Zastanawiasz się czy warto wykupić kurs na stronie SkillShare? Czy za ukończenie kursu otrzymasz akredytowany certyfikat? Jakie są koszty kursów?

O tym i nie tylko dowiesz się w dzisiejszej recenzji SkillShare.

Czym jest SkillShare?

SkillShare to platforma online z kursami online uruchomiona w kwietniu 2011 roku. W odróżnieniu od innych platform, gdzie za każdy wybrany kurs płacimy osobno, tutaj wykupujemy subskrypcję w ramach której możemy przerabiać dowolnie wybrane kursy.

Tematyka kursów jest bardzo różnorodna i obejmuje dziedziny takie jak sztuka, projektowanie, fotografia, i wiele innych. Platforma została stworzona z myślą o osobach, które chcą rozwijać swoje umiejętności zawodowe i hobbystyczne w elastyczny i przystępny sposób.

Na Skillshare kursy są zazwyczaj krótkie i zorganizowane w moduły, co umożliwia użytkownikom naukę w dogodnym dla nich tempie. Kursy prowadzone są przez doświadczonych praktyków, co pozwala uczestnikom na zdobywanie wiedzy z pierwszej ręki.

Skillshare skupia się na interaktywności i społeczności, zachęcając użytkowników do angażowania się w projekty, dzielenia się swoimi pracami i uczenia się od siebie nawzajem.

Jakie kursy znajdziemy na SkillShare?

Na brak wyboru kursów w SkillShare z pewnością nie możemy narzekać, ponieważ jest ich aż ponad 35 tys, i stale dochodzą nowe. Mamy 16 kategorii kursów, które możesz zobaczyć poniżej.

Warto zaznaczyć, że kursy są tworzone w języku angielskim, ale z dostępną transkrypcją na inne języki, takie jak niemiecki, hiszpański, francuski i portugalski, choć niestety nie ma języka polskiego.

Czy kursy SkillShare są warte ceny?

Kursy są podzielone na tematy i zawierają lekcje wideo, oraz projekty jako treści obowiązkowe.

Treści wideo są odtwarzane po lewej stronie, natomiast zawartość kursu jest wyświetlana po prawej.

Możesz przełączać się między lekcjami, aby dowiedzieć się, jaka lekcja będzie następna.

Pod ekranem odtwarzania wideo znajduje się 5 różnych opcji:

  • O kursie: Sekcja poświęcona jest informacjom o tym, czego nauczysz się na tym kursie, kim jest Twój nauczyciel i czego możesz się spodziewać.
  • Opinie kursantów: Sekcja zawiera recenzje i opinie byłych uczestników danego kursu, aby pomóc Ci zorientować się, czy kurs będzie dla ciebie odpowiedni.
  • Projekty i zasoby: Skillshare kładzie duży nacisk na wykonywanie projektów. Projekty są zaprojektowane tak, aby uczestnicy mogli wykorzystać to, czego nauczyli się podczas kursu. Na przykład, jeśli kurs dotyczy ilustracji cyfrowej, projekt może polegać na stworzeniu własnej ilustracji przy użyciu technik omówionych w kursie. Uczniowie mogą też udostępniać zdjęcia i opisy swoich projektów, aby otrzymywać informacje zwrotne od innych uczniów i instruktorów.
  • Dyskusje: Społeczność, w tym kursanci, jak i autor kursu mogą zamieszczać pytania, opinie, oraz wątpliwości.
  • Transkrypcja: Możesz tu znaleźć cały kurs, lecz w formie tekstowej, co może być dobrym rozwiązaniem, gdy masz problemy ze słuchaniem w języku angielskim.

Tyle w kwestii technicznej. Jeżeli chodzi o jakość merytoryczną kursów, moim zdaniem jest bardzo dobrze. Należy mieć na uwadze to, że w SkillShare mamy ponad 35 tys. kursów, które są dodatkowo tworzone przez wielu różnych autorów. Co więcej, aby zostać autorem kursu, nie trzeba mieć udokumentowanej wiedzy w danej dziedzinie, więc w rzeczywistości kurs może nagrać każdy.

Dowiedziałem się, że wymagania SkillShare co do jakości merytorycznej są minimalne, więc w teorii istnieje duża szansa, że sporo kursów jest tam niewypałem. Jednak według własnych doświadczeń oraz opinii innych kursantów, mogę śmiało powiedzieć, że przynajmniej 90% z kursów to bardzo wartościowe materiały.

Aby trafić na dobry kurs, warto wybrać renomowanego autora, oraz poczytać recenzje kursu, zanim się do niego przystąpi. To niezwykle istotne i eliminuje praktycznie w całości ryzyko wzięcia udziału w słabym kursie.

Jeżeli chodzi o konkretnych twórców kursów godnych polecenia to będą to Ali Abdaal, Ruth Clowes, Gary Vaynerchuk, Jordy Vandeput, Lisa Bardot, Daniel Scott, choć w rzeczywistości zdecydowana większość autorów kursów wykonuje dobrą robotę.

Ważne: Po zakończonym kursie, w SkillShare niestety nie ma możliwości otrzymania akredytowanego kursu, ani innych materiałów potwierdzających twoją wiedzę w danej dziedzinie. Jeśli szukasz strony z kursami, gdzie otrzymasz certyfikat, możesz poczytać o Strefie Kursów.

Jakie inne funkcje posiada SkillShare?

O tym również warto wspomnieć.

1. Nieograniczony dostęp do kursów

Wspomniałem już o tym na początku, ale po wykupie subskrypcji, możesz wybrać każdy interesujący cię kurs w dowolnej dziedzinie. Możesz więc w ciągu 2-3 godzin nauczyć się wielu umiejętności od poziomu kompletnego laika po przynajmniej średniozaawansowanej osoby.

2. Ścieżki szkoleniowe

Na SkillShare istnieje dużo kursów i trudno jest podjąć decyzję który z nich przerobić następny. Na szczęście platforma oferuje fajną funkcję ścieżek szkoleniowych.

Działa to tak, że do wyboru masz ponad 70 ścieżek edukacyjnych. Są one zaplanowane tak, abyś przerabiał kursy w kolejności zgodnej z zaleceniami SkillShare, dzięki czemu staniesz się ekspertem w wybranej przez siebie dziedzinie.

Przykładowo, jeśli jesteś początkującym inżynierem oprogramowania i chcesz opanować programowanie w JavaScript, Skillshare oferuje ścieżkę “Od nowicjusza do eksperta w JavaScript”, gdzie znajdziesz wiele lekcji wideo na temat JavaScript połączonych w jedną ścieżkę edukacyjną, aby jak najszybciej i efektywniej opanować umiejętności programowania.

3. Lekcje 1v1

Jeżeli chcesz jeszcze lepiej nauczyć się danej umiejętności, na SkillShare znajdziesz listę ekspertów z wielu dziedzin, z którymi możesz połączyć się poprzez wideo w celu indywidualnej konsultacji.

Lekcje są odpłatne, jednak indywidualne podejście może być dobrym uzupełnieniem, jeśli przechodzisz przez daną ścieżkę kariery.

4. Dostęp do kursów offline

Instalując aplikację SkillShare na Androida, bądź iOS, masz możliwość pobrania kursu, by móc przerobić go offline w podróży, lub w miejscu, gdzie nie ma łączności internetowej.

5. Planowanie zajęć

Skillshare dysponuje wbudowaną funkcją kalendarza, która pomaga zaplanować zajęcia za pomocą jednego kliknięcia. Dzięki planowaniu zajęć, otrzymasz powiadomienia e-mail o treści motywującej cię do przystąpienia do kolejnej lekcji.

Ile kosztuje dostęp do SkillShare?

Dość trudno jest znaleźć cennik SkillShare na stronie głównej. Aby sprawdzić, ile musimy zapłacić, musimy najpierw się zarejestrować.

Po rejestracji zostaniemy od razu przeniesieni do strony z pozostawieniem danych do karty płatniczej. Jednak bez obaw, ponieważ opłata zostanie pobrana z konta dopiero po 30 dniach, gdyż SkillShare oferuje darmowy okres próbny na okres 1 miesiąca.

Po tym czasie cena subskrypcji zależy od twojej lokalizacji. W Polsce subskrypcja roczna kosztuje $49. Nie ma możliwości płatności co miesiąc, choć gdyby podzielić cenę roczną przez 12 wyszłoby nieco ponad $4/miesiąc.

Szczerze mówiąc nie jest to wysoka cena, biorąc pod uwagę fakt, że przez cały rok mamy dostęp do dowolnego kursu i możemy ich przerobić tyle, ile chcemy. Oczywiście dużym minusem jest fakt, że po ukończeniu kursu nie otrzymujemy akredytowanego certyfikatu, jednak cena nadal jest niska w odniesieniu do wiedzy, którą możemy przyswoić.

Plusy i minusy SkillShare?

Plusy:

  • Dostęp do wszystkich kursów
  • Niskie ceny
  • Pierwszy miesiąc za darmo
  • Kursy dostępne offline
  • Ponad 35 tys. kursów
  • Wiele funkcji interakcji

Minusy:

  • Brak możliwości uzyskania certyfikatu
  • Niektóre kursy wątpliwej jakości
  • Brak języka polskiego

Czy warto korzystać?

Uważam, że ze SkillShare zdecydowanie warto korzystać. Platforma nie jest droga i oferuje dostęp do ogromnej ilości kursów, które mogą zrobić z ciebie eksperta w danej dziedzinie. Jeżeli zależy ci na tym, by otrzymać formalny certyfikat, musisz niestety skorzystać z czegoś innego, np. ze Strefy Kursów.

Osobiście korzystam ze SkillShare, nawet pomimo tego, że czasem korzystam z innych platform w celu uzyskania certyfikatu. W SkillShare ilość wiedzy, jaką można zdobyć w porównaniu do ceny jest ogromna, dlatego warto skorzystać, choćby z 30-dniowego okresu próbnego, po którym podejmiesz decyzję, czy warto korzystać dalej z platformy.