Jeżeli prowadzisz bloga lub dodajesz treści na swoją stronę internetową, z pewnością chcesz, by były jak najlepszej jakości i miały jak najwięcej odsłon.

Problem w tym, że nie każdy nasz artykuł znajduje się tak wysoko w wyszukiwarce, jak byśmy chcieli.

Na szczęście istnieje sposób, by temu zaradzić. W tym artykule przyjrzymy się narzędziu Surfer SEO, które ma ci w tym pomóc.

Czym jest Surfer SEO?

Surfer SEO to narzędzie przeznaczone do optymalizacji treści na stronach internetowych w ten sposób, by pozycjonowały się jak najwyżej w wyszukiwarce.

Dzięki analizie setek wskaźników wyszukiwania, Surfer SEO daje ci konkretne wskazówki co musisz poprawić, by twoje artykuły były jeszcze lepsze.

Co ciekawe, Surfer SEO to polska firma powstała w 2017 roku we Wrocławiu. Surfer SEO jest zaliczane do jednego z najlepszych i najpopularniejszych tego typu narzędzi na rynku.

Jakie funkcje oferuje Surfer SEO?

Surfer SEO posiada cztery kluczowe funkcje.

Keyword research

Pierwszą funkcją jest Keyword Reserach, czyli nic innego jak wyszukiwarka słów kluczowych. Działa ona na bardzo prostej zasadzie. Po prostu wpisujesz słowo kluczowe, a Surfer SEO wyszuka listę podobnych słów kluczowych związanych z głównym tematem.

Poniżej wyniki, które otrzymałem po wpisaniu “rower elektryczny”. Surfer SEO oszacował również miesięczną liczbę wyszukań, ruch, oraz skalę trudności w pozycjonowaniu. Dodatkowo znalazł 15 podobnych słów kluczowych, które mogą być inspiracją do napisania artykułu.

Ponadto program znalazł inne, mniej powiązane, ale również dotyczące głównego słowa kluczowego frazy. Dzięki temu możesz stworzyć naprawdę sporo kontentu na temat roweru elektrycznego oraz masz narzędzia prognozujące to, jakiego ruchu możesz się spodziewać.

Dodatkowo jeśli połączysz Surfer SEO ze swoim kontem Google Search Console, narzędzie przeskanuje twoją witrynę i znajdzie zarówno słowa kluczowe, na które już się pozycjonujesz, jak i sugestie nowych słów kluczowych.

Narzędzie Keyword Research jest moim zdaniem przydatne, ale nie obowiązkowe. Z pewnością wyszuka słowa kluczowe i tematy na nowe artykuły w bardzo szybkim czasie, jednak po sprawdzeniu moich słów kluczowych na mojego bloga, dochodzę do wniosku, że jeśli dodajesz artykułu regularnie, to prędzej czy później i tak wpadniesz na pomysł napisania danego artykułu robiąc własny keyword reaserch bez użycia tego narzędzia.

Tak czy siak, moim zdaniem warto posiłkować się Surfer SEO podczas wyszukiwania słów kluczowych, ponieważ często potrafi przełamać brak naszej kreatywności i dać wartościowe podpowiedzi.

Write with AI

Co prawda funkcja Write with AI jest umieszczona w Content Editor, jednak jest tak istotna, że poświęcimy jej osobny nagłówek.

Surfer SEO z pewnością nie chciał przespać rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją i wprowadził narzędzie do tworzenia tekstu AI.

Aby stworzyć tekst, wystarczy wpisać słowo kluczowe, wybrać ton głosu oraz ustawić inne dane.

W kolejnym kroku Surfer SEO zaproponuje nam tytuł oraz wszystkie nagłówki. Możemy je edytować, usuwać lub dodawać kolejne, jeśli brakuje nam jakiejś informacji.

Gdy wszystko będzie gotowe, rozpocznie się pisanie. Sam proces jest dość długi, ponieważ napisanie 1000 słów zajmuje około 5 minut. W moim przypadku artykuł o długości ponad 2000 słów pisał się około 10 minut.

Jeżeli chodzi o jakość napisanego tekstu, to jest ona wysoka. Nie ma zbytniego lania wody, mamy sporo informacji, a formatowanie jest dobrze pomyślane, ponieważ mamy kilka rodzajów nagłówków, listy, cytaty, itp.

Dodatkowo teksty pisane przez Surfer SEO są już zoptymalizowane tak, aby ich Content Score był jak najwyższy. Oznacza to, że właściwie nie musimy edytować ich technicznie, ponieważ słowa kluczowe, długość, oraz najważniejsze informacje będą zachowane.

Content editor

Moim zdaniem najważniejszą funkcją Surfer SEO jest Content Editor. Na czym polega to narzędzie?

Jest to edytor treści, który analizuje twoje artykuły pod względem jakości SEO. Aby umieścić artykuł w tym edytorze, możemy po prostu wkleić link do artykułu, wkleić artykuł, lub napisać go od podstaw.

Content Editor po prawej stronie analizuje jakość artykułu. Warto zwrócić szczególną uwagę na skalę od 1 do 100. Im wyższa ocena, tym lepsza jakość artykułu. Warto zaufać tym wskazówkom, ponieważ jest to tzw. Content Score i jest uznawany za najlepszy w branży, ponieważ został opracowany z pomocą marketerów, inżynierów i ekspertów SEO.

Content Score pokazuje również jaki jest średni oraz najwyższy wynik pośród konkurentów. Zjeżdżając niżej, Surfer SEO daje nam wskazówki co zrobić, by wynik był lepszy. Przykładowo, dowiedziałem się, że do tego artykułu należy dodać pomiędzy 567 a 653 słowa i wrzucić jeszcze kilka obrazków, by jego wynik się podniósł.

Ponadto otrzymałem sugestie słów kluczowych, które muszę zawrzeć w artykule oraz częstotliwość ich użycia. Myślę, że warto zastosować się do tych sugestii, ponieważ w wielu przypadkach po ich zastosowaniu, autorzy treści obserwują wzrost odwiedzin poprawionych artykułów.

Warto również wspomnieć o dodatkowych funkcjach takich jak na przykład sugestie dodatkowych pytań, na które warto odpowiedzieć, czy linki do konkurencyjnych artykułów.

Aby nie musieć samemu wdrażać wszystkich zmian, Surfer SEO może zrobić to za nas. Klikając przycisk “Auto-Optimize”, edytor automatycznie zastosuje wszelkie ulepszenia. Wystarczy odczekać kilka sekund aż słowa kluczowe, nagłówki, tytuł i treść zoptymalizują się tak, by podnieść ostateczny wynik. W moim przypadku po optymalizacji, wynik podniósł się z 41 do 59.

Audit

Kolejna funkcja to Audit. Działanie tego narzędzia jest proste. Wklejasz URL strony, którą chcesz poddać analizie oraz dodajesz słowo kluczowe. Następnie otrzymasz podsumowanie tego, co musisz zmienić, aby poprawić pozycję artykułu w wyszukiwarce.

Są to techniczne sugestie, takie jak liczba słów w artykule, linki, struktura, tytuł, itd.

Bardzo wiele z tych sugestii możemy otrzymać w omawianym wcześniej edytorze, dlatego moim zdaniem funkcja Audit powinna być połączona z Content Editor. Jednak dodatkowe informacje, takie jak informacje o linkach z pewnością będą dla nas przydatne.

SERP Analyzer

Surfer SEO jest również wyposażony w narzędzie do analizowania wyników wyszukiwania dla danego słowa kluczowego. Wystarczy wpisać słowo kluczowe, a otrzymamy graficzny wykres tego, jakie strony pozycjonują się na pierwszych miejscach, ile dane artykuły mają słów, oraz inne dane.

Z pewnością będzie to użyteczne narzędzie w analizowaniu tego, czy dany artykuł możemy wypozycjonować wyżej.

Inne funkcje

Z innych funkcji, o których warto wspomnieć, są to:

Darmowa wtyczka do przeglądarki: Surfer SEO posiada w pełni darmową wtyczkę do przeglądarki Google Chrome. Po jej instalacji możesz między innymi obserwować ile dane słowo kluczowe ma miesięcznych wyszukań, liczbę słów w poszczególnych artykułach bez wchodzenia do artykułu, oraz poziom autorytetu danej domeny.

Certyfikat eksperta Surfer SEO: Jeżeli korzystasz z Surfer SEO przez dłuższy czas, istnieje możliwość zdobycia certyfikatu potwierdzającego twoje kwalifikacje w dziedzinie SEO. Aby go zdobyć, musisz przejść test wiedzy z pytań na temat używania Surfer SEO i wiedzy ogólnej na temat pozycjonowania.

Integracja z WordPressem: Surfer SEO zintegrujesz z WordPressem, co oznacza, że aby korzystać z edytora SurferSEO, nie musisz logować się do narzędzia.

Cennik

Surfer SEO możemy przetestować za darmo przez 7 dni i wybrać dowolny plan. Po tym czasie musimy zapłacić. Pakiety cenowe kształtują się następująco:

ESSENTIAL ($89/mies.): W tym planie możesz napisać i zoptymalizować do 30 artykułów na miesiąc, oraz masz możliwość optymalizowania artykułów jednym kliknięciem myszy 10 razy. Do tego masz jeszcze funkcję Keyword Research.

SCALE ($129/mies.): Napiszesz i zoptymalizujesz do 100 artykułów na miesiąc, a do tego masz 20 szans na optymalizację ich jednym kliknięciem. Oprócz Keyword Research masz również funkcję Audit.

SCALE AI ($219/mies.): Wszystko, co w planie SCALE, a dodatkowo 40 możliwości optymalizacji jednym kliknięciem i 10 artykułów pisanych przez AI.

CUSTOM: Jeżeli masz większe potrzeby, możesz zwrócić się do Surfer AI w celu dostosowania liczby artykułów, możliwości i cennika.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Jedna z najlepszych w branży optymalizacja tekstów
  • Darmowa wtyczka do przeglądarki
  • Dużo słów kluczowych i propozycji na nowy kontent
  • Certyfikat potwierdzający kwalifikacje

Minusy:

  • Cennik

Czy warto korzystać z Surfer SEO?

To, czy warto korzystać z Surfer SEO z pewnością zależy od twoich potrzeb. Jeżeli posiadasz stronę internetową, na której wrzucasz regularnie treści, lub jesteś specjalistą ds. SEO lub marketingu online, z pewnością Surfer SEO będzie dla ciebie pomocny.

Najlepsza moim zdaniem funkcja tego narzędzie to Content Editor, która dostarczy nam wskazówek na ulepszenie naszych treści i rzeczywisty awans w rankingach wyszukiwarek. Ponadto warto też zwrócić uwagę na narzędzie Keyword Research, które da nam szansę na znalezienie nowych tematów na artykuły.

Z pewnością Surfer SEO nie jest tanim narzędziem. Jeśli jednak Surfer SEO pozwoli nam zwiększyć ruch w naszej witrynie, z pewnością przeniesie się to na większe zyski.

To, czy tak się stanie warto sprawdzić samemu i skorzystać z darmowego 7-dniowego okresu testowego. Jeśli chcesz przetestować Surfer SEO bezpłatnie, kliknij w ten link.