Jeżeli planujesz sprzedawać w internecie, dobrym miejscem mogą być marketplace’y, czyli inaczej platformy aukcyjne, na których możesz wystawić przedmioty na sprzedaż i oferować je osobom, które akurat ich szukają.

W tym artykule poznasz 11 najpopularniejszych marketplace’ów w Polsce, gdzie możesz wystawić zarówno nowe, jak i używane przedmioty.

1. Allegro

Portalu Allegro chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to największy Polski i 3 największy marketplace w Europie, który miesięcznie ma ponad 200 mln odsłon, oraz sprzedaje ponad 70 mln produktów.

Te liczby oznaczają, że Allegro jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do sprzedaży, ponieważ ekspozycja na klientów jest ogromna. Z drugiej jednak strony należy liczyć się z dużą konkurencją oraz stosunkowo trudnymi początkami, ponieważ nie jest łatwo przebić się nie mając zbyt wielu ocen. Dodatkowo Allegro co jakiś czas podnosi opłaty od transakcji.

Na Allegro możesz sprzedawać w wielu kategoriach. Platforma ta cechuje się dużą konwersją, ponieważ klienci mają do niej duże zaufanie. Jeśli sprzedajesz przedmioty używane, możesz to robić na Allegro Lokalnie.

2. Arena.pl

Arena.pl to odpowiednik Allegro, o którym mogłeś nie mieć pojęcia, ponieważ jest dużo mniej popularny i odwiedza go około 300 razy mniej osób, niż Allegro. Mimo tego, że serwis nie jest ogromny, to nadal ma około pół miliona odsłon miesięcznie, co oznacza, że sprzedając odpowiednie produkty możemy liczyć na owocną sprzedaż.

Jest tu zdecydowanie mniejsza konkurencja oraz opłaty transakcyjne. Z pewnością warto pomyśleć o Arena.pl, ponieważ próg wejścia jest niewielki. Mimo że firma jest mało znana, to jest notowana na GPW, a także zatrudnia fachowców z doświadczeniem w pracy w innych marketplace’ach.

3. OLX

OLX.pl to kolejna znana i lubiana platforma sprzedażowa w Polsce. Głównie wystawiane są tu przedmioty używane, jednak znajdziemy też nowe przedmioty i wiele firm e-commerce w Polsce wspomaga się właśnie OLX.

Zaletami OLX jest to, że odwiedza ją bardzo dużo osób, oraz możemy sprzedawać w wielu popularnych kategoriach. Wiele rzeczy możemy wystawić i sprzedać zupełnie za darmo, co jest ogromną przewagę tego portalu.

Należy na pewno pamiętać o oszustwach, które dzieją się na tym marketplace. Dodatkowo sam proces transakcji nie jest tak dobrze zoptymalizowany jak na przykład zakup na Allegro. Mimo to warto wystawiać na OLX z racji tego, że portal odwiedza 12 mln osób i generują one około 100 mln wyświetleń.

4. Empik

Empik kojarzy się większości z nas ze sklepem z książkami. Od niedawana jednak, Empik postanowił wykorzystać swoją rozpoznawalność i zbudować marketplace o nazwie EmpikPlace.

Na EmpikPlace możemy zarejestrować się jako sprzedawca i wystawiać przedmioty w wielu kategoriach, takich jak elektronika, sport i turystyka, dom i ogród, moda i akcesoria, i wiele więcej.

Empik.com odwiedza miesięcznie około 6 mln osób, więc z pewnością jest to dobre okno wystawowe.

5. Amazon

Amazon to globalna marka, która w Polsce istnieje dopiero od kilku lat. Wygląda jednak na to, że silna pozycja Allegro nie pozwala Amazonowi przebić się na naszym rynku.

Amazon jest około 15 razy mniej popularny od Allegro, jeśli chodzi o wyświetlenia. Z pewnością na ten słaby wynik składa się wiele czynników, w tym mała intuicyjność platformy.

Być może amerykański gigant wymyśli strategię na zdobycie większej ilości klientów. To dlatego warto być na tej platformie zawczasu, aby zbudować sobie pozycję i renomę.

6. Etsy

Etsy podobnie jak Amazon, w Polsce na pewno nie cieszy się tak dużą popularnością jak globalnie, jednak mimo to w niektórych przypadkach warto rozważyć sprzedaż na tej platformie.

Etsy będzie odpowiednie dla osób lubiących tworzyć rękodzieło, ponieważ są tam sprzedawane głównie właśnie przedmioty robione ręcznie, oraz rzeczy vintage.

Według moich danych Etsy ma około 3 mln wyświetleń w Polsce, dlatego sprzedając produkty, na które jest trend, możemy cieszyć się całkiem dużą popularnością.

7. Facebook Marketplace

Możesz również pomyśleć o wystawianiu ogłoszeń na Facebook Marketplace. Co prawda większość transakcji to transakcje lokalne, jednak warto spróbować, ponieważ wystawienie oferty nie kosztuje nas ani złotówki.

Alternatywnie możemy sprzedawać na tematycznych grupach. W obu przypadkach należy zachować czujność, ponieważ sprzedaż odbywa się przez czat, telefonicznie, lub osobiście.

8. Erli

Erli z pewnością jest ciekawym marketplacem, ponieważ nie jest tak duże jak Allegro, ale z drugiej strony nie jest tak małe jak choćby Arena.pl.

Miesięcznie Erli osiąga około 10 mln wyświetleń. Możemy w nim wystawiać ogłoszenia z różnych kategorii. Pamiętajmy, że Erli skupia się w większości na nowych produktach, więc strona ta może być dobrym źródłem sprzedaży e-commerce.

9. Sprzedajemy.pl

Sprzedajemy.pl to bezpośredni, dużo mniejszy konkurent OLX. Wystawimy tu za darmo używane przedmioty. Proces zakupu nie odbywa się przez Sprzedajemy.pl, ale po kontakcie ze sprzedającym.

Serwis istnieje od 2011 roku i dobrze sprzedają się w nim niszowe przedmioty, których nie ma na innych stronach sprzedażowych.

10. Morele.net

Do Morele.net możesz dołączyć jako sprzedawca, jeśli specjalizujesz się w elektronice. Obok elektroniki możesz również sprzedawać tu w innych, mniejszych kategoriach.

Morele.net to bardzo rozpoznawalna marka, zwłaszcza wśród fanów elektroniki.

11. eBay

eBay w Polsce nie jest ogromnym serwisem, gdyż ma około 1,5 mln wyświetleń miesięcznie. Warto traktować go jako ciekawostkę, no chyba, że chcesz sprzedawać globalnie. Wówczas twoja grupa docelowo znacząco się zwiększa.