Jeżeli poszukujesz platformy do sklepu internetowego, z pewnością mogłeś natknąć się na Selly.

Jeśli zastanawiasz się czy warto zacząć korzystać z Selly, to przeczytaj ten artykuł.

Poznasz w nim najważniejsze funkcje, plusy, minusy tej platformy, a na koniec podpowiem, czy warto korzystać z Selly.

Czym jest Selly?

Selly to platforma e-commerce umożliwiająca założenie w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Platforma ta istnieje od 2010 roku a jej siedziba znajduje się we Wrocławiu.

Jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców i korzystają z niej zarówno duże sklepy internetowe, jak i początkujące osoby, które dopiero wchodzą w świat e-commerce.

Nie ważne czy bazujesz na modelu logistycznym dropshipping, czy tradycyjnym. Nieważne czy sprzedajesz produktu fizyczne, czy cyfrowe. Selly oferuje dużą elastyczność dla każdego, kto sprzedaje online.

Selly pozwala bowiem na stworzenie sklepu od zera, poczynając od dodania produktów, ustawianie szaty graficznej, obsługę zamówień, integracje, oraz analizę sprzedaży.

Jakie funkcje oferuje Selly?

Wymienienie wszystkich funkcji Selly w jednym artykule byłoby praktycznie niemożliwe, dlatego zajmiemy się tymi najważniejszymi.

1. Dostosowywanie wyglądu sklepu

Dużym plusem Selly jest to, że platforma oferuje gotowe szablony wyglądu sklepu. Oznacza to, że jednym kliknięciem możemy ustawić w jaki sposób ma wyglądać nasz sklep e-commerce. Szablony te przypominają wyglądem profesjonalne sklepy internetowe, więc każdy użytkownik, który nas odwiedza od razu będzie odczuwał większe zaufanie do naszej marki.

Opcji konfiguracji szablonu jest wiele. Mamy możliwość wgrania logo sklepu, zmianę kolorystyki, czcionek, obrazków, układów, tekstów, i wielu, wielu innych rzeczy. Innymi słowy, możemy zmienić praktycznie każdy element pod własne potrzeby, dzięki czemu sklep będzie wyglądał spójnie.

Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane funkcje dostosowywania, to przyda się bardzo podstawowa znajomość języka programowania HTML. Przykładowo, aby zmienić wielkość czcionki, musimy odnaleźć odpowiednią wartość w kodzie HTML. Nie jest to trudne, zwłaszcza, że w kodzie HTML mamy tłumaczenia na język polski, więc wszystko polega na podmianie wartości w linijkach kodu.

Pozostając w temacie wyglądu, Selly pozwala również na edycję tłumaczeń, choć tłumaczenia na język angielski są już gotowe, więc zmiany nie są potrzebne. Zmieniać możemy również strony informacyjne, formularze rejestracji, czy wiadomości e-mail.

Podsumowując kwestię wyglądu, nasz sklep Selly możemy modyfikować niemal w każdym elemencie. Edytor HTML nie powinien być problematyczny, jednak edycja kodu zajmuje więcej czasu, niż w przypadku, gdybyśmy mieli tutaj edytor wizualny.

2. Zarządzanie asortymentem

Zarządzenie asortymentem w Selly jest bardzo rozbudowane. Możemy tu między innymi przeglądać nasze obecne produkty, edytować je, kontrolować liczbę dostępnych sztuk, oraz oczywiście dodawać nowe produkty.

Przy dodawaniu nowego produktu mamy bardzo dużą elastyczność. Ustalimy ceny, netto i brutto, wybierzemy wysokość VAT, dodamy opis, zdjęcia, przydzielimy kategorię, zaznaczymy promocję, dodamy zniżki na sprzedaż większej liczby sztuk, czy dodamy liczbę danego produktu dostępną na magazynie.

Co istotne, istnieje również pole pozycjonowania produktu. Wybierając odpowiednie słowa kluczowe możemy więc sprawić, że zacznie on stosunkowo szybko pojawiać się w wyszukiwarce.

Istnieje także możliwość tworzenia zestawów produktowych, oraz tworzenia nowych kategorii.

W zakładce “Asortyment” znajdziemy również ważną funkcję, jaką jest magazyn. Dzięki niej nie potrzebujemy korzystać z dodatkowego oprogramowania do zarządzania magazynem.

Magazyn bardzo ułatwia pracę. Gdy produkt zostanie wysłany, stany magazynowe automatycznie pomniejszają się. Gdy stany są na wyczerpaniu, dostaniesz na ten temat odpowiednie powiadomienie.

Magazynów możesz stworzyć tyle, ile chcesz. Może być to pomocne, jeśli działasz w modelu dropshipping, ponieważ dla każdej hurtowni możesz ustawić osobny magazyn, dzięki czemu każdy produkt będzie miał datę wysyłki dostosowaną do danej firmy logistycznej.

Z innych ciekawych opcji, które są w zakładce “Asortyment” wyróżnię jeszcze możliwość ustalania gwarancji na produkty, zaawansowane opisy produktów (np. dodanie wieku dziecka, sposobu montażu, klasy energetycznej, itp.), statusy dostępności.

Podsumowując, funkcja zarządzania asortymentem jest niezwykle rozbudowana. Pozwala na zarządzanie produktami zarówno na poziomie podstawowym, jak i szczegółowym, co sprawia, że możemy sprawnie i kompleksowo zarządzać każdym typem sprzedawanego produktu.

3. Obsługa sprzedaży

W zakładce “Sprzedaż” znajdziemy wszystko, co powinno nas interesować w tym zakresie. Głównie będą znajdować się w niej zamówienia. Dzięki integracjom z platformami sprzedażowymi typu Allegro, czy Amazon, wszystkie zamówienia, nie tylko ze sklepu internetowego będą dostępne w jednym miejscu.

Oprócz tego, obsługa sprzedaży pozwala na:

  • Zmianę statusów zamówień
  • Drukowanie karty zamówienia
  • Tworzenie zamówień ręcznie (np. gdy klient złoży zamówienie przez telefon)
  • Otrzymywanie powiadomień o zamówieniach na telefon
  • Wysyłanie powiadomień o statusach zamówienia do klientów
  • Obsługa zwrotów i reklamacji

Podsumowując, niezależnie od modelu logistycznego i platformy, na jakiej sprzedajemy, Selly odpowiednio zajmuje się nowymi zamówieniami, sprawiając, że cały proces jest intuicyjny i prosty.

4. Funkcje marketingowe

W Selly zadbano również o możliwości marketingowe dla naszego sklepu e-commerce. Co ciekawego można zrobić w zakładce “Marketing”?

Na przykład znajdziemy w niej koszyki zakupowe, które nie zostały zrealizowane. Na ich podstawie możemy wysłać przypomnienie klientom, aby dokończyli zakupu. Oprócz tego przydatną funkcją jest tworzenie kodów rabatowych. Możemy je dowolnie konfigurować, ustawiać liczbę dostępnych sztuk, datę wygaśnięcia, itp. Następnie mamy możliwość wysyłki ich do wybranej grupy osób.

Oprócz tego istnieje również możliwość wysyłania newsletterów dla wybranej grupy odbiorców, oraz kampanii SMS.

Dla niektórych osób przydatny będzie program partnerski, co umożliwi promowanie produktów z twojego sklepu przez inne osoby w zamian za ustaloną prowizję.

Co więcej, dostępne są statystyki sprzedaży, które możemy dowolnie filtrować, np. na podstawie okresu, statusu zamówienia, czy produktu.

Reasumując, zakładka z funkcjami marketingowymi z pewnością cieszy. Dzięki niej będziemy mogli potencjalnie zwiększać nasze zyski. Są to jednak podstawowe narzędzia, które przydadzą się, jeśli prowadzisz niewielki sklep internetowy. Aby korzystać z nich w bardziej zaawansowany sposób, na pewno warto korzystać z bardziej specjalistycznych narzędzi marketingowych.

5. Integracje

Selly oferuje szereg przeróżnych integracji. Dzięki integracjom możesz zautomatyzować wiele procesów oraz synchronizować dane pomiędzy aplikacjami a Selly.

Selly możesz zintegrować z:

  • Marketplaceami: Są to między innymi Amazon, Allegro, Ebay, Ceneo, OLX, Etsy. W sumie mamy 39 marketplaceów.
  • Wspomaganiem sprzedaży: Ceneo, BasLinker.
  • Google: Między innymi Analyitics, AdWords, Shopping.
  • Porównywarkami cen: Ceneo, Skąpiec i 24 inne, mniejsze porównywarki.
  • Systemy płatności i systemy ratalne: Autopay, Przelewy24, TPay, PayU, PayPal, eRaty, mBank Raty, oraz kilka innych.
  • Kurierami: inPost, DPD, Furgonetka, UPS i inne popularne.
  • Systemami finansowo-księgowymi: wFirma, iFirma, Subiekt GT, Comarch ERP Optima, itd.
  • Innymi: Opineo.pl, Okazje.info, Callback24, i wiele innych.

Możliwości integracyjne to z pewnością mocna strona Selly. Jest ich dużo i wpłyną na lepszą efektywność, oraz zaoszczędzą nieco czasu.

6. Inne

Warto wymienić jeszcze kilka innych funkcji dostępnych w Selly. Są to:

  • Sprzedaż subskrypcyjna: Możesz tworzyć produkty abonamentowe i pobierać stałą opłatę w określonych odstępach czasowych.
  • Sprzedaż w wielu walutach: Możliwość sprzedaży w walutach obcych, których kurs jest stale aktualizowany.
  • Generowanie znaków wodnych na zdjęciach produktowych: Dzięki temu oznaczysz zdjęcia swojego autorstwa.
  • Masowa edycja produktów: Możesz szybko edytować ceny, kategorie, czy usunąć produkty w jednym czasie.
  • i wiele, wiele innych…

Ile kosztuje Selly?

Dobrą informacją jest to, że Selly możemy testować za darmo przez 14 dni. Co prawda nie wszystkie funkcje są dostępne, jednak jest ich na tyle dużo, by spokojnie zapoznać się z działaniem platformy. Po tym czasie wybieramy plan cenowy.

Selly 1- 25 zł/mies: Posiada limit do 100.000 produktów, oraz 5 GB powierzchni dyskowej. Brak integracji z Allegro i BaseLinkerem. Będzie dobry na start dla początkujących właścicieli e-sklepów.

Selly 2- 239 zł/mies: Do 300.000 produktów i 10 GB powierzchni. W jednym panelu można obsługiwać tylko 1 sklep. Będzie to dobry wybór dla większości osób, które sprzedają również na innych platformach.

Selly Pro 1- 719 zł/mies: Rozwiązanie dla sklepów i hurtowni z wbudowanymi automatyzacjami.

Selly Pro 2- 1599 zł/mies: Rozwiązanie premium dla biznesów wymagających indywidualnego podejścia.

Są to ceny miesięczne w rozliczeniu rocznym. Płacąc miesiąc po miesiącu, ceny będą wyższe. Czy można powiedzieć, że ceny Selly są wysokie? Zdecydowana większość osób będzie korzystać z plany Selly 1 lub Selly 2. Porównując ceny z konkurencją, z pewnością nie można powiedzieć, że jest drogo.

Osobną sprawą są pakiety Selly Pro, które są kierowane do sklepów ze stosunkowo wysokimi obrotami, a koszt tych pakietów również nie powinien przerażać, jeśli dochody sklepów są na wysokim poziomie.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Duża liczba integracji
  • Możliwość dowolnego dostosowania wyglądu sklepu
  • Funkcje marketingowe
  • 14-dniowa wersja próbna

Minusy:

  • Konieczność edycji wielu elementów wyglądu poprzez HTML

Czy warto korzystać z Selly?

Selly to platforma do e-commerce, która posiada wszelkie niezbędne funkcje do zarządzania zarówno niewielkim sklepem online, jak i dużym e-commercem. Z pewnością nauczenie się działania tego systemu może nieco zająć, jednak wszystko przez ogrom funkcji, przez które wyposażone jest to narzędzie.

Jeśli rozważasz założenie e-sklepu, to z pewnością warto skorzystać z Selly, zwłaszcza, że platforma oferuje 14-dniowy okres próbny.