Jeżeli jesteś profesjonalnym fotografem, to elementem, który będzie cię odróżniał będzie własna strona internetowa.

Nikt nie chce wydawać tysiąca lub dwóch na stworzenie strony internetowej u profesjonalnych firm specjalizujących się w tej dziedzinie, zwłaszcza, że strona dla fotografa powinna być prosta.

W tym poradniku zaprezentuję ci więc najlepszy sposób jak samemu zbudować stronę internetową dla fotografa w krótkim czasie, bez żadnej wiedzy technicznej, i co najważniejsze niskim kosztem.

Ile kosztuje stworzenie strony dla fotografa?

Firmy specjalizujące się w tworzeniu stron internetowych za stworzenie stosunkowo prostej strony dla fotografa, która zawiera podstawowe elementy, takie jak portfolio, formularz kontaktowy i inne niezbędne elementy pobierają zazwyczaj pomiędzy 1000 a 2000 zł. Dodatkowym kosztem jest jeszcze utrzymanie takiej strony, które średnio wynosi około 50 zł/mies.

Jest to więc dość wysoka cena, zwłaszcza, że żyjemy w takich czasach, że aby stworzyć prostą stronę dla fotografa wcale nie potrzebujemy korzystać z takich usług, tylko użyć kreatora stron internetowych.

Kreatory stron internetowych to narzędzia, które pozwalają bez wiedzy technicznej i w szybkim czasie stworzyć profesjonalne strony internetowe do przeróżnych celów. Działają na zasadzie przeciągania, upuszczania, i edytowania elementów, dlatego nawet początkujący nie mają problemów ze zbudowaniem własnej witryny.

W praktyce możliwe jest zbudowanie własnej strony internetowej dla fotografa nawet za darmo, jednak aby była ona tak profesjonalna, jak to tylko możliwe, zazwyczaj musimy liczyć się z pewnymi kosztami.

Zwykle założenie i utrzymanie strony internetowej stworzonej przez nas przy użyciu kreatora będzie się wiązało z kosztem 30-70 zł/mies. Zazwyczaj taką sumę miesięczną płaci się za samo utrzymanie strony korzystając z usług profesjonalnych firm, więc tak na prawdę omijamy przy tym koszty zbudowania strony, czyli w kieszeni zostaje nam wspomniane na początku 1000-2000 zł.

Czym kierować się przy wyborze kreatora stron dla fotografa?

Nie każdy kreator stron internetowych jest taki sam. Aby stworzyć tę listę i wybrać najlepszy, kierowałem się czynnikami, takimi jak:

Wybór gotowych szablonów dla fotografów: Kreatory stron działają tak, że stronę możemy zbudować od zera lub bazując na szablonach. Większość osób korzysta z szablonów, ale nie każdy kreator stron posiada duży wybór szablonów typowo dla fotografów, by mogli zaprezentować swoje portfolio. W związku z tym, szukałem kreatorów o dużej liczbie szablonów fotograficznych.

Prostota użycia: Fotografowie zajmują się fotografowaniem, więc prawdopodobnie nie mają dużych umiejętności w projektowaniu stron www. Dlatego wybierając najlepsze kreatory, wziąłem pod uwagę prostotę użycia i to, by zbudowanie witryny było tak łatwe, jak to tylko możliwe.

Cena: Chcąc samemu stworzyć stronę, na pewno nie chcemy wydawać dużych pieniędzy. Na rynku istnieją zarówno tanie, jak i drogie kreatory. Starałem się wybrać takie, które oferują najwyższy stosunek ceny do jakości.

Funkcjonalność: Dobra strona internetowa powinna być funkcjonalna, dlatego poniżej przedstawione kreatory mają wiele funkcji, takich jak wiele rodzajów elementów, które możemy nanieść na stronę, funkcje optymalizacji pod wyszukiwarki, efekty, wsparcie, responsywność pod urządzenia mobilne, i wiele więcej.

1. Wix

Wix to jeden z najpopularniejszych kreatorów stron, ponieważ jest kierowany do szerokiej grupy odbiorców z różnych branż.

To, co charakteryzuje to narzędzie to z pewnością duża prostota użytkowania. Wix jest prawdopodobnie najprostszym kreatorem stron na rynku. Dysponuje bowiem kreatorem “przeciągnij i upuść”, więc zaprojektujesz dokładnie taką witrynę, jaką chcesz.

Fakt, że Wix jest kierowany do szerokiego grona odbiorców, sprawia, że będzie doskonałym wyborem również dla fotografów, gdyż dysponuje 40 szablonami dla fotografów, podzielonych na kilka mniejszych kategorii, dlatego żaden fotograf z pewnością nie zawiedzie się w tej kwestii.

To, co czyni Wix dobrym wyborem dla fotografa jest też możliwość dodania galerii zdjęć, wielu elementów, aplikacja do sprzedawania zdjęć, galerie chronione hasłem, czy ochrona zdjęć przed pobraniem.

Cena najtańszego pakietu Wix to 44 zł/mies. Powinien być on wystarczający, ponieważ ma 2 GB przestrzeni dyskowej. Jeśli masz większe potrzeby, jeśli chodzi o miejsce, możesz też pokusić się o plan za 88 zł/mies. chociaż dla większości osób tańszy pakiet będzie zupełnie wystarczający.

2. WebWave

WebWave to w przeciwieństwie to wszystkich innych pozycji na tej liście polski kreator stron. Co go wyróżnia to na pewno fakt, że w praktyce stronę zbudujemy i opublikujemy kompletnie za darmo. Musimy się jednak liczyć z pewnymi niedogodnościami, a największym z nich jest brak własnej domeny, tylko domena przydzielona przez WebWave z losowymi znakami.

Aby ściągnąć te ograniczenia, musimy zdecydować się na plan premium, jednak dobra wiadomość jest taka, że już za 29 zł/mies. możemy mieć w pełni wystarczającą dla fotografa funkcjonalność oraz własną domenę. Czyni to więc WebWave bardzo opłacalną inwestycją.

Jeśli chodzi o liczbę szablonów typowo dla fotografów, to jest ich 6, jednak WebWave posiada też opcję tworzenia strony z pomocą AI. Po prostu wpisujemy czym się zajmujemy, jak mniej więcej ma wyglądać strona, a narzędzie przy pomocy sztucznej inteligencji samo tworzy nowy szablon. Jeśli chcesz, możesz też zacząć od pustej kartki i spokojnie zaprojektować stronę według własnej wizji.

Sam kreator stron jest bardzo zaawansowany. Z pewnością nie jest tak prosty w użyciu jak w przypadku Wix, ponieważ ma ogrom funkcji i ustawień, ale można się go w miarę szybko nauczyć.

3. Squarespace

Squarespace znany jest z tego, że jego szablony są uznawane za jedne z najładniejszych w branży. Nie jest to narzędzie typowo skierowane do fotografów, ale osoby o tym fachu na pewno znajdą tu coś dla siebie.

Mamy tu bowiem około 40 ładnych i minimalistycznych szablonów skierowanych specjalnie dla fotografów. Kreator ten jest w czołówce, jeśli chodzi o prostotę użytkowania, choć raczej przegrywa z Wix.

Squarespace automatycznie optymalizuje obrazy i projekty dla różnych urządzeń, dzięki czemu każdy odwiedzający witrynę widzi wysokiej jakości pracę wyświetlaną zgodnie z przeznaczeniem.

W Squarespace jest również opcja prowadzenia bloga czy sklepu internetowego. Możemy liczyć na pomoc w postaci czatu lub wiadomości e-mail.

Najtańszy plan jest nieco droższy niż w przypadku dwóch pierwszych pozycji, bowiem kosztuje 69 zł miesięcznie. Możemy w tej cenie liczyć na własną domenę, nieograniczoną przepustowość i wszystkie niezbędne funkcje do podstawowego zarządzania witryną.

4. Site123

Site123 to stosunkowo proste, choć nie tak proste i funkcjonalne narzędzie jak reszta w tym rankingu. Działa tak, że generuje szablon na podstawie wybranej przez ciebie kategorii, w naszym przypadku będzie to fotografia.

Funkcje kreatora, takie jak tworzenie niestandardowych kategorii albumów i galerii, z pewnością będą dla nas przydatne. Możesz edytować takie rzeczy, jak czcionki, kolory, i kilka innych, ale niewiele więcej. Nie mamy tu więc aż tak dużej swobody, jeśli chodzi o kreatywność.

Witryna jest gotowa do uruchomienia, gdy tylko prześlesz swoje treści i dostosujesz stronę. Można to zrobić w mniej niż godzinę.

Tak jak w przypadku WebWave, również opublikujemy witrynę za darmo, jednak w darmowym planie mamy tylko 250 MB pamięci, co może okazać się za mało, jeśli publikujemy dużo zdjęć. Dodatkowo w darmowym planie nie otrzymujemy własnej domeny. Możemy więc przesiąść się na plan Premium, który nie jest drogi i kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 35 zł.

5. Hostinger

Hostinger wyposażony jest we wszystko, czego potrzebujesz do zbudowania profesjonalnej witryny fotograficznej. Pozwala nie tylko zbudować stronę z portfolio, ale i posiada funkcjonalności e-commerce do sprzedaży produktów i zarządzania zamówieniami, a także analityką zintegrowaną z mediami społecznościowymi.

Istnieją opcje, dzięki którym Twoja witryna zostanie uruchomiona za pomocą zaledwie kilku kliknięć przy pomocy sztucznej inteligencji, choć ta funkcja wymaga jeszcze dopracowania. Oprócz tego, liczba szablonów typowo fotograficznych wynosi 22.

Przy pierwszej płatności miesięczny koszt to około 20 zł, jednak podwaja się on przy kolejnych odnowieniach

Jak w 5 krokach stworzyć stronę dla fotografa?

Oto 5 standardowych kroków, by samemu jako fotograf utworzyć stronę.

1. Wybierz kreator stron. Wybierz najlepszy dla siebie kreator stron z powyższej listy. Najlepszą decyzję będzie Wix lub WebWave, choć oczywiście możesz zdecydować się na inną pozycję. Następnie załóż konto według instrukcji na stronie.

2. Wybierz szablon. Po założeniu konta, schemat działania będzie w miarę podobny w każdym wypadku. Na początku wybierasz gotowy szablon, który najbardziej ci się podoba. Oczywiście możesz też zacząć od pustej kartki lub wypróbować tworzenie szablonu z AI.

3. Rozpocznij edycję. Będzie to najdłuższy proces, ponieważ tworzysz stronę według własnej wizji. Edytując stronę, masz wpływ niemal na każdy element. Możesz wybrać jakie widżety się tam znajdą, ustawić kolorystykę, przesłać zdjęcia, wgrać logo, napisać teksty, itd. Pamiętaj, że twoja witryna powinna zawierać galerię zdjęć, stronę “o mnie”, dane kontaktowe, oraz ewentualnie sekcję FAQ.

4. Wykup niestandardową domenę. Każdy kreator strony pozwala ci wykupić własną domenę. Warto to zrobić, by zachować profesjonalizm i wzbudzić zaufanie potencjalnych klientów. Domenę kupisz zarówno w edytorze stron, jak i podłączysz ją, gdy wykupisz ją na innej stronie. W każdym z przypadków pamiętaj, by odzwierciedlała ona nazwę twojego studia fotograficznego.

5. Opublikuj swoją stronę. Gdy wykonasz wszystkie czynności, możesz opublikować swoją stronę. Link możesz umieścić na przykład w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn, czy innych. Warto również korzystać z narzędzi do optymalizacji zawartych w edytorach, by twoja strona pojawiała się też w wyszukiwarkach.

Jakie są korzyści z posiadania strony internetowej dla fotografa?

Oto, dlaczego warto posiadać swoją stronę internetową, jeśli zajmujesz się fotografią.

  • Rozpoznawalność: Jednym z najłatwiejszych sposobów na odróżnienie się od innych fotografów jest uruchomienie dopracowanej, profesjonalnej strony internetowej.
  • Pokazanie tożsamości swojej marki: Twoja witryna umożliwi wizualne przekazanie tożsamości marki, dzięki czemu odwiedzający witrynę lepiej rozumieją, czego mogą oczekiwać od Twojej pracy.
  • Kontrola prezentowania prac: W przeciwieństwie do innych kanałów internetowych, takich jak kanały społecznościowe, w których masz ograniczoną kontrolę nad prezentowaniem zdjęć, w przypadku strony, masz pełną kontrolę nad tym, jak Twoje zdjęcia są wyświetlane.
  • Zwiększenie zasięgu: Gdy Twoja witryna jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwania, osoby szukające usług fotograficznych w Google mogą Cię znaleźć.
  • Zawarcie referencji od klientów: Potencjalni klienci chętniej kupują usługi fotograficzne od fotografów, którzy mają wielu zadowolonych klientów. Twoja witryna to dobre miejsce do zamieszczania recenzji od usatysfakcjonowanych klientów.