Poszukujesz platformy, gdzie zamieścisz swój kurs online?
W tym poradniku testujemy Thinkific, czyli jedną z najpopularniejszych tego typu platform na świecie.
Poznasz tutaj funkcje Thinkific, cennik, wady, zalety, a także dowiesz się, czy warto korzystać z tego narzędzia.
Czym jest Thinkific?
Thinkific to nie tylko platforma do zamieszczania kursów. W rzeczywistości jest to platforma, która pozwala tworzyć, sprzedawać i zarządzać produktami edukacyjnymi.
Możliwości Thinkific są naprawdę spore. Możemy stworzyć kurs, stronę lądującą, czy nawet społeczność, z którą możemy się integrować.
Platforma jest prosta w obsłudze i w przeciwieństwie do konkurencji oferuje darmowy plan, który pozwala na stworzenie kursu bez żadnych opłat.
Jakie funkcje oferuje Thinkific?
Najważniejszą cechą Thinkific jest oczywiście możliwość umieszczania swoich kursów online. Dużym plusem jest to, że na tej platformie 1 kurs możemy stworzyć całkowicie za darmo, korzystając z darmowego planu.
Samo tworzenie kursu to bardzo prosta sprawa. Musimy jedynie nadać nazwę kursu, dodać moduły, lekcje, a następnie wgrać materiały wideo. Nie musimy ograniczać się tylko do plików wideo, bo możemy też wgrać materiały w innym formacie, np. PDF, MP3, czy TXT.
W moim przypadku wgrałem film w rozmiarze około 100 MB i po około minucie był on wgrany na serwer i osadzony w kursie. Warto też zaznaczyć to, że plik wideo jest hostowany przez Thinkific i nie trzeba korzystać z zewnętrznych odtwarzaczy.
Nie mogło też zabraknąć opcji quizów, ankiet, oraz egzaminów, które możemy stworzyć dla kursantów.
Jeżeli chodzi o inne opcje konfiguracji kursu, to jest ich naprawdę sporo.
Niektóre z nich to dodawanie miniaturek kursu, ustawianie linków do kursu, wybieranie stylów, czy nawet zaznaczanie lekcji, która może być darmową, aby zachęcić potencjalnych klientów do zakupu całego kursu. Warto też wspomnieć o możliwości włączenia komentarzy do kursu, co pozwoli na interakcję pomiędzy tobą a uczestnikami.
Jeśli chodzi o sposobach płatności, Thinkific umożliwia ci wybór jednego z czterech sposobów płatności za kurs:
- Bezpłatny
- Płatność jednorazowa
- Subskrypcja miesięczna
- Płatności rozłożone na co miesiąc
Ponadto do każdego kursu mamy możliwość dodania tzw. upsellu, czyli dodatkowego produktu, który będzie oferowany kursantom od razu po zakupie.
Aby móc przyjmować płatności, najpierw musisz skonfigurować płatności z PayPal lub Thinkific Payments. Warto zaznaczyć, że Thinkific nie pobiera żadnej opłaty za transakcje.
Na każdym etapie tworzenia kursu mamy możliwość podglądu jak wygląda nasz kurs oczami użytkowników. Kursanci mają bardzo przejrzysty panel z łatwą obsługą, gdzie na bieżąco monitorują swój progres.
Możemy edytować niektóre elementy strony z kursem, np. kolorystykę elementów lub motyw, aby pasowały do naszej marki.
Po ukończeniu kursu uczestnik otrzyma wiadomość tak jak poniżej. Możemy ją wyłączyć lub edytować jej treść, aby była w języku polskim.
W zakładce “Drip” znajdziesz ustawienia dotyczące częstotliwości dostępu do nowych materiałów kursu. Możesz ustawić w jakich odstępach czasowych użytkownik otrzyma kolejną lekcję. Będzie to zwykle przydatne, gdy oferujesz subskrypcyjny model płatności. Wówczas możesz udostępniać każdą lekcję na przykład co tydzień.
Z pewnością ciekawym urozmaiceniem platformy jest zakładka “Community”, w której możesz stworzyć pokój dla swojej społeczności.
Pomyśl o tym jako o grupie na Facebooku. Różnica jest jednak taka, że opcje społecznościowe w Thinkific są dużo bardziej zaawansowane.
Możemy między innymi zmieniać branding pokoju, tworzyć wątki (inni uczestnicy również), komentować, integrować się, czy organizować sesje spotkań live.
Community to nieoceniony sposób na promocję twoich kolejnych produktów. Ogłaszając sprzedaż na tak zaangażowanej grupie, twoje konwersje mogą być naprawdę wysokie.
Thinkific posiada też wbudowany edytor stron lądujących. Działa to tak, że po utworzeniu kursu zostajesz przeniesiony do sekcji, w której możesz zbudować stronę, którą osoby zobaczą przed zakupem kursu.
Można traktować to jako strona promocji kursu, gdzie możesz wymienić jego zalety, podać cennik, czy dać odpowiedź na najważniejsze pytania.
Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie ze zbudowaniem takiej strony, to nie powinieneś. Edytor stron działa na zasadzie “przeciągnij i upuść”, dzięki czemu nie musisz posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania stron.
Istnieje wiele gotowych szablonów, które możemy edytować pod własne potrzeby, usuwając, dodając, czy zmieniając elementy, takie jak kolorystyka, czcionki, napisy, obrazki, itp.
Przechodząc dalej, w zakładce “Market and Sell” znajdziemy sekcję z narzędziami sprzedażowymi. Większość z nich jest dostępna w płatnych planach. Do narzędzie sprzedażowych należą między innymi generator kuponów, program partnerski, widżety sprzedażowe, czy panel z bieżącymi transakcjami.
Będąc przy transakcjach, w Thinkific nie mogło zabraknąć statystyk. Oprócz statystyk finansowych, takich jak przychody, czy zamówienia, znajdziemy również dane dotyczące zaangażowania użytkowników, w tym jak długo uczestniczą w kursie, czy procent ukończenia kursu. Dzięki temu możesz lepiej dostosować treść swojego kursu.
Cennik
Thinkific oferuje kilka planów cenowych:
Free: Darmowy plan pozwalający stworzyć 1 kurs, nieco okrojony właściwie na każdym kroku. Przykładowo nie są dostępne wszystkie rodzaje płatności czy wiele narzędzi sprzedażowych.
Basic (36 EUR/mies.): Nielimitowana liczba kursów, 1 społeczność. Brak zaawansowanych ustawień konfiguracji kursów.
Start (73 EUR/mies.): Nielimitowane kursy, lekcje na żywo, zadania, i wiele innych.
Grow (146 EUR/mies.): Brak limitu kursów, do 3 społeczności, zaawansowana analityka, brak brandingu Thinkific.
Plusy i minusy
Plusy:
- Proste i intuicyjne tworzenie kursów
- Narzędzie społeczności
- Darmowy plan
- Brak opłat za transakcje
Minusy:
- Zaawansowane funkcje wymagają najdroższych planów
Czy warto korzystać z Thinkific?
Thinkific to jedna z najlepszych platform do obsługi e-learningu na świecie. Podczas testowania bardzo przypadła mi do gustu. Proces tworzenia kursu jest bardzo prosty i istnieje wiele opcji konfiguracji.
Łatwe tworzenie strony lądującej, oraz narzędzie community tylko dodają atrakcyjności temu narzędziu.
Z jednej strony mamy darmowy plan, który pozwala na bezpłatne stworzenie kursu, jednak z drugiej, ciekawe funkcje, takie jak zaawansowana analityka, czy możliwość subskrypcyjnej zapłaty za kurs są dostępne dopiero w najdroższych planach.
Osobiście polecam Thinkific. Warto wypróbować to narzędzie za darmo a w razie potrzeby przesiąść się na plan z większą liczbą funkcji.