Chcesz zacząć korzystać z SendPulse, ale nie wiesz, czy warto tracić czas na to narzędzie?

Aby ci w tym pomóc, postanowiłem przetestować SendPulse. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć czy warto się zarejestrować, czy może lepiej poszukać alternatywy.

Czym jest SendPulse?

SendPulse to narzędzie marketingowe, które powstało w 2015 roku. Celowo używam zwrotu “narzędzie marketingowe”, bo SendPulse oferuje wiele funkcji marketingowych i nie ogranicza się jedynie do e-mail marketingu jak robił to na początku swojego istnienia.

Oprócz wysyłania kampanii e-mail, SendPulse oferuje również narzędzia do komunikacji, pozyskiwania leadów, oraz zarządzania i sprzedaży.

Z SendPulse korzystają największe firmy na świecie, lecz w rzeczywistości firma każdego rozmiaru znajdzie w tym narzędziu użyteczność.

Jakie funkcje oferuje SendPulse?

Oto kluczowe funkcje SendPulse:

1. E-mail marketing

SendPulse jest wykorzystywany głównie do e-mail marketingu. Narzędzie umożliwia zbudowanie formularzy, w których twoi odbiorcy mogą zostawić swój adres, by zapisać się do newslettera.

Formularze możemy zbudować od zera, bądź skorzystać z gotowych szablonów. Szablonów jest zaledwie kilka, ale powinny one być odpowiednie do podstawowego zbierania adresów. Jeśli chodzi o możliwość dostosowywania formularzy, edytor jest bardzo zaawansowany i właściwie każdy element możemy zmienić pod własne potrzeby.

Możesz również tworzyć listy importując e-maile z innej usługi, bądź wpisując je ręcznie.

W bardzo podobny sposób zaprojektujemy również wiadomość e-mail. SendPulse dysponuje gotowymi szablonami wiadomości lub możemy stworzyć własny. Opcji dostosowywania jest wiele. W wiadomości możemy zamieszczać przyciski, filmy, obrazy, tekst, i wiele więcej. Oczywiście SendPulse jest wyposażony w narzędzia sztucznej inteligencji, których możemy używać do pisania czy poprawiania tekstu z AI.

SendPulse cechuje się dużą dostarczalnością wiadomości. To zasługa narzędzi, które chronią nasze e-maile przed trafieniem do SPAMU. Przed wysyłką SendPulse wykrywa ewentualne błędy, które mogłyby przenieść nasze wiadomości to SPAMU. Mogą być to nieprawidłowa długość tematu, zbyt wiele wielkich liter, za mało tekstu, czy wiele, wiele innych.

Gdy twoje kampanie są live, możesz je analizować. Narzędzie analityczne SendPulse analizuje kliknięcia, statystyki geograficzne, statystyki urządzeń, czy liczbę błędów.

Dodatkowo możesz analizować wzrost swojej listy mailingowej za pomocą wykresów, które pokazują nowe subskrypcje i kontakty, a także osoby, które zrezygnowały z bycia w newsletterze.

Aby zwiększyć zaangażowanie subskrybentów, możesz segmentować ich według różnych kryteriów, np. wieku, płci, czy tego czy dana osoba otwiera twoje wiadomości, czy nie. Dodatkowo przed wysyłką istnieją opcje personalizacji, gdzie możemy zwrócić się do odbiorcy po imieniu.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że SendPulse może weryfikować poprawność adresów e-mail, dzięki czemu twoja lista będzie zawsze poprawna a e-maile będą rzeczywiście trafiać do prawdziwych odbiorców.

2. Chatboty

SendPulse wprowadził również funkcję chatbotów oraz live chatów z klientami na naszej stronie. Oznacza to, że instalując widżet możemy albo prowadzić konwersację z odwiedzającymi nasz sklep czy stronę, albo pozwolić chatbotom rozmawiać z odwiedzającymi, gdy sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

Aby zainstalować czat, musimy po prostu wkleić kawałek kodu do naszej witryny. Okno czatu dostosujemy kolorystycznie i stylowo do naszej witryny.

Na stronie SendPulse możemy zarządzać tym czatem i odpowiadać na pytania. W tym samym miejscy będziemy mieć również konwersacje z innych miejsc, takich jak Facebook, Instagram, czy WhatsUp. Na wiadomości możemy również odpowiadać z poziomu aplikacji mobilnej SendPulse.

Jak już wspomniałem, możemy albo osobiście czatować z potencjalnymi klientami, albo zostawić obsługę botom. Boty w dużym skrócie odpowiadają na pytania klientów dzięki bazie danych, którą wprowadzisz do systemu. To na jej podstawie udzielają odpowiedzi. Oczywiście nie zastąpią w stu procentach człowieka, jednak są użyteczne.

Twój chatbot może automatycznie wysyłać klientom oferty zakupu, przyjmować płatności, oraz korzystać ze sztucznej inteligencji. Możesz również podglądać i analizować statystyki rozmów chatbotów, by optymalizować je jeszcze lepiej.

3. Tworzenie stron internetowych

Obecnie większość konkurentów SendPulse umożliwia tworzenie stron internetowych. SendPulse nie mógł zostać w tyle. W tym narzędziu zbudujemy w pełni responsywną i profesjonalną stronę internetową i to w darmowym pakiecie.

Aby stworzyć stronę, najpierw wybieramy albo gotowy szablon, albo tworzymy ją od zera. Szablonów jest około 60.

Sam proces tworzenia strony jest niezwykle prosty, ponieważ korzystamy z edytora “przeciągnij i upuść”. Oznacza to, że elementy na stronę przeciągamy i umieszczamy w odpowiednim miejscu.

Stronę możemy więc dostosowywać pod każdym względem do naszych potrzeb. Dodatkowo istnieją animacje, oraz elementy, takie jak formularze subskrypcji, przyciski, obrazki, filmy wideo, i wiele innych.

Przetestowałem już wiele kreatorów stron dostępnych w narzędziach do e-mail merketingu i mam wrażenie, że kreator z SendPulse jest nieco trudniejszy w obsłudze od innych i mniej intuicyjny, jednak mimo to nawet laik powinien sobie z nim poradzić.

Z ważniejszych rzeczy, o których jeszcze należy wspomnieć w kwestii kreatora stron to możliwość integracji z Google Analytics, możliwość instalacji chatbotów, powiadomień push, oraz akceptacja płatności bezpośrednio na stronie.

Tak jak wspomniałem, intuicyjność z pewnością jest do poprawy, jednak na liczbę funkcji nie można narzekać.

4. Pop-upy

SendPulse ma również bardzo rozbudowany moduł pop-upów. Są to wyskakujące okienka, które są uznane za najbardziej irytującą formę reklamy, jednak bywają bardzo skuteczne.

Przede wszystkim SendPulse dysponuje ogromną bazą gotowych szablonów na pop-up, których jest ponad 100 na wiele różnych okazji. Pop-upy te są bardzo profesjonalnie zaprojektowane i jako osoba, która również korzysta z tego typu rozwiązań na swoich portalach z pewnością mogę je polecić.

Mamy dużą dowolność, jeśli chodzi o to, kiedy pop-upy mają się pojawić i możemy ustawić, by wyskakiwały np. gdy użytkownik chce upuścić naszą witrynę. Możesz również personalizować wiadomości na podstawie zachowania odwiedzających.

Pop-upy mogą być znakomitym sposobem na zbieranie leadów czy zachęcenie do zakupu. Warto zastanowić się jak zastosować je w naszym biznesie.

5. Narzędzia zarządzania i sprzedaży

Poza tym SendPulse jest wyposażony w funkcje zarządzania i sprzedaży. Jedną z nich jest CRM. Jest to system automatyzujący sprzedaż i komunikację z klientami.

W jednym miejscu możesz akceptować zamówienia, kontrolować sprzedaż, zbierać dane, budować własną listę klientów i uruchamiać kampanie marketingowe.

Dzięki CRM utworzysz dobrze zdefiniowany pipeline wyspecjalizowany dla Twojej firmy. Dzięki wiedzy i zrozumieniu, gdzie Twoja sprzedaż znajduje się w pipeline, możesz zaplanować optymalny scenariusz, aby Twój proces sprzedaży był płynny.

6. Inne funkcje

Warto jeszcze wspomnieć o innych funkcjach:

Kreator kursów: W SendPulse utworzysz kurs online od A do Z, poczynając od dodania lekcji, a kończąc na pobieraniu płatności.

Powiadomienia push: Możesz wysyłać powiadomienia push osobom, które się na nie godzą, dzięki czemu poinformujesz ich o każdej nowince zarówno na telefonie, jak i komputerze.

Kampanie SMS: Do swoich klientów możesz również wysyłać kampanie SMS, które co prawda nie są tanie, ale niezwykle skuteczne.

Integracje: SendPulse zintegrujemy z wieloma innymi aplikacjami, takimi jak Shopify, WooCommerce, Zapier, Slack, i innymi.

Cennik

Ceny SendPulse są bardzo różne i zależą od konkretnego planu oraz liczby kontaktów.

Istnieje darmowa wersja na zawsze do 500 kontaktów i 15.00 wiadomości miesięcznie. Jest to więc dość hojna wersja, ale ma pewne ograniczenia, np. brak segmentacji adresów, testów A/B, a także jest wyposażona w znak wodny SendPulse w wysyłanych wiadomościach.

Wersja standard kosztuje 7 EUR/mies. do 500 adresów. W przeciwieństwie do bezpłatnej wersji ma 200 MB na zdjęcia, i możliwość 5 różnych segmentacji użytkowników.

Wersja PRO kosztuje 8,4 EUR do 500 adresów. Im więcej adresów, tym więcej zapłacimy. Powinna zdecydowanie przypasować największej liczbie osób.

Istnieje też wersja Enterprise przeznaczona dla dużych przedsiębiorstw.

Moim zdaniem ceny SendPulse nie są wysokie w porównaniu do liczby oferowanych funkcji. Trzeba wziąć poprawkę na to, że możemy płacić więcej, ponieważ takie funkcje jak kampanie SMS, czy weryfikacja e-maili są dodatkowo płatne.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Bardzo rozbudowany program
  • Przystępne ceny
  • Sprawdzanie poprawności e-maili
  • Możliwość darmowego stworzenia strony internetowej
  • Hojny plan darmowy

Minusy:

  • Edytor stron mógłby być bardziej intuicyjny

Czy warto korzystać z SendPulse?

SendPulse to potężne narzędzie, nie tylko do e-mail marketingu, które posiada naprawdę wiele funkcji. Fakt, że możemy korzystać z niego z darmowym planem jest ogromnym plusem. Moim zdaniem SendPulse nie jest gorszy od najpopularniejszych na rynku MailerLite i GetResponse. Uważam, że warto przetestować to narzędzie.