Jeżeli chcesz stworzyć piękną stronę internetową od podstaw, ale nie posiadasz żadnych specjalistycznych umiejętności, to z pomocą przychodzi SITE123.

W tym artykule pokażę ci jakie funkcje posiada SITE123, jakie są wady i zalety tej platformy, czy rzeczywiście jest darmowa i czy warto z niej korzystać.

Czym jest SITE123?

SITE123 to platforma, która powstała po to, aby umożliwić osobom prywatnym oraz właścicielom małych firm zbudowanie strony internetowej bez umiejętności kodowania.

Z SITE123 możliwe jest zbudowanie pełnoprawnej strony www, w wielu językach, z możliwością pozycjonowania jej w wyszukiwarkach. Firma dokłada wszelkich starań, aby obsługa była jak najprostsza dla każdego użytkownika.

SITE123 to jedna z najszybciej rosnących tego typu platform, która na rynku istnieje od 2015 roku.

Jakie funkcje posiada SITE123?

Najważniejszą funkcją SITE123 jest oczywiście możliwość prostego tworzenia stron internetowych. W rzeczywistości nie musimy ograniczać się jedynie do tworzenia typowych stron www, ponieważ na początku korzystania z platformy, wybieramy czy chcemy stworzyć stronę, sklep internetowy, bloga, czy stronę lądującą.

Po wyborze typu strony, ustawiamy jeszcze dane do logowania, nazwę naszej strony oraz jej rodzaj. Dzięki temu SITE123 automatycznie utworzy szablon strony dostosowany do specyfiki naszej działalności.

Dla przykładu nazwałem swoją stronę “Kwiaty” i wybrałem kategorię “kwiaciarnia”. SITE123 ustawił mi szablon strony z kwiaciarnią.

Teraz możemy edytować naszą stronę właściwie w dowolny sposób. Większość elementów jest konfigurowalnych, co oznacza, że możemy je usuwać, zmieniać, przesuwać, edytować, dodawać elementy wideo, obrazki, czy ustawiać kolory.

Ogólnie rzecz biorąc, edytor w SITE123 pozwala zbudować stronę według własnego uznania. Edytor “przeciągnij i upuść” pozwala w prosty sposób na zbudowanie dokładnie takiej strony, jakiej potrzebujemy. Ogólnie cały panel SITE123 jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Wszystkie elementy są ułożone tak, by łatwo było je znaleźć.

Po zakończonej pracy, klikamy przycisk “Publish”, dzięki czemu nasza strona będzie opublikowana. Dostaniemy do niej specjalny link, jednak nie będzie on wyglądał profesjonalnie. Będziemy mieć opcję wykupu profesjonalnej domeny.

Wykup profesjonalnej domeny będzie wiązał się z kosztami, o których powiemy sobie później. Oczywiście nie musimy kupować domeny, jednak jeśli chcemy, by nasza strona prezentowała się tak jak należy, to jest to niemalże konieczność.

Tak prezentuje się moja strona na telefonie. Warto zwrócić uwagę na adres URL na dole, o którym wspomniałem. Dodatkowo znak wodny SITE123 również jest obecny, gdy korzystamy z platformy za darmo. Możliwe jest jego usunięcie, jednak również jest to opcja w płatnych pakietach.

Ciekawą funkcją jest również to, że Twoja strona internetowa może być tłumaczona na inne języki w zależności od lokalizacji odwiedzającego. Możesz przetłumaczyć jej zawartość na dowolny język a dodatkowo masz pełną kontrolę nad tłumaczeniami.

Funkcją SITE123, która bardzo mi się podoba jest to, że jeżeli na Twojej stronie umieścisz element kontaktowy, gdzie użytkownicy mogą do ciebie napisać, zostawiając treść oraz swoje dane, np. e-mail, imię, czy numer telefonu, to wiadomość od nich otrzymasz w panelu SITE123.

Z panelu możesz od razu odpisać, a co więcej dodać e-mail do listy swoich kontaktów. Ten e-mail może być cenny, ponieważ SITE123 posiada również opcję e-mail marketingu, która pozwala wysyłać masowo e-maile. Dzięki temu możesz informować osoby z twoich kontaktów o nowościach, zniżkach, czy podsyłać im inne informacje i budować relacje.

Na początku wspomniałem, że w SITE123 możemy tworzyć strony z możliwością optymalizowania ich pod wyszukiwarkę. Dostępne są tu więc podstawowe funkcje SEO, takie jak możliwość dodawania tagów, opisów meta, czy dodawania słów kluczowych. Po prawej stronie mamy dostępny podgląd jak nasza strona będzie się prezentować w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli chcemy stworzyć sklep e-commerce, również jest taka możliwość. Samo projektowanie sklepu jest identyczne jak projektowanie strony na SITE123. Wszystko odbywa się z pomocą edytora “przeciągnij i upuść”.

Jeśli chodzi o wszelkie ustawienia, to wszystko znajdziemy w ustawieniach. Dodamy tu produkty, zdjęcia, sposoby płatności, ceny, ustalimy podatki, metody wysyłki, utworzymy kody rabatowe itd.

Oczywiście moduł e-commerce nie jest tak rozbudowany jak w przypadku platform przeznaczonych do tego, takich jak Shopify, WooCommerce, czy PrestaShop, jednak liczba funkcji jest moim zdaniem wystarczająca, jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sprzedażą online.

Oczywiście jak na tego typu platformę przystało, nie mogło zabraknąć analityki. Znajdziemy w niej wszelkie statystyki dotyczące odwiedzin strony, czasu trwania wizyt, czy tego, które strony są najchętniej odwiedzane.

Na koniec warto wspomnieć o możliwościach integracji SITE123 z innymi platformami. Istnieje możliwość integracji z wieloma narzędziami, w tym z Google Analytics, AdSense, Facebook Pixel, Google Search Console, czy Tawk.to. W sumie istnieje ponad 100 narzędzie, z którymi możemy połączyć SITE123.

Cennik

Z SITE123 możemy korzystać za darmo. Darmowy plan pozwala na stworzenie kilku stron internetowych ze znakiem wodnym SITE123 i losowym adresem URL. Nie znajdziemy w nim np. statystyk, integracji, czy możliwości tłumaczenia strony na inne języki.

Warto więc skorzystać z płatnego planu. Ich ceny prezentują się następująco:

BASIC (ok. 17 zł/mies.): Zawiera profesjonalną domenę oraz usuwa znak wodny SITE123.

ADVANCED (ok. 33 zł/mies.): Zawiera wszystkie funkcje planu BASIC a dodatkowo pozwala na funkcje wysyłki e-maili do 1000 wiadomości.

PROFESSIONAL (ok. 54 zł/mies.): W przeciwieństwie do dwóch poprzednich planów pozwala na stworzenie sklepu e-commerce i obsługi do 100 zamówień miesięcznie. Dodatkowo są dostępne statystyki.

GOLD (ok. 70 zł/mies.): Dostępne są wszystkie funkcje, np. kilka walut w sklepie, obsługa do 500 zamówień miesięcznie, czy do 10.000 wysłanych wiadomości e-mail.

Ceny te obowiązują przy wykupie SITE123 na 12 miesięcy z góry. Możemy wykupić pakiet na mniejszy lub większy okres. Na im dalej wykupimy pakiet z góry, tym większe zniżki otrzymamy.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Prosta obsługa i edytor
  • Możliwości e-mail marketingu
  • Możliwość utworzenia sklepu e-commerce

Minusy:

  • Darmowy plan bardzo mocno ograniczony

Czy warto korzystać z SITE123?

Na pytanie czy warto korzystać z SITE123 odpowiem, że to zależy. Jeżeli poszukujesz prostej platformy do szybkiego stworzenia ładnej strony, by zaprezentować na przykład ofertę swojej firmy, to SITE123 może być dobrym wyborem. W niedrogi sposób zbudujemy tu ładną stroną, na której zawrzemy wiele elementów i podepniemy profesjonalną domenę.

Raczej nie korzystałbym z SITE123 jako platformy do sklepu internetowego, ponieważ nie posiada jeszcze na tyle funkcji, by na niej polegać, a dodatkowo posiada ograniczenia (np. do 500 zamówień miesięcznie).

W każdym razie, w SITE123 możesz zarejestrować się za darmo i przetestować działanie platformy.