Istnieje wiele programów do samodzielnej księgowości online dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Który z nich wybrać, by nie żałować?

W tym artykule przedstawię ci 3 najlepsze programy do prowadzenia pełnej księgowości.

1. wFirma

wfirma logo

wFirma to jedna z największych w Polsce firm księgowych. Oferuje kilka pakietów, takich jak fakturowanie, samodzielną księgowość uproszczoną, magazyn, kadry i płace, oraz samodzielną księgowość pełną dla Sp. z o.o. Z usług wFirma korzysta ponad 5.000 spółek i moim zdaniem oferta wFirma dla spółek nie ma sobie równych na ten moment.

Prowadzenie pełnej księgowości w wFirma jest oparte na schematach księgowych, co oznacza, że znaczna część pracy jest zautomatyzowana. Dodatkowo program wyposażony jest w OCR, czyli możliwość odczytu faktur z pliku, dzięki czemu dane z faktur wprowadzą się do systemu bez konieczności wpisywania ich własnoręcznie.

W wFirma masz całą księgowość w jednym miejscu. System księgowy zawiera wzorcowe plany kont optymalne do rodzajów prowadzonej działalności, jak i formy organizacyjnej. W systemie rozliczysz CIT estoński, wygenerujesz e-sprawozdania (JPK_SF), poprowadzisz ewidencję środków trwałych i WNIP, czy automatycznie rozliczysz różnice kursowe, jeśli działasz międzynarodowo.

Moduł kadrowo-płacowy oraz magazyn również są dostępne, jednak są to usługi dodatkowo płatne. Z innych ważniejszych funkcji należy wymienić międzyokresowe rozliczanie kosztów, ewidencje przebiegu pojazdów, amortyzacje środków trwałych, oraz możliwość generowania i wysyłki deklaracji, takich jak JPK_V7, czy VAT 26.

To, co sprawia, że wFirma może okazać się dobrym wyborem to wsparcie asystentów księgowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, kwalifikowani księgowi są do twojej dyspozycji codziennie w godzinach 7-21. Pomoc co prawda nie jest dostępna telefonicznie i polega na wymianie wiadomości z księgowymi w panelu wFirma, jednak na odpowiedź nie musisz czekać długo, ponieważ w większości przypadków odpowiedź otrzymasz w ciągu 15 minut.

Cena pełnej księgowości dla spółek, NGO, OPP i osób fizycznych to 99 zł netto miesięcznie. Pierwsze 30 dni jest darmowe i można zapoznać się z działaniem programu bezpłatnie, bez konieczności podawania danych do karty płatniczej.

wFirma z pewnością jest warta swojej ceny. Program jest łatwy w obsłudze i wyposażony w bardzo wiele funkcji, dzięki czemu przy prowadzeniu pełnej księgowości nie powinno nam niczego zabraknąć. W razie wątpliwości przy księgowaniu, zawsze możemy liczyć na wsparcie.

Plusy:

– Wszystkie funkcje księgowości w jednym miejscu

– Wsparcie księgowe ekspertów dostępne codziennie

– Darmowy okres testowy

– Aplikacja mobilna

Minusy:

– Moduł magazynowy i kadrowo-płacowy dodatkowo płatny

2. Księgowość 360

Księgowość 360 z pewnością nie cieszy się tak dużą popularnością jak poprzednia pozycja, jednak liczba dostępnych funkcji jest równie imponująca. Przede z tego programu korzystają osoby na JDG, ale jest dostępny również pakiet dla spółek.

Jak wskazuje nazwa programu, w Księgowość 360 możemy kompleksowo prowadzić pełną księgowość online.

Pierwszym aspektem, który przyciąga uwagę, są możliwości związane z obsługą faktur. Program umożliwia zarządzanie rabatami i cennikami, co jest kluczowe dla skutecznego zarządzania relacjami z klientami i dostawcami. Masowa wysyłka faktur to kolejna ważna funkcja, która pozwala na szybkie i efektywne rozliczanie się z klientami.

Księgowość 360 oferuje również kompleksowe wsparcie w zakresie rachunkowości. Funkcje takie jak polecenie księgowania, dziennik transakcji oraz zestawienie obrotów i sald gwarantują klarowność i przejrzystość w prowadzeniu ksiąg. Dodatkowo, automatyczne rozliczenia międzyokresowe kosztów oraz naliczanie odsetek ułatwiają monitorowanie finansów firmy i zapewniają zgodność z przepisami podatkowymi.

W obszarze podatkowym program oferuje obsługę podatku CIT oraz pełną ewidencję środków trwałych, wraz z automatyczną amortyzacją. Funkcje takie jak raport kasowy, rejestry VAT, deklaracja VAT i pliki JPK_VAT sprawiają, że zarządzanie podatkami staje się prostsze i bardziej efektywne.

Jeśli chodzi o cennik, to Księgowość 360 oferuje darmowy plan, jeśli nie przekroczysz 100 dokumentów w ciągu pierwszych 6 miesięcy korzystania z programu. Jeśli nie chcesz mieć limitów, to koszt pakietu płatnego to 89 zł miesięcznie i w jego skład wchodzi także magazyn. W cenie niestety nie ma pomocy księgowych i jeśli masz kłopoty z księgowaniem, możesz umówić się na osobiste konsultacje w cenie 200 zł za godzinę.

Księgowość 360 to również ciekawa pozycja. Jest to dobrze skonstruowany program odpowiedni dla spółek. Moim zdaniem będzie on dobrym wyborem, ale dla osób o dużej wiedzy księgowej, ponieważ nie oferuje typowej pomocy księgowych, a jedynie dość kosztowne szkolenia online.

Plusy:

– Darmowe korzystanie do pierwszych 100 dokumentów przez 6 miesięcy

– W ramach jednej licencji można prowadzić nawet 2 firmy

– Moduł magazynowy jest w cenie

– Program dostępny w 3 językach

Minusy:

– Brak stałej pomocy księgowych

– Brak możliwości sczytywania dokumentów z plików

3. Systim

Systim nie jest typowym programem księgowym, taki jak dwie pierwsze pozycje. Jest to program do kompleksowego zarządzania firmą, który oprócz funkcji ERP i CRM, oferuje również samodzielną księgowość online dla spółek i nie tylko.

Z najważniejszych funkcji Systim można wymienić:

  • Wystawianie faktur
  • Księgowanie jednym kliknięciem
  • Tworzenie JPK_KH
  • JPK Sprawozdanie Finansowe JPK_SF
  • Edytowalny plan kont, RZiS, Bilans
  • Definiowanie wzorcowych księgowań
  • RZiS i Bilans dla spółek i NGO
  • Przypominanie o zadaniach księgowych

Systim można testować za darmo przez 30 dni. Cena za miesiąc to 57 zł. W cenie mamy magazyn, ale nie ma modułu kadr. Nie ma również pomocy ze strony księgowych, dlatego przyda się znajomość podstaw księgowości.

Systim z pewnością jest atrakcyjny cenowo, jednak musimy iść tutaj na pewien kompromis, ponieważ program nie jest wyposażony w żadną pomoc merytoryczną. Dodatkowo brakuje aplikacji mobilnej, a program moim zdaniem mniej intuicyjny od konkurencyjnych pozycji.