan pozwala tylko na 50 notatek i w celu rozszerzenia tego limitu, możemy przejść na wersję Pro, która kosztuje $0,99/mies. lub $30 za licencję dożywotnią.

9. Notion

Notion w przeciwieństwie do większości aplikacji na tej liście, to głównie aplikacja do notatek przeznaczona dla zespołów, firm, i organizacji. Duży nacisk kładzie bowiem na udostępnianiu i wymianie notatek.

Można więc potraktować Notion bardziej jako aplikację do zarządzania zadaniami i projektami, niż jako typową aplikację do notatek, choć w tym aspekcie również daje radę.

Możemy w niej tworzyć notatki w postaci bloków, które obejmują tekst, listy kontrolne, obrazki, wideo, strony internetowe, czy pliki.

Notion wyposażony jest też w funkcje AI, które przykładowo potrafią podsumowywać teksty, czy odpowiadać na pytania dotyczące notatek.

Z tej aplikacji można korzystać bezpłatnie, lecz pełną funkcjonalność dostaniemy w płatnym pakiecie za $10 miesięcznie.

10. Obsidian

Obsidian z pewnością nie jest prostą aplikacją do notatek do użytku osobistego. To dość zaawansowane narzędzie, które służy bardziej jako cyfrowa baza danych.

Dzięki Obsidianowi możesz sortować swoje notatki w folderach i podfolderach za pomocą paska bocznego, oraz łączyć się między nimi za pomocą wewnętrznych hiperłączy. Wpisywanie powoduje wyświetlenie okna dialogowego, w którym można wybrać dowolną inną notatkę, do której ma zostać dołączone łącze, dzięki czemu możesz odwoływać się do wcześniej utworzonych notatek.

Możesz dostosować w Obsidian wiele rzeczy, np. interfejs, czy dodawać wtyczki.

Do użytku osobistego aplikacja jest bezpłatna. Jeśli wykorzystujemy ją komercyjnie, zapłacimy $50/rok.